Menü

3 dolog, amit nagyra tartok az olaszokban

A Dél-Olaszországban eltöltött 10 hónap alatt rájöttem, miért édesebb, nyugodtabb, jobb itt élni, mint Magyarországon, ami köszönhető az olaszok viselkedésformáinak is.

1. Segítőkészség és emberségesség

Külföldiként főleg az ittlétem elején tapasztaltam sokszor, hogy mennyire segítőkészek, közvetlenek a dél-olaszok. Amikor még a boltban való bevásárlás is nehézséget okozott a nyelvi akadályok miatt, és leginkább csak angolul tudtam és mertem megszólalni, akkor éreztem főleg ezt a mérhetetlen elfogadást és megértést, s ha kellett, kézzel-lábbal mutogattak.

Talán ezek a tapasztalatok bátorítottak arra, hogy itt stoppoltam életemben először, többször is.

Noha a tömegközlekedés egy káosz, de fontos pozitívum, amit észrevettem, - mivel magam is naponta távolsági busszal utazom a munkahelyem és lakóhelyem között - hogy a sofőrök és jegyellenőrök sokkal emberségesebbek az utasokkal. Ha pl. valakinek nincs jegye, nem büntetik meg, hanem az útvonalon megáll a sofőr, hogy vehessen jegyet az utas (ezt kizárólag csak a kijelölt "tabaccheriak"-ban, azaz trafikokban teheti meg, a buszon nem) és megvárja míg visszaszáll (!) az utas. Ilyet Magyarországon nemigen tudok elképzelni!

Hazánkban szinte divat utálni a bevándorlókat és kiközösíteni őket, míg itt az olaszoknak külön projektjeik vannak, hogy miként integrálják be őket a társadalomba. Nem hallani erőszakos tevékenységekről egyik oldalon sem, viszont minden élelmiszerbolt előtt fekete kéregetők állnak reggeltől estig.

Nagyon sok olasz családdal látok fekete bőrű örökbefogadott kisgyereket, aminél talán semmi sem jelzi jobban a befogadást, hisz ez egyfajta kölcsönös segítségnyújtás.

2. Kutyaszeretet

A kutyáknak szabad bejárása van minden nyilvános helyre; bemehetnek az üzletekbe, trafikokba, egyéb helyekre, csak az élelmiszerboltokba nem. Nagyon sokszor láttam, hogy amikor egy üzlettulajdonosnak kutyája van, akkor magával viszi a munkahelyére, s így egész nap a gazdival lehet, de akár szabadon sétálhat is ki-be. Itt a kutyákon látszik, hogy hihetetlenül boldogok, kiegyensúlyozottak.

Nincs sok kóbor kutya, de azt a keveset is a város eteti, itatja, vízhatlan házikóval látja el.

A molfetta-i vasútállomáson pl. él egy Rufus nevű hatalmas öreg kóbor kutya, akinek saját Facebook-oldalt is készítettek, s ahol annak városi kalandjairól olvashatunk és láthatunk képeket.

3. Vallás és hagyományok tisztelete

Talán ez a legszembetűnőbb különbség köztünk és az olaszok között. Többszáz éves hagyományaik ma is élnek és érdekes módon a fiatalabb generáció is követi őket, habár a maguk módján. Mindenesetre a vallási események egyfajta családi és közösségi eseményekként élnek a mindennapokban. Ma is él az olaszokban az a tűz, szenvedély és mélység, amivel megélik és újraélik ezeket az eseményeket: több tonnás szent szobrokat cipelnek végig a városon órákon keresztül, ami nemcsak életveszélyes, hanem egy kívülálló számára érthetetlen. Engem mégis magával ragadtak sokszor az események, hihetetlen energiákat éreztem ilyenkor.


Fotó: Gősi Gabriella

De a mindennapokban is sokszor előfordulnak apró közösségi misék az olasz templomokban, a buszon keresztet vető emberekről, amikor elhaladunk egy szentély mellett, már ne is beszéljek.

Van ezekben a pillanatokban valami mérhetetlen hit, optimizmus és erő, amit nagyon nagyra tartok az olaszokban.

Gősi Gabriella

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

A tanulási zavarok típusai

A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.

A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében

A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.

Rákellenes Világséta

Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.