Menü

Fitt Pöttyös Túró Rudi teszt - kipróbáltuk!

Nagy várakozással készültem, hogy lecsaphassak a Pöttyös új termékére, amelyett "fitt" elnevezéssel reklámoznak. Sokáig kellett várnom rá, mert hiába olvastam róla, nálunk még nem volt kapható. De nem adtam fel, hiszen reményt keltett bennem, hogy a kedvelt, de egészségtelensége miatt hátrányba sorolt termék most új formában, a tudatos táplálkozók számára újragondoltan lesz elérhető. Lássuk, mi valósult meg belőle!

Amikor végre megérkezett a helyi üzletbe, azonnal lecsaptam mind a három ízre, nevezetesen joghurtos, almás-müzlis és málnás-müzlis joghurtos. Darabját 155 Ft-ot fizettem a pénztárnál, a termék 38 grammos. Hogy ez drága-e, vagy olcsó, mindenki döntse el maga, én a normál kategóriába soroltam, és bizonyos, hogy máshol olcsóbban is elérhető.

A csomagolást kibontva, vagy a reklámfotókból már tudhatjuk, mi vár ránk: csokoládé helyett úgynevezett joghurtos bevonat. Aki csokiról álmodozik, annak csalódnia kell, de én tejimádóként, valamint fehércsoki rajongóként örömmel konstatáltam a belső tartalmat. Elsőként a natúr ízt próbáltam, szerintem jól sikerült, a bevonat ízletes, a túrós rész pedig szárazabb, mint a klasszikus Túró Rudiknál, de nagyon finom. Majd következett az almás, amely valóban kellemes ízvilágot produkált, valóban egy kis müzlis ízvilággal, de megmondom őszintén, csak a csomagolást figyelve elképzelni sem tudtam, hogy ez mit jelent. Nos, nincs müzlis bevonat, csak ízében próbálták azt utánozni. A málnás termék esetében is hasonló a helyzet a müzlivel, csak itt még a túrós töltelék is színes-málnás. Nekem éppen ebben a sorrendben ízlik, úgyhogy gyorsan negyediknek újra elmajszoltam egy natúr joghurtosat...

Eddig rendben is volnánk, a Pöttyös ízműhelyben valóban finom, kellemes csomagolású terméket sikerült kikísérletezni. S akkor pillantsunk bele a tartalomba - vajon egészséges? Ezt azért nem mondanám. A fittnek nevezett termék is tartalmaz cukrot, a különbség annyi, hogy 30%-kal kevesebbet. A gyakorlatban és a számok nyelváre lefordítva ez a következőket jelenti: a klasszikus csokis Túró Rudi 100 grammja 364 kcal-t, a tejcsokis 357 kalóriát tartalmaznak. A fitt termékek 100 grammra vetített értékei: az almás-müzlis 318 kcal-al "büszkélkedhet", a málnás 327 kcal-t rejt, míg a natúr 335-öt.

A másik egészségtudatos táplálkozók és diétázók számára fontos adat a kalóriatartalom: a klasszikus és a tejcsokis Túró Rudik 100 grammja 39,3 - 39,6 g szénhidrátot tartalmaznak, melyek 38,2 grammja cukor. A fitt termékek pedig 27-29 gramm szénhidrátot rejtenek, melyekből 26 gramm cukor.

Egy kicsit tehát jobb a helyzet, ha a szénhidrát értékeket nézzük, a kalóriacsökkenés véleményem szerint nem túl jelentős. Ezen túl azt az ígéretet kapjuk, hogy a termék sok fehérjét tartalmaz. Ez szintén 100 grammra vetítve 10-12 grammot jelent, ami egy 60 kg testsúlyú ember napi ajánlott fehérjebevitelének körülbelül 12%-át jelenti. Mindegyik adatnál még egyszer hangsúlyozzuk, hogy ez a 100 grammra vetített érték, míg a fitt Túró Rudik darabja 38 grammos.

No de miből is állnak össze ezek az ízek és értékek, azaz mik a termék összetevői? A natúr esetén: zsírszegény túró 50%, joghurtos fehér bevonat 34% [mely áll a következőkből: cukor, növényi zsírok (részben és teljes mértékben hidrogénezett pálmamag olaj, pálmaolaj, emulgeálószer: szorbitan-trisztearát) savanyú tejsavópor, joghurtpor 3%, sovány tejpor, emulgeálószer (szójalecitin), természetes aroma, aroma], vaj, inulin, cukor, módosított kukoricakeményítő, aromák, tartósítószer (kálium-szorbát). A málnás-müzlis ízesítés hasonló összetétellel bír, noha kicsit kevesebb túrót tartalmaz, kap hozzá viszont 13%-nyi málnás-müzlis gyümölcskészítményt, amely a következőkből áll: 22% málnapüré, 17% málna, 14% málnalé-sűrítmény, cukor, ivóvíz, 5,5% köles pehely, 5% hajdina-pehely, alma püré, fruktóz, kukoricakeményítő, 3% mandula, 3% lenmag, aroma, tartósítószer (kálium-szorbát). Az almás sem ettől különösebben eltérő, így azt már nem sorolnánk fel.

A privát véleményem az, hogy továbbra is csak "bűnözésként", ínyencségként fogyasztok ilyesmit, mert cukortartalma miatt magas lehet a termék glikémiás indexe (viszonylag gyorsan emelheti a vércukorszintet, ezzel fokozva az éhségérzetet), az élelmiszeripari jellegű összetevők listája pedig nem vidít fel, mert inkább kerülöm a tartósító- és emulgeálószereket. Mindezek tudatában fittnek azért nem nevezném a terméket, mert sokakat megtéveszt sajnos, de a normális kategóriába sorolható, ha egy desszert darabonként (tehát a 38 grammos kivitel) 122-126 kalóriát tartalmaz.

Figyelem! A cikk szubjektív véleményt tartalmaz. Az adatokért és egyéb tartalmakért a szerző nem vállal felelősséget, bővebb és pontosabb információkért látogassa meg a termék honlapját, vagy kérje ki dietetikusa véleményét!

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.