Mit jelent az, hogy egy termék ”bio”/”organikus”?
- Dátum: 2018.01.22., 10:23
- alapanyag, állatbarát, állattenyésztés, ár, bio, egészséges, egészséges táplálkozás, élelmiszer, Európa, génmódosítás, génmódosított, GMO természetes, hús, integrált növénytermesztés, mesterséges, növény, növénytermesztés, organikus, öko, peszticid, termék, USA, vegetáriánus
„Bio” minősítést Európában az a termék kaphat, amely alapanyagainak termesztése során nem használtak mesterséges peszticideket (permetszereket) és műtrágyát. Az állatokat csak természetes anyagból készült táppal etették és növekedési hormont, vagy egyéb növekedést serkentő, hozamfokozó anyagot nem kaptak. Az állatállomány ökológiai gazdaságban növekedett, ahol megfelelő életterületet biztosítanak számukra, ezért a bio-gazdaságokban az állatok összlétszáma annak megfelelően korlátozott, hogy megfelelő életkörülményeket biztosíthasson az állatoknak. Figyelnek továbbá arra, hogy a termőföld trágyával való szennyezése, a paták által fellazított földterület is a lehető legkisebb legyen.
Bio termékeknél tilos a génmódosítás! A termékekben a véletlenszerűen előforduló GMO-k maximum 0,9 %-ban fordulhatnak elő. A GMO az angol Genetically Modified Organism (genetikailag módosított élőlény) szóösszetétel rövidítése. Amennyiben többkomponensű termékről van szó, a készítmény összetevőinek legalább 95%-a meg kell, hogy feleljen a „bio” kritériumoknak. A termék előállítójának az ország minősítő szervezetétől kell igazolást kapnia a termékre vonatkozóan, és csak a rendszeres ellenőrzések betartása mellett hosszabbítható a bio minősítés. A vadállomány vadászatából, vagy halászatából származó alapanyagok nem minősíthetőek bio-nak.
Európában nagyvonalakban ezeknek kritériumoknak kell megfelelniük a „bio” termékeknek. Az organikus szóhasználat inkább az USA-ban elterjedt ugyanerrea termékkörre, tehát, ahogy mi bio élelmiszerről, addig ők organicfood-ról beszélnek. Bár, mint oly sok mindenben az USA hatóságai némiképp engedékenyebbek és például minimális mennyiségű meszticid használatát engedélyezik, ezért nem tökéletesen azonos a két fogalom. Sajnos a gyakorlatban azt látjuk, hogy bár minimálisan, de a „bio” termelők is használnak peszticidet az európai országokban is. Nincs ugyan minősítő címkéje, de a legéletszerűbb, az ún. integrált növénytermesztés, melyben a lehető legtermészetesebb, legkevesebb permetszert használják olyan természetes védekezési eljárásokkal kombinálva, mint a termőterület különböző fákkal való körülkerítése.
Összességében tehát elmondható, hogy érdemes a biotermékeket keresnünk, hiszen termesztése és készítése során nem használnak mesterséges anyagokat, melyek a termékben felszaporodva esetleg károsíthatják egészségünket. Hiba lenne ugyanakkor azt gondolni, hogy minden, ami bio, az egészséges is. Ha például nem tartjuk egészségesnek a tehéntejet, akkor hiába lesz bio, az csupán azt jelenti, hogy tisztább forrásból származik. Azonban lehet egészséges, egy nem bio minősítésű termék is.
Most már mindenki tudja, hogy mit takar a bio/organikus kifejezés, és belátása szerint dönthet, hogy mennyire fontos neki a vegyszermentes termesztés, illetve az egészséges állattartás (utóbbi nem csak egészségügyi , hanem állatbaráti szempontból is megfontolandó) .
Túlzott C-vitamin fogyasztás
Az őszi időszakban érdemes odafigyelni a vitaminpótlásra, hiszen a hidegebb idő beköszöntével nagyobb szükségünk van ezek támogató erejére. Nagyon fontos arra is ügyelni, hogy ezekből megfelelő mennyiségűt vigyünk be, mivel a túlzott fogyasztás káros lehet egészségünkre.
Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?
Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
A legjobb körömerősítő ételek
A téli hónapok nagy hatást gyakorolhatnak a körmökre. A hideg időjárás a körmök nedvességvesztését okozhatja, így azok kiszáradnak és törékennyé válnak. Ez azt jelentheti, hogy a körmök hámlanak, vagy könnyen letörnek.
Őszi sütemények a hűvös időre
Borongós az idő, szitál az eső, ilyenkor jó egy nagy takaró alá bebújni, és egy-két szelet meleg süteményt betolni! Nem kell feltétlenül sok időt töltenünk a konyhában ahhoz, hogy tuti őszi sütiket dobjunk össze! Az alábbi cikkben olyan édességeket nézhetünk és készíthetünk el, amelyek között van egyszerűbb, bonyolultabb is, viszont mindegyik jó lehet a hűvös, borongós őszi időjárásban.