Menü

Tévé a hálószobában? Inkább ne...

Valaha luxusnak számított, mára átlagossá vált, hogy nem csak egyetlen helyiségben van tévékészülék a lakásban, hanem a konyhában, vagy a hálószobában is nézhetjük a televízióműsort. Az egyszerűbb készülékek olcsóvá váltak, használtan akár párezer forintért is megvásárolhatjuk darabját, így elérhetőbb közelségbe került a "bárhol tévézés". Pedig számos negatív hatása van, ha ezen helyiségekben és tévézünk, amikkel érdemes tisztában lenni.

Kezdjük rögtön a hálószobával: kifejezetten kerülendő, hogy azon helyiségben nézzük a televíziót, ahol alszunk. Hiszen kutatások igazolták, hogy negatív hatással van az alvás minőségére, továbbá gyakrabban álmodnak rossz érzést keltő, stresszes dolgokat azok közül, akik a hálóban tévéznek. Hiszen az alvás előtt eleve szükség lenne a képernyőmentes időszakra ahhoz, hogy pihenésünk minőségi legyen. Igen, ez azt jelenti, hogy okostelefont, tabletet és laptopot sem ajánlott már használni ebben az időszakban. Akik gyakran kialvatlanok, és alvási problémákkal küszködnek, azok gondolkodjanak el ezen...

Továbbá talán nem árulunk el nagy meglepetést, ha azt állítjuk, hogy a szexuális életre is erősen negatív hatást gyakorol a hálószobai tévékészülék, konkrétabban ami a mennyiséget illeti. De összességében a párkapcsolatnak és a házaséletnek sem tesz jót, hiszen a hálószoba gyakran az esti és a reggeli beszélgetések helyszíne sok pár életében. Ha azonban tévéműsor megy helyette, akkor a beszélgetés elmaradhat...

Ami pedig szintén gyakori, hogy a konyhában és/vagy az ebédlőben kerül elhelyezésre a tévé. Míg az előbbi sok esetben jelenthet könyebbséget a háziasszonyoknak és háziuraknak, úgy az ebédlőben való tévézés hasonlóképp káros, mint a hálószobai: elmaradhatnak miatta a családi beszélgetések, és a kommunikációba beférkőznek a műsorok. Továbbá ezen helyiségekben a leggyakoribb, hogy a televízió bekapcsolva marad. Ne higgyük, hogy figyelmen kívül tudjuk hagyni, ez csak látszólagos! A tudatalattinkra ugyanis ebben a formában is jelentősen hat az információ. (Éppen a tudalatti erős hatás okán tiltották be a felvillanó képek reklámját - ezek olyan, egy tizedmásodpercre megjelenő reklámok, amiket az agy tudatosan még nem érzékel, mégis hatást gyakorol ránk.)

Azt is érdemes tudni, hogy a tévénézés önmagában kedvezőtlen hatást gyakorol a lelkiállapotra. Hiába állítjuk, hogy "mi nem nézünk olyan műsorokat", a felmérések szerint kevesen vannak, akik annyira tudatosan és minőségi módon állítják össze a néznivalókat. S akkor még nem is szóltunk a reklámokról... A felmérsek szerint a magyar emberek napi akár 5 (!) óránál többet is nézik, hallgatják a televíziót, s ez összefüggésben lehet a depresszió és a boldogtalanság szintén elkeserítő adataival.

Mondhatjuk persze, hogy mit számít már manapság a tévénézés abban a korban, amikor más egyéb képernyőket is használunk. A különbség ott van, hogy amíg a televízió közvetett elérést jelent, addig a képernyők közvetlen eléréssel rendelkeznek. Ezen kifejezéseket elsősorban a marketing szakemberek használják a hirdetésekkel kapcsolatban, de arra is igazak, hogy a neten könnyebben szabályozzuk a megjeleníteni kívánt tartalmakat, mint a televízió esetén. Persze ha az előbb említett lelkivilágot érintő szomorú statisztikát nézzük, ahhoz az okostelefonok és egyéb képernyők is jelentősen hozzájárulnak.

Fedezzünk fel hát más tevékenységeket a tévénézés és az egyéb képernyők helyett, találjuk meg, ami hozzánk illik: lehet ez sportolás, olvasás, vagy valamilyen kreatív tevékenység. Az bizonos, hogy a képernyők világa passzívvá tesz, míg az említett hobbik és elfoglaltságok aktivizálják az agyunkat.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.