Menü

Társbetegségek is okozhatnak mozgásszervi panaszokat

Sajgó ízületek, fájó végtagok, mozgáskorlátozottság: sok esetben kiderül, hogy nem egyszerű mozgásszervi betegség áll a panaszok hátterében. A szakember szerint nagyon fontos, hogy az immunrendszerünk minél erősebb legyen, hiszen ebben az esetben számos betegség vagy egészségügyi panasz elkerülhető lenne. Télen azonban sokkal nagyobb erőfeszítésbe kerül, hogy szervezetünk ne élje fel az összes tartalékát.

Az immunrendszer egy komplex, bonyolult védekező rendszer, szervezetünk legfőbb védőbástyája, amely megakadályozza baktériumok, vírusok bejutását. Ha bármilyen változás történik azonban, immunrendszerünk meggyengül, s a szervezet nagyobb eséllyel lesz kitéve fertőzéseknek, gyulladásoknak, és akár mozgáskorlátozottság, daganatos-, vagy krónikus betegség (cukorbetegség, veseelégtelenség, májbetegség), anyagcserezavar, autoimmun betegség is kialakulhat. Olykor a legbanálisabbnak tűnő mozgásszervi panasz mögött is állhat az immunrendszer gyengesége miatt kialakult társbetegség – fogalmaz Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa.


Dr. Moravcsik Bence Balázs

Cukorbetegség vezet krónikus ízületi gyulladáshoz

A magas vércukorérték és a cukorbetegséghez vezető káros életmód fokozhatja a szervezetben lezajló gyulladásos folyamatokat. Azok, akik túl sok szénhidrátot, cukrot fogyasztanak, keveset mozognak és túlsúlyosak, nemcsak a 2-es típusú cukorbetegségre, hanem krónikus ízületi gyulladásokra is esélyesek. Ha tartósabb ideig nem normalizálódik a vércukor értéke, akár diabeteses neuropátia is kialakulhat, amely zsibbadással, extrém érzékenységgel, fájdalommal, súlyosabb esetben emésztési zavarral, fekéllyel és impotenciával is járhat. Sok cukorbetegnél alakul ki szövődmények hatására bizonytalan járás, ízületi elváltozás, emellett károsodnak az erek és az idegek is. Hosszabb távon ez mind részleges, vagy teljes mozgáskorlátozottsághoz vezethet.

Metabolikus X-szindróma, mint kevésbé ismert kórkép

Egyre többen ismerik meg a fogalom jelentését, hiszen egy civilizációs népbetegségről van szó. Genetikai hajlam és helytelen életmód miatt kialakuló szénhidrát- és zsíranyagcsere-zavart, elhízást, illetve magas vérnyomást takar. A veszélye az, hogy tünetmentesen súlyos szervi problémákat, akár szív- és érrendszeri, illetve ízületi elváltozásokat is okozhat. Éppen ezért fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás és a has körforgatának a mérése, hiszen a Nemzetközi Diabétesz Szövetség szerint ez hozzájárulhat ahhoz, kinek, mekkora esélye van a metabolikus szindróma bármelyik tünetére. A normál érték 102 cm alatt van.

Légzőszerveink is riadót fújhatnak

Sok esetben az úgynevezett COPD betegség tünetei vezethetnek oda, hogy mozgásszervi panaszok alakulnak ki a társbetegség mellett. A COPD a krónikus obstriktív tüdőbetegség nemzetközi rövidítése, a légzőrendszer természetes folyamatainak gyengülését foglalja magában. A tünetek között éppúgy található nehézlégzés, légszomj, fokozott váladékképződés, sípoló hangú légzés, visszatérő, gyakori hörghurut, mint fizikai terheléskor tapasztalható fulladás, fáradékonyság, a fizikai teljesítőképesség csökkenése. A leírt panaszok kialakulásában szerepet játszhat a dohányzás vagy a füst passzív beszívása, legyengült immunrendszer. Mivel csökken a fizikai teljesítőképesség, mindez mozgásszegény életmódhoz, hosszabb távon pedig az izmok sorvadásához, az ízületek károsodásához vezethet. A COPD az egyik fő halálozási tényező világszerte, a betegség visszafordíthatatlan károsodásokkal jár.

Egy ártalmatlan góc is okozhat nagy bajt

Mozgásszervi panaszok mögött állhat egy fertőzéses góc is, amely sokáig akár tünetmentes is lehet. Ezek a gyulladásos szövetek, kórokozók jelen lehetnek a mandulákban, fogakban, arcüregben, epehólyagban, húgyivari szervekben. Az immunrendszer megpróbálja ugyan felvenni a harcot a mikroorganizmusokkal, de ha nem elég erős, ezek a gócok betegségekhez vezethetnek: pl. ízületi gyulladáshoz, pikkelysömörhöz, krónikus vastagbél-gyulladáshoz. Számos esetben hőemelkedés, levertség, alvászavar, fáradtság is utalhat egy góc jelenlétére. Az ortopéd szakorvos azt tanácsolja, rendszeresen vegyünk részt szűrővizsgálatokon és az első szokatlan panasznál keressünk fel egy szakorvost

Hogyan erősítheti immunrendszerét?

- A megfelelő folyadékmennyiség befolyásolja az immunrendszer hatékonyságát, hiszen a sejtek zökkenőmentes működéséhez szükség van a kiegyensúlyozott vízellátásra. A folyadék segíti az anyagcserét, a méreganyagok szállítását és kiürülését is.
- Figyeljen a vér optimális Ph-értékére, az ideális az enyhén lúgos vegyhatás.
- Csökkentse az adalék- és mesterséges anyagok bevitelét, fogyasszon minél több antioxidánst.
- Törekedjen a kiegyensúlyozott táplálkozásra, amely egyaránt tartalmaz ásványi anyagokat, vitaminokat, fehérjét, zsírt és szénhidrátot is.
- Végezzen rendszeresen valamilyen testmozgást, töltsön minél több időt szabad, friss levegőn!
- Iktasson be évente – normális keretek között - többször méregtelenítő kúrát, nyirokkeringést javító kezelést, szaunát.
- Foglalkozzon a lelkével is, a stresszes életvitel is csökkenti az immunrendszer ellenálló képességét.

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?