Apa-coaching: Munka vagy magánélet?
- Dátum: 2017.11.08., 18:19
- apa, Apa Magazin, apa-coaching, apaság, coaching, család, családmodell, időgazdálkodás, magánélet, munka, skandináv modell, túlóra
Egy családapának választania kell?
A nyolcvanas években még kuriózumnak számított a skandináv családmodell, és hazánkban egyáltalán nem volt elterjedt, hogy az édesapa maradjon otthon gyesen, de azóta az elképzelhetetlen valósággá vált. Magyarországon is egyre több családban van jelen aktív szülőként az édesapa, de sokakat gyötör a lelkifurdalás, mert nem tudják, hogyan egyensúlyozzanak munka és magánélet közt.
Szeretnének minél több időt tölteni a családjukkal, de egyúttal a kenyérkereső szerepét is be akarják tölteni, és ez lehetetlen küldetésnek tűnhet. Az APA Magazin aktuális számában térképet ad a modern apákra nehezedő problémákról, és a megoldási lehetőségekről. Léder László szakpszichológus járta körbe az apa-coaching témáját.
Az apa-coaching egyelőre még nem terjedt el igazán széles körben hazánkban, de már vannak olyan vállalatok, ahol kifejezetten az édesapák számára tartanak előadásokat, és segítik őket a munka és a magánélet egyensúlyának megtalálásában. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállalatvezetők nagy része magától értetődőnek gondolja, hogy a férfiak családi életének támogatása magával hozza a munkahelyi teljesítmény javulását. Külön érdekesség, hogy a vezetők egyébként családi állapotuktól függetlenül gondolkodnak a témában, inkább a szocializáció a mérvadó tényező.
Az apa-coaching előadások központi témája a leendő vagy kezdő apukák felkészítése, a félelmek eloszlatása. Az egyik alapvető probléma, hogy miközben az anyukák karrierszünetet tartanak, az apák dupla erőfeszítéssel próbálják pótolni a kieső családi bevételt. Ezzel párhuzamosan jönnek a plusz munkahelyi vállalások, túlórák, majd a túlhajszoltság érzése, a folyamatos nyomás és végül a kiégés. De van kiút a mókuskerékből? Léder László szerint igen. Fontos az időgazdálkodás és a hatékonyság fokozása. Az apa-coaching részeként különböző életmód-szervezési tanácsokat is kaphatnak a leendő és a gyakorló apák. A teljes cikk az APA Magazinban olvasható.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?