Apa-coaching: Munka vagy magánélet?
- Dátum: 2017.11.08., 18:19
- apa, Apa Magazin, apa-coaching, apaság, coaching, család, családmodell, időgazdálkodás, magánélet, munka, skandináv modell, túlóra
Egy családapának választania kell?
A nyolcvanas években még kuriózumnak számított a skandináv családmodell, és hazánkban egyáltalán nem volt elterjedt, hogy az édesapa maradjon otthon gyesen, de azóta az elképzelhetetlen valósággá vált. Magyarországon is egyre több családban van jelen aktív szülőként az édesapa, de sokakat gyötör a lelkifurdalás, mert nem tudják, hogyan egyensúlyozzanak munka és magánélet közt.
Szeretnének minél több időt tölteni a családjukkal, de egyúttal a kenyérkereső szerepét is be akarják tölteni, és ez lehetetlen küldetésnek tűnhet. Az APA Magazin aktuális számában térképet ad a modern apákra nehezedő problémákról, és a megoldási lehetőségekről. Léder László szakpszichológus járta körbe az apa-coaching témáját.
Az apa-coaching egyelőre még nem terjedt el igazán széles körben hazánkban, de már vannak olyan vállalatok, ahol kifejezetten az édesapák számára tartanak előadásokat, és segítik őket a munka és a magánélet egyensúlyának megtalálásában. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállalatvezetők nagy része magától értetődőnek gondolja, hogy a férfiak családi életének támogatása magával hozza a munkahelyi teljesítmény javulását. Külön érdekesség, hogy a vezetők egyébként családi állapotuktól függetlenül gondolkodnak a témában, inkább a szocializáció a mérvadó tényező.
Az apa-coaching előadások központi témája a leendő vagy kezdő apukák felkészítése, a félelmek eloszlatása. Az egyik alapvető probléma, hogy miközben az anyukák karrierszünetet tartanak, az apák dupla erőfeszítéssel próbálják pótolni a kieső családi bevételt. Ezzel párhuzamosan jönnek a plusz munkahelyi vállalások, túlórák, majd a túlhajszoltság érzése, a folyamatos nyomás és végül a kiégés. De van kiút a mókuskerékből? Léder László szerint igen. Fontos az időgazdálkodás és a hatékonyság fokozása. Az apa-coaching részeként különböző életmód-szervezési tanácsokat is kaphatnak a leendő és a gyakorló apák. A teljes cikk az APA Magazinban olvasható.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?