Menü

A kutya-macska együttélés megoldásai

Egyes tévhitek szerint a kutyák és a macskák nem képesek az egészséges együttélésre. Azonban ahogy minden probléma, ez is megoldható, ha lassan és bölcsen dolgozunk a megoldásán.

Mit tehetünk azért, hogy az ebek és a cicák mégis jól megférjenek egymás mellett?

- Legyen mindkét állatnak saját helye, kis birodalma, ami csak az övé, és ahová nyugodtan elvonulhat.
- Tegyünk be egy kutyaszaggal telített pokrócot és a cicát egy elkülönített szobába, hogy szokja a helyzetet, és utána csináljuk meg ezt fordítva is. A cserét akár többször is elvégezhetjük. Ügyeljünk arra, hogy mindkét állattal külön-külön is szoros kapcsolatot alakítsunk ki. Az egyéni kötődés számukra is nagyon fontos. Miután megszokták egymás illatát, szemtől szemben is találkozhatnak.
- A jutalmazás is egy fontos eszköze lehet az összeszoktatási folyamatnak. Ha kutyusunk okosan viselkedik a cicánk jelenlétében, jutalmazzuk meg. Fontos viszont, hogy a rossz viselkedést se büntessük, hiszen ez hirtelen reakciókat eredményezhet, ami növelheti a köztük lévő feszültséget.
- Az idő állítólag segít az összeszokásban, és tapasztalatból mondom - valóban így van.

Mi a helyzet akkor, ha úgy tűnik, kutyánk születésétől fogva elutasító és támadó magatartást mutat a házi macskafaj összes képviselőjével szemben? Van-e megoldás?

Egy tapasztalt, neves magyar szakember, Erényi Zita szerint a megoldást egy furcsa módszer jelentheti, ami pedig nem más, mint a bajtársiasság. Ez azt jelenti, hogy ha ellenségként viselkedő állataink egyszerre kerülnek ugyanabba a kellemetlen helyzetbe, együttérzést kezdhetnek el felfedezni magukban a másik iránt. Az eset többszöri megismétlése fokozhatja az összetartást, így akár barátság is kialakulhat – de ha az nem is, legalább békében élhetnek egymás mellett, és természetesen mi is mellettük. Erre egy nagyon mutatós, jó példa házi kedvenceink megfürdetése. Ha cicánkat és kutyánkat ugyanabban a fürdővízben megfürdetjük egymást követően, növelhetjük a bajtársiasság érzését. Csak vigyázzunk rá, nehogy minket, gazdikat is megutáljanak! :)

Ha semmilyen itt vagy máshol az interneten olvasott, esetleg hallott metodika kudarcot vall, még mindig megvan a lehetőségünk, hogy szakember egyéni segítségét kérjük!

Felhasznált irodalom: itt

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.