Menü

Dolce Vita testközelből – egészség olasz módra

Dél-Olaszországban, Bari mellett, a „talján csizma sarkában” élek immáron 8 hónapja. Ez a vidék már nem a gazdagabb észak, s nem is a nagyon szegény Szicília, de a „dolce vita” itt is jelen van, Sőt. Ugyanúgy, ahogyan a szegénység, a szemét és az utcákon terjengő bűz is. Rántsuk le a leplet, hogyan is élik valójában „édes életüket” az olaszok errefelé.

Az azúrkék tengerparton és – az otthonihoz képest valahogy erősebben sugárzó – napsütésben nem hangzik túl nehéznek az élet, de az errefelé füstölgő hihetetlen sok autó, utcákon és sajnos a tengerparton is hemzsegő szemét némileg fanyarrá teszi ezt az édes ízt.

De vajon miért foglalnak el ma is magas helyet az olaszok a hosszú élettartam toplistáján Európában? Talán az alábbiak választ adhatnak erre.

Kézzel fogható tény, hogy minden sarkon van egy zöldség-gyümölcs kiskereskedés, ahol alapvetően szezonális növényeket kaphatunk. Nagyon fontos, hogy frissek és jó minőségűek legyenek! Az árak pedig alacsonyak.

Hasonlóan működnek a hentesek, sajtboltok, pékségek, kisboltok: errefelé a kistermelők, házi termékekkel kereskedő üzletek virágoznak, a nagyobb szupermarketek száma sokkal kevesebb, és azok is inkább város szélén találhatóak.

A szieszta: délután 1 órakor bezárnak a boltok, iskolák, éttermek és munkahelyek többsége és csak 5 órakor nyitnak ki este 9-ig. Tehát 4 óra hossznyi idejük van az olaszok többségének, hogy hazamenjenek, nyugodtan megebédeljenek a családdal, megigyanak egy jó kávét – vagy kettőt – és esetleg szunyókáljanak egy keveset, mielőtt visszamennek a munkába. S mint köztudott, a nyugodt, bőséges táplálkozás és délutáni 1-2 óra alvás jótékony hatással van az egészségre. Főleg egy kiadós dél-olasz ebéd után. Akár túl sokat kávézik, vagy dohányzik az illető sziesztázó olasz, akár nem. Mert itt bizony ez is előfordul. De ez is hozzátartozik a „dolce vita”-hoz.

A család az első!

S a közösségi élet. Ami hozzájárul a lelki egészséghez, a stresszmentesebb élethez. Errefelé az emberek nem rohannak, a munkát pedig nem malomkeréknek tekintik, ami felőrli őket.

A munkának megvan az helye és ideje, de számukra a magánélet és a család szent. Ahogyan a vallási ünnepségek is. A megszámlálhatatlan szentségekkel rendelkező országban ilyen eseményekkor megáll az élet, a közlekedés. Ugyanakkor az emberek ilyenkor a családdal és barátokkal vannak, elözönlik az utcákat, templomokat és tengerpartokat. Itt a vallási ünnepek hatalmas közösségi események, amik emberközeliek és áthatják a mindennapokat is.

Valamint érdekesség, hogy ha esküvő vagy keresztelő van a családban, ahol esetleg boltot, éttermet üzemeltetnek, egyszerűen – ha megtehetik, ha nem – nem nyitnak ki.

Az olaszok tudnak valamit, amit mi magyarok sajnos sokan nem: az egészségnek fontos kulcsa az, hogy együnk jókat, jó minőségű friss alapanyagokból, ne dolgozzunk sokat és hogy egyszerűen élvezzük az életet és annak minden napját!

Cikk és fotók: Gősi Gabriella, Ruvo di Puglia, Olaszország

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.