Menü

Mit jelent az, hogy egy termék ”bio”/”organikus”?

„Bio” minősítést Európában az a termék kaphat, amely alapanyagainak termesztése során nem használtak mesterséges peszticideket (permetszereket) és műtrágyát. Az állatokat csak természetes anyagból készült táppal etették és növekedési hormont, vagy egyéb növekedést serkentő, hozamfokozó anyagot nem kaptak. Az állatállomány ökológiai gazdaságban növekedett, ahol megfelelő életterületet biztosítanak számukra, ezért a bio-gazdaságokban az állatok összlétszáma annak megfelelően korlátozott, hogy megfelelő életkörülményeket biztosíthasson az állatoknak. Figyelnek továbbá arra, hogy a termőföld trágyával való szennyezése, a paták által fellazított földterület is a lehető legkisebb legyen.

Bio termékeknél tilos a génmódosítás! A termékekben a véletlenszerűen előforduló GMO-k maximum 0,9 %-ban fordulhatnak elő. A GMO az angol Genetically Modified Organism (genetikailag módosított élőlény) szóösszetétel rövidítése. Amennyiben többkomponensű termékről van szó, a készítmény összetevőinek legalább 95%-a meg kell, hogy feleljen a „bio” kritériumoknak. A termék előállítójának az ország minősítő szervezetétől kell igazolást kapnia a termékre vonatkozóan, és csak a rendszeres ellenőrzések betartása mellett hosszabbítható a bio minősítés. A vadállomány vadászatából, vagy halászatából származó alapanyagok nem minősíthetőek bio-nak.

Európában nagyvonalakban ezeknek kritériumoknak kell megfelelniük a „bio” termékeknek. Az organikus szóhasználat inkább az USA-ban elterjedt ugyanerrea termékkörre, tehát, ahogy mi bio élelmiszerről, addig ők organicfood-ról beszélnek. Bár, mint oly sok mindenben az USA hatóságai némiképp engedékenyebbek és például minimális mennyiségű meszticid használatát engedélyezik, ezért nem tökéletesen azonos a két fogalom. Sajnos a gyakorlatban azt látjuk, hogy bár minimálisan, de a „bio” termelők is használnak peszticidet az európai országokban is. Nincs ugyan minősítő címkéje, de a legéletszerűbb, az ún. integrált növénytermesztés, melyben a lehető legtermészetesebb, legkevesebb permetszert használják olyan természetes védekezési eljárásokkal kombinálva, mint a termőterület különböző fákkal való körülkerítése.

Összességében tehát elmondható, hogy érdemes a biotermékeket keresnünk, hiszen termesztése és készítése során nem használnak mesterséges anyagokat, melyek a termékben felszaporodva esetleg károsíthatják egészségünket. Hiba lenne ugyanakkor azt gondolni, hogy minden, ami bio, az egészséges is. Ha például nem tartjuk egészségesnek a tehéntejet, akkor hiába lesz bio, az csupán azt jelenti, hogy tisztább forrásból származik. Azonban lehet egészséges, egy nem bio minősítésű termék is.

Most már mindenki tudja, hogy mit takar a bio/organikus kifejezés, és belátása szerint dönthet, hogy mennyire fontos neki a vegyszermentes termesztés, illetve az egészséges állattartás (utóbbi nem csak egészségügyi , hanem állatbaráti szempontból is megfontolandó) .

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.