Menü

A kutya-macska együttélés megoldásai

Egyes tévhitek szerint a kutyák és a macskák nem képesek az egészséges együttélésre. Azonban ahogy minden probléma, ez is megoldható, ha lassan és bölcsen dolgozunk a megoldásán.

Mit tehetünk azért, hogy az ebek és a cicák mégis jól megférjenek egymás mellett?

- Legyen mindkét állatnak saját helye, kis birodalma, ami csak az övé, és ahová nyugodtan elvonulhat.
- Tegyünk be egy kutyaszaggal telített pokrócot és a cicát egy elkülönített szobába, hogy szokja a helyzetet, és utána csináljuk meg ezt fordítva is. A cserét akár többször is elvégezhetjük. Ügyeljünk arra, hogy mindkét állattal külön-külön is szoros kapcsolatot alakítsunk ki. Az egyéni kötődés számukra is nagyon fontos. Miután megszokták egymás illatát, szemtől szemben is találkozhatnak.
- A jutalmazás is egy fontos eszköze lehet az összeszoktatási folyamatnak. Ha kutyusunk okosan viselkedik a cicánk jelenlétében, jutalmazzuk meg. Fontos viszont, hogy a rossz viselkedést se büntessük, hiszen ez hirtelen reakciókat eredményezhet, ami növelheti a köztük lévő feszültséget.
- Az idő állítólag segít az összeszokásban, és tapasztalatból mondom - valóban így van.

Mi a helyzet akkor, ha úgy tűnik, kutyánk születésétől fogva elutasító és támadó magatartást mutat a házi macskafaj összes képviselőjével szemben? Van-e megoldás?

Egy tapasztalt, neves magyar szakember, Erényi Zita szerint a megoldást egy furcsa módszer jelentheti, ami pedig nem más, mint a bajtársiasság. Ez azt jelenti, hogy ha ellenségként viselkedő állataink egyszerre kerülnek ugyanabba a kellemetlen helyzetbe, együttérzést kezdhetnek el felfedezni magukban a másik iránt. Az eset többszöri megismétlése fokozhatja az összetartást, így akár barátság is kialakulhat – de ha az nem is, legalább békében élhetnek egymás mellett, és természetesen mi is mellettük. Erre egy nagyon mutatós, jó példa házi kedvenceink megfürdetése. Ha cicánkat és kutyánkat ugyanabban a fürdővízben megfürdetjük egymást követően, növelhetjük a bajtársiasság érzését. Csak vigyázzunk rá, nehogy minket, gazdikat is megutáljanak! :)

Ha semmilyen itt vagy máshol az interneten olvasott, esetleg hallott metodika kudarcot vall, még mindig megvan a lehetőségünk, hogy szakember egyéni segítségét kérjük!

Felhasznált irodalom: itt

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.