Miért kell az apákat is ünnepelni?
- Dátum: 2017.06.18., 18:01
- apa, apák napja, apaság, család, családfenntartó, egyenjogúság, feminizmus, gyereknevelés, szerepek, szülő
Ma van apák napja - évről évre láthatjuk, ahogy egyre elterjedőben van ez az ünnep is az anyák napja mellett. S ez nagyonis jól van így, hiszen az édesapák ugyanúgy fontos szereplői a családnak, a gyermekek életének. Mégis sokan megkérdezik, nők és férfiak is: miért kell az apákat is ünnepelni? Elmondjuk.
Az apák napjának elterjesztésében legnagyobb szerepe - kapaszkodj! - a feministáknak van. Ők ugyanis a tévhittel ellentétben nem csak a nők jogait viselik a szívükön, hanem a teljes esélyegyenlőséget is. Mindig is úgy vélték, hogy mindenki számára fontos az apai minőség elismerése is, ami a hasonló esélyek fontos és szerves része. Az apákat ugyanis nem erősíti meg kellőképen szerepükben a társadalom, így nem meglepő, ha ezen a területen a férfiak nehezebben mozognak.
Ismerjük a klasszikus felállást - a férfi a családfenntartó, pénzkereső, az anya pedig a családi feladatok és tűzhely őrzője. Pedig a gyermek számára a legjobb, ha az anya és az apa is fontos szerepet tölt be a nevelésében - igen, még akkor is, ha esetleg a szülők nem élnek együtt. De az apai szerepvállaláshoz előrébb kell hozni ezen pozíció társadalmi elismertségét és fontosságát. Egyúttal pedig tudatosítani, hogy a szülői szerep egy közös felelősségvállalás a nő és a férfi részéről.
Az bizonyos, hogy van még min javítani. A férjem véleménye, hogy azok kapnak kiemelt napot és ünneplést, akiknek a helyzete "szívás". Az anyáknak, a nőknek, a gyerekeknek mind nehezebb, mint a férfiaknak. Ezen véleménye úgy hangzott, hogy a nők csak meg akarják osztani a terheiket, és megmutatni, hogy nekik mennyire nehéz.
A skandináv példák szerencsére itt vannak ellenpólusként, ahol nagyobb támogatottságot kap az apaság, és ahol a férfiak nagyobb szerepet vállalnak a családban. Olyan a helyi gyermekágyi ellátórendszer, hogy a pénz egy részét csak az apai otthon tartózkodással kaphatják meg. S ott természetes, hogy az apukák is babakocsit tologatnak, pelenkáznak és szülői értekezletre járnak. Természetesen ehhez sok minden mást is megvalósítottak - egyenlőbb béreket, valamint olyan munkahelyeket, ahová vissza lehet térni a babázós időszak után is. De ami a legfontosabb, ezek az apák sokkal szorosabb kapcsolatot ápolnak a gyermekeikkel, és boldogok, hogy több időt tölthetnek velük és jobban ismerhetik őket.
A megkérdezett magyar apák sokasága ugyanis arról számolt be, hogy a családfenntartói pozíció nem csak annak felelőssége miatt nehéz a számukra, hanem azért is, mert az elhatárolt szerepminőségek esetén ők kevés időt tölthetnek a gyermekeikkel, a családjukkal.
Az apák napja egy kis szelete annak, hogy tudatosítsuk az édesapai szerep szépségét, fontosságát, valamint azt, hogy attól, hogy az édesanya hordja ki a gyermeket, szüli meg és szoptatja őt, még nagyon fontos a terhek és egyúttal a lehetőségek megosztása is. Jót tesz a gyermeknek, a családnak és a házasságnak.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?