Szorongás a várandósság alatt – miért veszélyes?
Elkészül-e időben a babaszoba, mit ehetek, ami jó a babának, egészséges lesz-e a kicsi, milyen lesz a szülés? Megannyi hasonló kérdésen gyötrődnek a kismamák, ami sok idegeskedést okoz. Ezek a stresszhatások szinte elkerülhetetlenek, viszont komoly következményekkel járhatnak: kihathatnak a kicsi fejlődésére is. Így baba és mama egészsége érdekében fontos, hogy a várandósságot jellemző nehézségeken is igyekezzünk nyugalommal túljutni, minden esetben mérlegeljük, valóban megéri-e a probléma az aggódást.
A várandósság kétségkívül a legtöbb nő életében az egyik legszebb időszak, de egyben a legstresszesebb is. Különösen első terhesség esetében, hiszen ilyenkor a kezdő kismama minden teendőt, és a babavárással járó tünetet szorongással kezel. A megválaszolatlan kérdések feletti pánikkal vagy a túlzott megfelelni akarással, azonban nem csak saját közérzetünket, hanem a születendő kisbabát is veszélyeztetjük.
Ha a kismama gyakran ideges, magasabb lesz a vérnyomása, melynek következtében előfordulhat, hogy a baba nem jut elég oxigénhez és táplálékhoz,fejlődése pedig lelassul. Az ismétlődő stresszes ingerek az anyukát hajlamossá teszika görcsökre, de nagyon ritkán akár a szülés korai megindulásáért is felelősek lehetnek.A koraszülött vagy nyugtalan terhességet megélt babáknálgyakran előfordulnak immunrendszeri problémák,a kicsi szervezetében nem alakul ki megfelelően a védelem, így fokozottanérik őt a fertőzések, nagyobb eséllyel és gyakrabban betegszik meg.
A gyenge immunrendszer mellett felléphetnek fejlődési - és magatartászavarok is. Könnyen előfordulhat, hogy az oxigén- és táplálékhiány miatt a csecsemő testi fejlődése és mozgása elmarad kortársaitól. Ráadásul a kiegyensúlyozott méhen belüli időszakot kapó babáknál jellemzően nyűgösebbek, sírósabbak és nehezebben alszanak el.
A legtöbb izgalmat a szülői szerepre való alkalmasságunk mellett általában a magzat egészsége feletti aggódásunk jelenti. Megnyugtató lehet, ha utóbbiról a kötelező ultrahangvizsgálatokat kiegészítő genetikai szűrővizsgálat segítségével is megbizonyosodunk. A kockázatmentes, anyai vérvétellel végzett PrenaTest-tel néhány nap alatt kiszűrhetők aleggyakoribb genetikai rendellenességek, úgy mint például a Down-szindróma. Sokat segíthet az örömteli várandósság megélésében, ha ezzel a genetikai vizsgálattal már a terhesség korai szakaszában tájékozódunk a baba egészségi állapotáról, és már ezzel a megnyugvással igyekszünk minél többet pihenni és relaxálni.
Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek
Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?
Mit vigyen a gyerek a kollégiumba?
A tanév nemcsak a bejáró és helyi diákoknak, hanem a bentlakóknak, kollégistáknak is megkezdődik, ezért némely szülőknek még az is plusz dilemmát okoz, hogy mit vigyen a gyerek a kollégiumba?
Ha a szünet után nehezen megy a korai kelés…
A kevésbé megfeszített nyári időszak, a vakáció és a nyaralások után valószínűleg sokaknak nehezére esett hosszú idő után először újra korán kelni. Akinek gyermeke van, tudja, hogy sajnos visszaállni a korai kelésre és korábbi esti lefekvésre nem könnyű feladat, sok esetben hetekbe is telhet.
Pótvizsgázik a gyerekem
Bizony több okból is előfordulhat, hogy valakinek osztályozóvizsgát, javítóvizsgát kell tennie, nem feltétlen volt rossz tanuló vagy hanyag, az is lehet, hogy sajnos kórházban volt, huzamosabb ideig betegeskedett és emiatt maradt ki sokáig az iskolából.
„Legyen öröm az iskolakezdés” tanévkezdési adománygyűjtés
A Katolikus Karitász indén is elindította Magyarország legnagyobb iskolakezdési segélyprogramját a „Legyen öröm az iskolakezdés” elnevezésű kampányát.