Menü

Hogyan kezelhetjük szülői haragunkat?

Teljesen normális, ha néha mérgesek vagyunk a gyerekeinkre. Viselkedésüket néha nehéz kezelni, és könnyen érezhetjük, hogy az őrületbe kergetnek minket. A cél viszont az, hogy megtanuljuk az érzéseinket úgy kezelni, hogy közben gyermekeinkkel is nyugodtan viselkedjünk. Így nem fogjuk az önbecsülésüket rontani.

Most megosztunk néhány ezzel kapcsolatos tippet.

Vegyünk mély lélegzetet, vagy számoljunk el tízig, mielőtt reagálunk a viselkedésükre. Talán zavaró számunkra, amit művelnek, de fontos, hogy gyűjtsünk össze magunkban néhány pozitív szót, hogy közvetíteni tudjuk a saját üzenetünket. Ha a gyerek folyton a macska farkát húzogatja, ahelyett, hogy rákiabálnánk, inkább mondjuk azt neki: „Szeretjük a cicát, ezért nem bántjuk őt, és egyébként senki mást a családban, aki felé szeretettel fordulunk.

Ha néhány pillanatra kimegyünk a szobából, amikor felmérgeljük magunkat, szintén segíthetünk a helyzeten. Ha azt érezzük, felbőszítettek, és esetleg valami kártékonyat mondanánk vagy tennénk a gyerekkel, inkább találjuk meg a módját, hogy ezt megelőzzük, de közben ő se érezze magát magára hagyva. A következőket mondhatjuk neki:

Szükségem van egy percre, mindjárt visszajövök.
Ki kell mennem a fürdőszobába.

Ez a kis szünet biztosan csökkenteni fogja a vita intenzitását.

Határozzuk meg, miért vagyunk mérgesek. Ha szavakba tudjuk önteni az érzéseinket, például: „Nehéz nekem azt látni, hogy bántod a testvéredet. Az én testvérem nagyon kemény volt velem annak idején.” Ez segíteni fog abban, hogy lenyugodjunk, és gyermekünkkel szorosabb köteléket alakíthassunk ki.

Ha észrevettük, hogy nem viselkedtünk helyesen, kérjünk tőle bocsánatot. Sok szülő gondolja azt, hogy a bocsánatkérés csökkenti a szülői szerepüket, de ennek épp az ellenkezője igaz. Ezzel üzenhetünk gyermekünknek, hogy mi is emberek vagyunk, és felelősségteljes családi viselkedést várunk el egymástól.

Tanuljunk meg mindent a gyermekek fejlődéséről. Lehet, hogy a gyerek azután is belenyúl a konnektorba, miután megmondtuk neki, hogy nem szabad, de ez azért van, mert a gyerekek kíváncsinak születtek. Ha ismerjük a fejlődési fázisokat, elfogadóbbakká válhatunk, és a haragunkat is hamarabb el tudjuk majd engedni.

Ha ezen megoldások egyike sem segít, és folyamatosan mérgesnek és agresszívnek érezzük magunkat, érdemes megfontolnunk a szakmai segítségkérést. Nem ritka ugyanis, hogy régi, megoldatlan problémák kerülnek a felszínre, amikor saját családot alapítunk.

Forrás: www.psychologytoday.com

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.

Túl gyors világ, túl gyors gyerekek – A korai érés jelensége

„Milyen nagy már!” „Kész férfi/nő” – halljuk gyakran a megállapítást ismerős/ismeretlenektől hétköznapi szituációkban. A mai fiatalság a viselkedésben és érdeklődésben is egyre korábban érnek, sokkal fejlettebbek is. Eltűnő gyerekkor: Miért nőnek fel túl gyorsan a mai fiatalok?

Az anyatejes táplálás jótékony hatásai

Az anyatejes táplálás fontossága és jótékony hatásai a csecsemő fejlődése és az édesanya egészsége szempontjából is kiemelkedőek. Az anyatej egyedülálló összetétele révén a legideálisabb táplálék a baba számára, és számos rövid- és hosszú távú előnnyel jár.