5 étel, amit kerülj ízületi gyulladás esetén!
- Dátum: 2018.03.16., 22:07
- beteg, betegség, burgonya, burgonyapüré por, cukor, egészség, egészséges, gyulladás, ízület, ízületi, ízületi gyulladás, kenyér, kolbász, krumpli, liszt, margarin, omega-3, omega-6 zsírsavak, szénhidrát, telített zsírsav, transz-zsír, zsemle, zsír
Az ízületi fájdalmakat legnagyobb százalékban az ízületi gyulladás okozza. Ez a nem csak időseket érintő állapot. Érinthet egy, vagy több ízületet; kis és nagyízületeket egyaránt. Közös mindegyiknél, hogy a testben gyulladás van, amit gyulladáscsökkentőkkel (non-steroid és steroid is!) szoktak kezelni. Kevésbé elterjedt, hogy (nem mellékesen) a gyulladást kiváltó anyagok bevitelét csökkentsük.
Ezek hétköznapi élelmiszerek, amik nem csak a gyulladás beindításáért és fenntartásáért, de később olyan anyagcsere-betegségekért, mint a cukorbetegség, elhízás is felelősek lehetnek. Lássuk tehát, miket érdemes kerülnünk, ízületi gyulladás esetén.
Cukor
Már megint az a fránya cukor! Annyit beszéltünk már arról, hogy mennyire nincs jó hatással az anyagcserénkre, és erre kiderül, hogy még az ízületekhez is köze van? Logikusnak tűnik, hogy a cukortól nő a súlyunk, ez jobban terheli az ízületeket, ezért érdemes kerülnünk a cukrot. Ez így is van, de ezen a közvetett hatáson kívül az American Journal of Clinical Nutritionban / amerikai táplálkozás-tudományi szaklap/ megjelent cikk szerint: a finomított cukor a citokinnek nevezett gyulladásos hírvivőanyag felszabadulását okozza. Ezek a hírvivő molekulák –elsősorban- immunsejtek aktiválásáért felelősek, így az autoimmun eredetű ízületi gyulladások esetén különösen rossz hatásúak. Gyorsan belobbantják a gyulladást a nem kifejezetten autoimmun esetekben is. Ezért ajánlott a hozzáadott cukor minden formáját kerülnie az ízületi gyulladásban szenvedőknek. Figyeljünk oda, mert az egészségesnek titulált, olykor fogyáshoz is ajánlott élelmiszerekben is gyakran van cukor (pl.: gyümölcsjoghurtok, müzli szeletek, kekszek, zabkása porok, vagy késztermékek). Az összetevők listájának gondos elolvasására, muszáj időt szánni! A hozzáadott cukor sokszor nem cukorként van feltüntetve. Kerülendő cukor, szinte minden óz végződésű összetevő( úgy mint glükóz, fruktóz, dextróz, maltóz, …stb.). A cukor álnevei közé tartozik az összes szirup végződésű összetevő is (pl.: rizsszirup,juharszirup, kukoricaszirup). Utóbbi egyébként a legcselesebb álnéven is fut. A HFCS a magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup rövidítése. Tiszta szerencse, hogy kötelező feltüntetni, így mindenki tisztában lehet vele, hogy cukortartalmú a HFCS összetevőjű termék, nem diétás.
A telített zsírsavak
Ezen zsírsavak zsírszöveti gyulladást okozó hatását már több tanulmány igazolta. Ez pedig nem csak a szívbetegségek indikátora, de az ízületi gyulladást is súlyosbítja. A telített zsírsavak a húsokban, és egyéb állati eredetű és magas zsírtartalmú élelmiszerekben (sajtokban és más zsírosabb tejtermékekben) találhatóak meg leginkább. Az élelmiszerek címkéjén (az összes zsírtartalmon részelemeként) a telített zsírsavtartalom feltüntetése is kötelező. Ez azért kevésbé igényel hosszas tanulmányozást. Elég egyértelműen feltüntetett összetevő. Olvasgatás nélkül is tudhatjuk, hogy egy kolbászféle telített zsírsavakban nyilván gazdag. Nagyon leegyszerűsítve: állati eredet= telített zsírsav túlsúly. Ezek mennyiségét is igyekezzünk csökkenteni!
Transz-zsírok
A transz-zsírok bevitele kifejezetten káros a szervezetre nézve. Azon kívül, hogy a transz-zsírok jelentősen növelik a szív- és érrendszeri betegségek (például szívinfarktus, agyvérzés) kockázatát, gyulladáskeltő hatásúak. Az OÉTI 2014-ben rendeletben szabályozta a forgalomba hozható élelmiszerek transz-zsírsav tartalmát. Azóta maximum 2g lehet 100grammnyi termékben. Ízületi gyulladás esetén, még ezek kerülése is ajánlott. „Kerüljük a „hidrogénezett növényi olaj” feliratot tartalmazó élelmiszereket. 2014-ben müzli szeletet és bolognai alapport hívtak például vissza a magas transz-zsírsav tartalma miatt. Ugye nem is gondolnánk, hogy ezekben zsír, vagy zsiradék van. (Elárulom, hogy a bolognai alapporban legtöbbször az 1-es számú kerülendő alapanyag, cukor is szokott lenni. )”
Mindig olvassunk, figyeljünk! Ne csak akkor, ha már betegség miatt kell kerülnünk ezeket, hanem egészségünk érdekében, még egészségesen figyeljünk ezekre.
Az omega-6 zsírsavak
Az omega-6 zsírsavak esszenciális zsírsavak, melyekre a megfelelő növekedéshez és fejlődéshez elengedhetetlenek. Az omega-3 zsírsavakkal kombinálva, a helyes arányuk fontos az egészséghez. Az omega-6 túlsúly azonban gyulladásos kémiai anyagok felszabadulását okozza, ezért ízületi gyulladásban is különösen ajánlott a bevitelük csökkentése. Omega-6 zsírsavak találhatóak a növényi olajok nagy részében, például napraforgó olajban, mogyoróolajban, szójaolajban.
Finomított szénhidrátok
Fogyasztásuk nemcsak túlsúlyhoz, hanem a gyulladást stimuláló „AGE” (= advanced glycation end) anyagok termelődését fokozzák. A finomított szénhidrátok közé elsősorban a búza finomliszt és a belőle készülő termékek (kenyér, zsemle, pékáruk, tészta) tartoznak. De ide tartozik minden porított, feldolgozott, magas szénhidrát-tartalmú készítmény is. Például egy burgonyapüré por is.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.