Menü

Nyissunk ablakot, ha esik!

Lakásainknak nem tesz jót a nedves levegő, ezért inkább becsukjuk-bezárjuk ablakainkat, ha esik - mondották talán nagyszüleink. Manapság azonban, főleg a városi életforma mellett sokkal inkább megéri esőben vagy az után szellőztetni, mint tiszta vagy szeles időben.

A korábbi generációk - ahonnan hagyományos mindennapi tudásunk jelentős része datálódik - nagyobb része még hagyományos építésű tégla, vagy sokszor vályog- és földházakban lakott. A vályog- és földházak falai vízzáró alapozás híján egy "vízteret" alkottak a talajjal. A szobák melege a falakról párologtatta a vizet, amelynek helyébe újabb víz lépett a talajból. Ez egy olyan szívó hatás volt, amely folyton nyirkosan tartotta a föld- és vályogfalakat. Ezzel eddig probléma nincs, hiszen tudjuk, hogy párásabb levegőben pihentetőbben lehet például aludni. A gondot az jelentette, amikor a falak alsó része az állandó nedvesség miatt salétromosodott, penészedett. Eleink tehát azért szellőztettek inkább száraz időben, hogy szárazabban tartsák a belső helyiségeket.

Sok (múlt) század eleji téglaházzal is ez a helyzet., ha az alapozás elöregedett. A nehezen szellőző helyiségek hűvös falain ráadásul a levegő páratartalma is lecsapódhat, amely ismét hívogató élőhelyet kínál a penészeknek.

A modernebb építésű házakban (így lakásokban) a fiatal alapozás miatt ez a probléma nem merül fel. A korszerű technológiáknak köszönhetően ablakaink egyre nagyobbak és egyre jobban szigetelnek, fűtőtestjeink pedig egyre hatékonyabbak. Egy új építésű alulszellőztetett helyiségben - lakásban - a levegő inkább száraz, mint nedves.

A városban a levegő minősége is más. Kipufogógázokkal, korom- és porszemcsékkel tarkított. A por pedig szárítja a levegőt, mivel arra törekszik, hogy vizet vegyen magához. A meleg, a szél és a forgalom ezeket a szemcséket felkavarja (mozgásban tartja), így a városi levegő elképesztően száraz. Az eső azonban nagyon jótékonyan hat minderre, úgymond kipucolja a várost és megtisztítja a levegőt. Az esőcseppek a kormot és a port a levegőből a földre mossák, amelynek egy része a talajba és a csatornarendszerbe távozik. A kipufogógázok egy része is beleoldódik az esővízbe a talajszint közelében, s ugyanígy távozik a levegőből az esővel.

Az eső nem tisztítja meg egészen a városi levegőt, mert a burkolaton maradó korom- és porszemcsék az eső felszáradtával újra a levegőbe kerülnek. A levegő azonban 10-15 perc eső után meglehetősen tiszta, mentes a por- és koromszemcséktől és a kipufogógázoktól, így érdemes lakásunkat esőben és közvetlenül az után szellőztetni. A nedves levegő egészségünknek is jó és friss érzetet kelt. A friss esőillat már csak a cseresznye a tejszínhab tetején!

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.