Menü

Az egészséges székletürítés titka

A 2015-ös év hódítójaként tartották számon a videót, amelyben egy barna hajú, hercegi kinézetű fiatal férfi oktatott minket a szivárványszínű fagylaltot tojó unikornis végtermék-ürítési egészségügyi szokásairól. A videó, aminek a végén a herceg kinézetű úrfi a szivárványfagyit gyerekeknek osztogatja. Biztos vagyok abban, hogy akihez eljutott ez a néhány perces szösszenet, egy életre nem felejti el, hiszen elég figyelemfelkeltőre sikerült, ugyanakkor minden szükséges információt tartalmaz, amit tudnunk kell az egészséges székelésről.

Lehet, hogy a videó egy cég saját termékének jól megtervezett reklámja, mindenesetre ügyesen felhívták a figyelmet a székelés mikéntjére. Ugyanis valóban nem mindegy milyen pozíciót veszünk fel eme tevékenységünk közben.

A sokak számára oly idegen „egy lyuk a földben” toalett, ami számos helyen még mindig természetesnek számít Olaszországban, Romániában, és ki tudja Európa hány pontján, ebből a szempontból talán nem is tűnik annyira visszataszítónak. Nyilván igényel némi comb- és vádli-izomzatot a megfelelő pozitúra hosszabb ideig való fenntartása, de az egészségünk szempontjából biztosan megéri kialakítani ezt a képességet.

Az egészséges székletürítés lényege, hogy a végbél egyenesen, függőleges helyzetben álljon. A mai modern, angol wc-k használata során ez a feltétel nem teljesül, aminek következtében a záróizmok nem tudnak teljes mértékben ellazulni, így székletürítés közben a nem teljesen relaxált állapotban lévő záróizmok „elvágják” az éppen ürülő végterméket.

De ahogy ez a civilizált világunkra jellemző, ha eltávolodunk a természettől, és létrehozunk valamilyen általunk modernebbnek gondolt eszközkészletet, ami a későbbiek folyamán esetleg problémát szül, akkor természetesen alkotunk valamilyen megoldást is rá. Ezért nem kell aggódnunk, így van ez ebben az esetben is.

Mivel nem tehetjük meg, hogy mindig kimenjünk az udvarra székelni – és ki is szeretné manapság a saját kertjét teleszórni :) - a kutatók megalkották azt a kis sámliszerű eszközt, amit ha a toalett elé helyezünk, és székelés közben ráhelyezzük a lábainkat, a végbelünk a természetes irányultságot veszi fel. A videóban ezt az eszközt Squatty Potty-nak nevezik, de mi otthon egyszerűen csak szarósámlinak hívjuk. Mégis mennyivel ötletesebb, és mosolyra késztet.

Az elérhető és beszerezhető eszközök széles skálája néz velünk szembe nap mint nap, csak nem vesszük észre őket. Az Ikeában például kétféle méretben is kaphatók gyerekeknek készített, magasító sámlik, aminek segítségével elérik a mosdókagylót – így akár még méretet is választhatunk magunknak. Alkalmazhatunk házi módszereket is, ugyanis egy fejre borított, kisméretű, fürdőszobai szemeteskuka is megfelelő eszközként szolgálhat. Személy szerint még azzal szoktam megtoldani a dolgot, hogy előre is hajolok.

Egyébként emésztés témakörben egy Giulia Enders nevű német orvostanhallgató írt könyvet még 2014-ben Bélügyek címmel, amiben többek között ezt a témakört is alaposan körbejárja, ezért ha szeretnénk jobban elmerülni a témában, nyugodtan ragadjuk kézbe a könyvét. Közérthető módon, de rendkívül frappáns és megmosolyogtató módon ír a bélműködésről.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.