Magyarország-szerte terjed a chi futás
- Dátum: 2017.06.25., 14:50
- chi, chi futás, egészség, futás, gyaloglás, kínai, kutatás, mozgás, mozgásforma, tai chi
Rohanó világunkban újabb és újabb edzésformákkal találkozhatunk, miközben mi csak sietünk tovább a mindennapokban, és talán ha olvasunk is az opciókról, nem szorítunk időt arra, hogy kipróbáljuk őket. Álljunk meg most egy percre, és vessünk egy pillantást a chi futásra!
A chi futást egy egyszerű, de erőteljes formaként írhatjuk le, ami segít abban, hogy fittek maradjunk, és még a mozgás is biztos örömet okozzon. Tökéletes azoknak, akik fogyni vagy erősödni szeretnének, esetleg egy sérülés után kell felépülniük.
Röviden a chiről
A chi a kínai gyakorlatban az éltető energiát jelenti, amely egyesíti a testet, az elmét és a lelket. A chi alapú mozgásformák a tai chi-ből is vettek kölcsön mozgási elemeket. Ezek segítségével csökkentik a sérülések kialakulási esélyeit, miközben maximalizálják az éber mozgás és az egészséges élet előnyeit. A szépség az egészben, hogy elméletben ezekről semmit sem kell tudnunk ahhoz, hogy a gyakorlat valóban működjön.
A gyakorlatban
Chi futáson kívül chi gyaloglás is létezik, ami lényegében véve ugyanazt a mozgásformát jelenti lassítva. A chi futás gyakorlását úgy kezdjük, hogy álljunk meg egy helyben függőlegesen, kezeinket emeljük behajlítva törzsünk mellé. Felkarunk a törzsünk mellett helyezkedjen el. Felsőtestből kezdjünk el előre hajolni addig a pontig, amikor már úgy érezzük, előredőlnénk. Ez az a testtartás, amelyben a futást végeznünk kell. Mozgás közben figyeljünk arra, hogy a könyökünk ne nagyon menjen hátra törzsünk vonala mögé, illetve sarkainkat emeljük magasabbra a szokásosnál.
Ez a forma tehermentesíti a csípőnket, illetve a lábszárainkat, amelyek egyébként futás közben kifejezett megerőltetésnek vannak kitéve.
A chi futás előnyeiről röviden:
- Csökkenti a rád nehezedő terhet.
- Fájdalommentes – hiszen a futásnak és úgy alapvetően a sportnak nem kell fájnia.
- Önbizalommal telve futhatsz.
- Remek mód arra, ha csak most kezded a futást.
- A sprintek közé iktatott chi futás intervallumokkal növelheted az aerobik-kardio kapacitásodat.
-Javíthatod a tartásodat, az erődet, és használhatod a gravitációt a futás megkönnyítéséhez.
- Megtanulhatod, hogyan használd a törzsizmaidat is a lábizmaid mellett.
Kutatási eredmények bizonyítják, hogy az aktív futók 70%-a szerez valamilyen sérülést évente a futás következményeként. A chi futás segítségével a futási programunk teljesen sérülésmentessé alakítható.
Rengeteg tapasztalatot, leírást, segítő videót lehet már az interneten találni. Induljunk el ezek mentén, és próbáljuk ki ezt a mozgásformát!
Felhasznált irodalom: www.chirunning.com
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?