Menü

Parancsolatok „Boldogságterv” mintára

Sokan ismerik Gretchen Rubin Boldogságterv című könyvét. A könyvet, amelyben egy nő életéről olvashatunk, aki – habár mindene megvan, amit egy ember kívánhat magának – szerető férj, munka, amit odaadással képes csinálni, elegendő pénz, egészséges gyerekek – mégsem érzi magát teljesen boldognak. Aktív kutatásba kezd, vajon mi teheti az embereket boldoggá, majd elmeséli életének egy évét, amikor megpróbál boldogabban élni, többet bolondozni és reggelente énekelni.

Könyvének egyik alappillére önmaga tizenkét parancsolata, amelyet a saját értékrendszerének megfelelően alkotott meg, és amelyekre könyvében gyakran hívja fel a saját figyelmét is bizonyos helyzetekben.

Erre a példára alkottam meg a saját – nem tizenkettő, de sokparancsolatomat, amelyet most megosztok veletek. Hátha más is kedvet kap hozzá, hogy elolvassa ezt a kedves, motiváló könyvet, és megalkossa saját életszabályait.

1. Örülj mások jókedvének, boldogságának!
2. Mások hülyeségei miatt ne büntesd magad!
3. Ne hagyd, hogy a környezeted hangulata befolyásolja, hogyan érzed magad!
4. Viselkedj úgy, ahogy érezni szeretnéd magad!
5. Mutasd ki a szereteted!
6. Ne hasonlítgasd magadat és a kapcsolatodat másokhoz és mások kapcsolatához!
7. Bízz magadban és másokban!
8. Legyen benned határozott nyugodtság!
9. Minden nap dolgozz egy keveset céljaid elérése érdekében!
10. Segíts másokon, és okozz magadnak örömet ezzel!
11. Légy nyitott tekintetű!
12. Mit tennék, ha nem félnék ennyire?
13. Lásd meg a szépet!
14. Küzdd le a gátlásaidat!
15. Tanulj meg egyedül lenni, és saját magadért dolgozni!
16. Figyelj rá, hogy ne szólj bele mások mondataiba!
17. Tekints vissza! Merre mennél, ha a mostani döntésedre az időskori éned egy teraszon lévő karosszékből gondolna vissza?

Ezeket a parancsolatokat mindig a táskámban hordom. Egy cetlire körmöltem fel őket sorban, a könyv olvasása közben. Nem mondom, hogy nagyon könnyű mindegyikhez tudatosan tartani magamat, de igyekszem, és idővel egyre ügyesebb leszek.

Közben pedig reménykedem benne, hogy másokat is tudatos cselekvésre és szeretetre sarkallhatok.

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

A kognitív disszonancia jelensége

A kognitív disszonancia elmélete izgalmas és fontos szempontokat kínál a viselkedésünk és a belső meggyőződéseink közötti feszültség megértésében. Ahogy a leírásban is szerepel, az emberek gyakran tapasztalnak ellentmondást a cselekedeteik és a belső értékrendjük között, és ez a disszonancia kellemetlen érzéseket vált ki, amelyeket igyekszünk csökkenteni.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?