Hogyan kezelhetjük szülői haragunkat?
- Dátum: 2017.08.13., 11:45
- család, gyerek, gyermek, harag, haragkezelés, idegesség, javaslat, megoldás, segítség, tanács, türelem
Teljesen normális, ha néha mérgesek vagyunk a gyerekeinkre. Viselkedésüket néha nehéz kezelni, és könnyen érezhetjük, hogy az őrületbe kergetnek minket. A cél viszont az, hogy megtanuljuk az érzéseinket úgy kezelni, hogy közben gyermekeinkkel is nyugodtan viselkedjünk. Így nem fogjuk az önbecsülésüket rontani.
Most megosztunk néhány ezzel kapcsolatos tippet.
Vegyünk mély lélegzetet, vagy számoljunk el tízig, mielőtt reagálunk a viselkedésükre. Talán zavaró számunkra, amit művelnek, de fontos, hogy gyűjtsünk össze magunkban néhány pozitív szót, hogy közvetíteni tudjuk a saját üzenetünket. Ha a gyerek folyton a macska farkát húzogatja, ahelyett, hogy rákiabálnánk, inkább mondjuk azt neki: „Szeretjük a cicát, ezért nem bántjuk őt, és egyébként senki mást a családban, aki felé szeretettel fordulunk.”
Ha néhány pillanatra kimegyünk a szobából, amikor felmérgeljük magunkat, szintén segíthetünk a helyzeten. Ha azt érezzük, felbőszítettek, és esetleg valami kártékonyat mondanánk vagy tennénk a gyerekkel, inkább találjuk meg a módját, hogy ezt megelőzzük, de közben ő se érezze magát magára hagyva. A következőket mondhatjuk neki:
„Szükségem van egy percre, mindjárt visszajövök.”
„Ki kell mennem a fürdőszobába.”
Ez a kis szünet biztosan csökkenteni fogja a vita intenzitását.
Határozzuk meg, miért vagyunk mérgesek. Ha szavakba tudjuk önteni az érzéseinket, például: „Nehéz nekem azt látni, hogy bántod a testvéredet. Az én testvérem nagyon kemény volt velem annak idején.” Ez segíteni fog abban, hogy lenyugodjunk, és gyermekünkkel szorosabb köteléket alakíthassunk ki.
Ha észrevettük, hogy nem viselkedtünk helyesen, kérjünk tőle bocsánatot. Sok szülő gondolja azt, hogy a bocsánatkérés csökkenti a szülői szerepüket, de ennek épp az ellenkezője igaz. Ezzel üzenhetünk gyermekünknek, hogy mi is emberek vagyunk, és felelősségteljes családi viselkedést várunk el egymástól.
Tanuljunk meg mindent a gyermekek fejlődéséről. Lehet, hogy a gyerek azután is belenyúl a konnektorba, miután megmondtuk neki, hogy nem szabad, de ez azért van, mert a gyerekek kíváncsinak születtek. Ha ismerjük a fejlődési fázisokat, elfogadóbbakká válhatunk, és a haragunkat is hamarabb el tudjuk majd engedni.
Ha ezen megoldások egyike sem segít, és folyamatosan mérgesnek és agresszívnek érezzük magunkat, érdemes megfontolnunk a szakmai segítségkérést. Nem ritka ugyanis, hogy régi, megoldatlan problémák kerülnek a felszínre, amikor saját családot alapítunk.
Forrás: www.psychologytoday.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?