Hamarosan ismét érkezik az iskola és vele a koránkelés
- Dátum: 2017.08.15., 20:59
- alvás, egészség, elfoglaltság, felkelés, gyerek, gyermek, hétköznap, hétvége, iskola, javaslat, képernyő, kezdés, lefekvés, melatonin, naptár, okostelefon, tanács, tanév, technika
Az új tanév gyorsan közeledik, így esetleg több családi intézkedést is közösen meg kell beszélni. Ki viszi a gyerekeket az iskolába, ki hozza őket haza, ki lesz velük otthon délután, ki készít nekik reggelit olyan korán vagy ki főzi az ebédet?
Az alábbiakban azonban néhány javaslatot olvashatnak arra vonatkozóan, hogyan lehet a gyerekek hétköznapjaiba beépíteni a normális alvási szokásokat.
1. Érdemes vezetni egy füzetben vagy naptárban, mikor fekszik le és kel a gyermek. Lehet ez valamiféle napló is, amit velük együtt vezetünk. Írjuk fel azt is, hány órát aludtak, hányszor és milyen hosszú időre ébredtek fel éjszaka.
2. Vezessük a naplót a hét minden napján. A hétvégi éjszakák adatai azért előnyösek, mert megmutatják, hány óra alvás lenne szükséges hétköznaponként ahhoz, hogy a gyermekek kipihenten ébredjenek. Ha a hétvégi alvás sokkal hosszabb, akkor a gyermek valószínűleg nem alszik eleget a hétköznapokban.
3. Az ágyban töltött időtartam nem elhanyagolható. Ha a gyermeknek reggel fél 7-kor kell kelnie, és fél 12-kor fekszik, akkor hét órát alszik. Ha fél 11-kor, akkor nyolcat, és ha fél 10-kor, akkor kilencet. A legtöbb gyermeknek és tinédzsernek azonban nem elég a napi 7 óra alvás, és a hosszantartó alváshiány az érettséget is befolyásolja, illetve érzelmi, valamint viselkedésbeli zavarokhoz vagy azok koordinálásának zavarához vezethet.
4. Ha a gyermek ébresztőóra vagy ébresztés nélkül magától ébred, teljesen biztosak lehetünk benne, hogy elegendő alváshoz jut.
5. Húzzuk fel a redőnyt, vagy húzzuk el a függönyt, hogy természetes fény áramoljon a szobába, és a gyermek erre ébredhessen. A legjobb, ha fél órával az ébredési idő előtt be tudunk osonni a szobájába, és meg tudjuk ezt tenni.
6. A koffeines ételeket és italokat kerüljük el déli 12 óra után.
7. Győződjünk meg róla, hogy a szobát rendesen tudjuk szellőztetni, és a hőmérséklet is megfelelő.
8. A lefekvési idő környékén igyekezzünk minimalizálni a háztartási zajokat.
9. Csökkentsük le a családi konfliktusok számát (ezt egyébként a saját érdekünkben is megtehetjük, nemcsak a gyerekekért). A legtöbb konfliktus általában várhat másnapig, hogy megbeszéljük, és megoldást találjunk rá.
10. Ha a gyermeknek van mobiltelefonja, éjszaka töltsük, lehetőleg a szobáján kívül. Az éjszakán át tartó üzenetváltások már nem ritkák ebben a generációban, ez viszont azt hozza magával, hogy másnap nehéz lesz nekik lépést tartani.
11. Csökkentsük a képernyő előtt töltött időt esténként. A szervezet melatonint termel, hogy el tudjunk aludni. Azonban, ha sokáig nézzük a tv, a számítógép vagy akár az okos telefonunk képernyőjét, az késleltetheti az úgynevezett „alváshormon” előállítását.
12. Vessünk egy pillantást a heti időbeosztásra. Az iskolán kívüli esti vagy kora reggeli elfoglaltságok, például sport, zenekar, kórus, gyakran megakadályozzák a gyereket abban, hogy eleget aludjon. Ne nyugodjunk csak úgy bele a dolgokba, kérjünk segítséget, alternatív lehetőségeket az edzőtől, a kórusvezetőtől és így tovább.
Forrás: https://www.psychologytoday.com/
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?