A külföldi munkakeresés rögös útjai
- Dátum: 2017.09.02., 11:18
- ár, döntés, hozzáállás, kaland, kitartás, külföld, munka, nyelviskola, nyelvtanulás, tanár, tanulás, tapasztalat, út, utazás
Külföldre költöztünk. Az erről szóló előző cikkeket olvashatod itt, itt és itt.
„Minden kezdet nehéz.” – Ismerjük ezt az ősi bölcsességet. Persze van, amikor alig várjuk a változást, és van, amikor minden porcikánkkal ellene vagyunk. A mi esetünkben az első verzió volt érvényben, és szerencsénkre (vagy „talpraesettségünkre”) jól vettük, vesszük az akadályokat.
Miután a barátomnak gyorsfuvarral találtunk munkát külföldön, én pedig hazamentem, hogy a nyarat még Magyarországon töltsem egy nyelvtanfolyam társaságában, gyorsabb változások következtek, mint gondoltuk volna.
A nyelvtanfolyam – immár harmadik alkalommal, a harmadik helyszínen – ismét csalódást okozott. Hittem benne, hogy csak egy jobb tanárt kaphatok (így is lett!), az általam választott szinthez képest azonban nagyon felkészületlen volt a csoport. Nem éreztem annyira jól magamat, mint szerettem volna. Nem kaptam pluszt, amit addig még ne tudtam volna. De ne szaladjunk ennyire előre!
A teljes tanfolyamdíj befizetését addig halogattam, amíg csak tehettem, ugyanis a barátom folyamatosan húzogatta előttem a mézesmadzagot, hogy lehet, hogy én is kapok valami munkát ott, ahová ő került. Remek csapat, a munkaidő gyorsan telik. Az első tanfolyami nap reggelén viszont már kötelező volt a teljes tanfolyami díjat befizetni. Meg is tettem. Akkor ez hatalmas összegnek tűnt. A tanfolyamról ugye – mint fent is említettem – hamar kiderült, hogy nem köti le túl sok energiámat, de igyekeztem a jó oldalát nézni: ismétlés, szabad délutánok, pihenőidő és így tovább. Mégis, nem a fejlődésemet szolgálta.
Az első nap délutánján épphogy hazaértem, amikor megcsörrent a telefonom: „Édesem, van itt Neked munka, a jövő hétfőn kezdhetsz!”
Először elfogott a pánik: „Most kezdtem el a tanfolyamot! Mennyi pénz! Nem kellene mégis végigjárnom?” A döntés viszont már akkor megszületett. Igazából nem volt min gondolkodnom. Végigjártam az első hetet a nyelviskolában, és megbizonyosodtam róla, hogy a jó döntést hozom meg. A tanfolyami napok alatt nem sokat haladtunk – kissé sajnálom, hogy ilyen negatívak a nyelviskolai tapasztalataim, mert ezzel szemben számos pozitív élményt is hallottam már! Tehát senki ne tántorodjon el tőle! Úgyhogy egy gyors hétvégi kapkodás után a barátommal, aki azon a hétvégén éppen hazalátogatott, közösen útnak indultunk.
Az odaút sem ment olyan simán, és elég költséges is volt, mivel lerobbantunk, így trélerrel kellett visszamennünk, és nem jelentem meg az első munkanapomon. De ez már egy másik, kalandos történet…
Amikor megjegyeztem egy barátnőmnek, hogy: „Nézd, mennyi pénzt elköltöttem, és még mindig nem történt semmi változás!”, akkor csak ennyi volt a válasza: „Fogd ezt fel úgy, hogy ezt a pénzt be kellett fizetned ezért a munkáért. Ez volt az ára.” Igaza van!
A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.
A hiány érzése egy jóléti világ közepén

A XXI. század embere furcsa ellentmondásban él. A történelem során soha nem volt még ennyire kényelmes, biztonságos és kiszámítható az élet, mint manapság. A technológia kitágította a lehetőségeket, szolgáltatások sokasága könnyíti meg a mindennapokat, és a fejlett országokban a legtöbben szinte korlátlanul hozzáférhetnek lehetőségekhez és szórakozáshoz. Ennek ellenére érezhetjük úgy, hogy valami mégsem jó. Hová tűnik a vidámság, és miért olyan nehéz jól érezni magunkat, amikor látszólag semmi sem hiányzik.
Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?
Indigó emberek, hallottál már róluk?

Az emberek többsége hallotta már az indigó gyermek kifejezést, de sokan nem gondolják tovább, hogy ezek a gyerekek felnőnek. Ők az indigó emberek.
Mit ad a nézőknek a filmzene?

A filmek világa épp annyira szól a hangokról, mint a látványelemekről. A gondosan megkomponált dallamok képesek elmélyíteni a látványt, felerősíteni az érzelmeket, és egyedülálló módon bevonni a nézőt a történetbe. Gondoljunk csak Hans Zimmerre, a Dögkeselyű ikonikus dallamára, vagy éppen a nemrégiben megjelent A brutalista számaira. Vajon hogyan képes a hang és a vizuális tartalom együttese ennyire megragadó élményt nyújtani, és milyen utat járt be a filmzene, mire eljutott a mai státuszáig?