Menü

Multikulturális élmények

Külföldi lét saját szemmel, hogy milyen...? Erről olvashatsz ITT, és most a folytatásban is.

A beilleszkedés a helyi dél-olasz kultúrába és a a munkahelyemen is alapvetően könnyen ment, hiszen Olaszország ezen területén az emberek többsége nagyon kedves, segítőkész, laza, befogadó. Jellemzően mosolygósabbak és pozitívabbak, a mindennapi élet stresszmentesebb – persze ha már te is elfogadtad a helyi sajátosságokat, furcsaságokat, melyekről már korábbi cikkekben is írtam ITT és ITT. Bizonyos dolgokat megszoktam, másokat soha nem tudtam teljesen elfogadni magyarként.

A munkahelyemen, ahol a projekt részeként fogyatékos fiatalokkal és egészséges gyerekekkel foglalkoztam, úgy éreztem magam, mint egy családtag. Nagyon sokat tanultam magamról a fogyatékosoktól, akikkel rengeteg gyönyörű, megható és nehéz pillanatot éltem át, és akiket ma már barátaimnak nevezhetek. Azt is megtapasztaltam, hogy milyen nehéz a kisgyerekekkel foglalkozni, főleg negyvennel egyszerre! A munkatársaimtól olaszul tanultam, ők pedig igyekeztek az angol tudásukat fejleszteni a segítségemmel; sokszor osztották meg velem a helyi szokásokat, én pedig cserébe szívesen meséltem a magyar dolgokról. Nemcsak a kollégáim, hanem a barátaim is voltak.

Mivel a projekt keretében nemcsak olaszokkal, hanem különböző országból és kultúrából jött fiatalokkal is találkozhattam, és egyesekkel együtt is éltem (pl. spanyol, ukrán, orosz, dán, litván, cseh, német, belga, észt), tehát egy multikulturális környezetben léteztem, nagyon sokat tanultam egymás hasonlóságairól és különbségeiről, elfogadásáról, az együttélés nehézségeiről: hogy alapvetően nem számít honnan jöttél, milyen kultúrát és társadalmi neveltetést hoztál magaddal, milyen nyelvet beszélsz, csak a személyiséged és a hozzáállásod. Mégis bizonyos szituációkban nagyon is megmutatkoztak ezek az anyatejjel magunkba szívott különbségek. Például külső szemlélőként hihetetlenül érdekes volt látni, ahogyan egy ukrán és egy orosz lánynak kell együtt élnie a jelenlegi háborús helyzet közepette és a kezdeti félelmek, gátlások és távolságtartás leküzdése után mégis túl tudtak ezeken lendülni és képesek voltak együtt élni.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.