Nyissunk ablakot, ha esik!
- Dátum: 2017.09.05., 13:05
- eső, levegő, páratartalom, por, szellőztetés, tiszta levegő, város
Lakásainknak nem tesz jót a nedves levegő, ezért inkább becsukjuk-bezárjuk ablakainkat, ha esik - mondották talán nagyszüleink. Manapság azonban, főleg a városi életforma mellett sokkal inkább megéri esőben vagy az után szellőztetni, mint tiszta vagy szeles időben.
A korábbi generációk - ahonnan hagyományos mindennapi tudásunk jelentős része datálódik - nagyobb része még hagyományos építésű tégla, vagy sokszor vályog- és földházakban lakott. A vályog- és földházak falai vízzáró alapozás híján egy "vízteret" alkottak a talajjal. A szobák melege a falakról párologtatta a vizet, amelynek helyébe újabb víz lépett a talajból. Ez egy olyan szívó hatás volt, amely folyton nyirkosan tartotta a föld- és vályogfalakat. Ezzel eddig probléma nincs, hiszen tudjuk, hogy párásabb levegőben pihentetőbben lehet például aludni. A gondot az jelentette, amikor a falak alsó része az állandó nedvesség miatt salétromosodott, penészedett. Eleink tehát azért szellőztettek inkább száraz időben, hogy szárazabban tartsák a belső helyiségeket.
Sok (múlt) század eleji téglaházzal is ez a helyzet., ha az alapozás elöregedett. A nehezen szellőző helyiségek hűvös falain ráadásul a levegő páratartalma is lecsapódhat, amely ismét hívogató élőhelyet kínál a penészeknek.
A modernebb építésű házakban (így lakásokban) a fiatal alapozás miatt ez a probléma nem merül fel. A korszerű technológiáknak köszönhetően ablakaink egyre nagyobbak és egyre jobban szigetelnek, fűtőtestjeink pedig egyre hatékonyabbak. Egy új építésű alulszellőztetett helyiségben - lakásban - a levegő inkább száraz, mint nedves.
A városban a levegő minősége is más. Kipufogógázokkal, korom- és porszemcsékkel tarkított. A por pedig szárítja a levegőt, mivel arra törekszik, hogy vizet vegyen magához. A meleg, a szél és a forgalom ezeket a szemcséket felkavarja (mozgásban tartja), így a városi levegő elképesztően száraz. Az eső azonban nagyon jótékonyan hat minderre, úgymond kipucolja a várost és megtisztítja a levegőt. Az esőcseppek a kormot és a port a levegőből a földre mossák, amelynek egy része a talajba és a csatornarendszerbe távozik. A kipufogógázok egy része is beleoldódik az esővízbe a talajszint közelében, s ugyanígy távozik a levegőből az esővel.
Az eső nem tisztítja meg egészen a városi levegőt, mert a burkolaton maradó korom- és porszemcsék az eső felszáradtával újra a levegőbe kerülnek. A levegő azonban 10-15 perc eső után meglehetősen tiszta, mentes a por- és koromszemcséktől és a kipufogógázoktól, így érdemes lakásunkat esőben és közvetlenül az után szellőztetni. A nedves levegő egészségünknek is jó és friss érzetet kelt. A friss esőillat már csak a cseresznye a tejszínhab tetején!
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?