Miért kell az apákat is ünnepelni?
- Dátum: 2017.06.18., 18:01
- apa, apák napja, apaság, család, családfenntartó, egyenjogúság, feminizmus, gyereknevelés, szerepek, szülő
Ma van apák napja - évről évre láthatjuk, ahogy egyre elterjedőben van ez az ünnep is az anyák napja mellett. S ez nagyonis jól van így, hiszen az édesapák ugyanúgy fontos szereplői a családnak, a gyermekek életének. Mégis sokan megkérdezik, nők és férfiak is: miért kell az apákat is ünnepelni? Elmondjuk.
Az apák napjának elterjesztésében legnagyobb szerepe - kapaszkodj! - a feministáknak van. Ők ugyanis a tévhittel ellentétben nem csak a nők jogait viselik a szívükön, hanem a teljes esélyegyenlőséget is. Mindig is úgy vélték, hogy mindenki számára fontos az apai minőség elismerése is, ami a hasonló esélyek fontos és szerves része. Az apákat ugyanis nem erősíti meg kellőképen szerepükben a társadalom, így nem meglepő, ha ezen a területen a férfiak nehezebben mozognak.
Ismerjük a klasszikus felállást - a férfi a családfenntartó, pénzkereső, az anya pedig a családi feladatok és tűzhely őrzője. Pedig a gyermek számára a legjobb, ha az anya és az apa is fontos szerepet tölt be a nevelésében - igen, még akkor is, ha esetleg a szülők nem élnek együtt. De az apai szerepvállaláshoz előrébb kell hozni ezen pozíció társadalmi elismertségét és fontosságát. Egyúttal pedig tudatosítani, hogy a szülői szerep egy közös felelősségvállalás a nő és a férfi részéről.
Az bizonyos, hogy van még min javítani. A férjem véleménye, hogy azok kapnak kiemelt napot és ünneplést, akiknek a helyzete "szívás". Az anyáknak, a nőknek, a gyerekeknek mind nehezebb, mint a férfiaknak. Ezen véleménye úgy hangzott, hogy a nők csak meg akarják osztani a terheiket, és megmutatni, hogy nekik mennyire nehéz.
A skandináv példák szerencsére itt vannak ellenpólusként, ahol nagyobb támogatottságot kap az apaság, és ahol a férfiak nagyobb szerepet vállalnak a családban. Olyan a helyi gyermekágyi ellátórendszer, hogy a pénz egy részét csak az apai otthon tartózkodással kaphatják meg. S ott természetes, hogy az apukák is babakocsit tologatnak, pelenkáznak és szülői értekezletre járnak. Természetesen ehhez sok minden mást is megvalósítottak - egyenlőbb béreket, valamint olyan munkahelyeket, ahová vissza lehet térni a babázós időszak után is. De ami a legfontosabb, ezek az apák sokkal szorosabb kapcsolatot ápolnak a gyermekeikkel, és boldogok, hogy több időt tölthetnek velük és jobban ismerhetik őket.
A megkérdezett magyar apák sokasága ugyanis arról számolt be, hogy a családfenntartói pozíció nem csak annak felelőssége miatt nehéz a számukra, hanem azért is, mert az elhatárolt szerepminőségek esetén ők kevés időt tölthetnek a gyermekeikkel, a családjukkal.
Az apák napja egy kis szelete annak, hogy tudatosítsuk az édesapai szerep szépségét, fontosságát, valamint azt, hogy attól, hogy az édesanya hordja ki a gyermeket, szüli meg és szoptatja őt, még nagyon fontos a terhek és egyúttal a lehetőségek megosztása is. Jót tesz a gyermeknek, a családnak és a házasságnak.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.