Menü

Együnk színeket! - Szivárvány, a tányérunkon!

Gyönyörű évszaknál járunk, elkezdődött a tavasz, igaz szeszélyes mivolta ugyan még megmutatkozik, de mégis az év legizgalmasabb hónapjait jelenti. Gondolj csak a kedvenc színeidre, s most nemcsak a ruháidról beszélek, hanem szivárványszínű virágokról, színes ételekről, fűszerekről. Együnk tavasszal színeket!

A színekben gazdag ételek alatt egyáltalán nem az ételfestékkel színezett műsüteményeket értem, hanem a természet adta egészséget, mediterrán ételeket, színes gyümölcsöket, zöldségeket, a szivárvány minden színében pompázva!

A színes ételek nemcsak a szemet gyönyörködtetik, hanem igazán egészségessé és változatossá teszik a feltálalt fogásokat. Aki sokféle színű zöldséget, gyümölcsöt, szezonális, friss élelmiszert pakol a tányérjára, az biztos lehet benne, hogy elkerülik a hiánybetegségek, s feltölti szervezetét a legfontosabb vitaminokkal, ásványi anyagokkal.

Nem tudom nem megjegyezni minden alkalommal, hogy a tavasz különösen jó időszak az életmódváltásra, hiszen ilyenkor megváltozik az életritmusunk, az étkezésünk. Sokkal hosszabbak a nappalok, szebb az idő, jobb a hangulatunk. Szabadtéri sportolásra csábít a napsütés, és rengeteg színes étellel tölthetjük fel a hűtőt, konyhát.

A nyers, vagy párolt zöldségek és gyümölcsök segítségével ráadásul, a télen meggyengült immunrendszerünket is újra megerősíthetjük. Ebből is látszik, hogy a tavaszi életmódváltás könnyen összekapcsolható a szezonális étrenddel, rendszeres sporttevékenységekkel, szabadtéri edzéssel.

Mindenkit buzdítok arra, hogy ma a boltban színes élelmiszereket vásároljon! Kóstoljon meg új ízeket, használjunk bátran zöldfűszereket, színes gyümölcsöket, zöldségeket! Csipegessünk a szivárvány minden színéből! Ha így étkezünk, az egész szervezetünk megkapja azt, amire szüksége van.

S most színezzük ki a tányérunkat!

Piros ételek közül a piros bogyós gyümölcsöket válasszuk, mint például a szamóca, ribizli, vörös áfonya, vérnarancs, málna. Nyáron a görögdinnye, zöldségek közül a paradicsom, retek, pirospaprika.

Fehér is jöhet a kosárba, burgonya, zeller, karfiol, rizs, de tegyünk mellé narancsot is, vagy sütőtököt, kukoricát, sárgarépát, barackot, mangót, sok béta-karotint tartalmaznak. Kiváló fűszereink közül a kurkuma, a gyömbér, vegyünk belőle!

A gyönyörű lilás színű padlizsán, vagy a vöröskáposzta, az élénk cékla vagy szeder, kékszőlő is gusztusos étel a tányéron, emellett serkentik az agyműködést, javítják a memóriát, stabilizálják a vércukorszintet és rengeteg energiát biztosítanak.

A zöld színt bevihetjük néhány avokádó, zöldsaláta, spenót, brokkoli, zöld olívabogyó, zöldborsó, petrezselyem, zöldalma, kivi segítségével, ezek magas klorofil tartamúak, méregtelenítő, vérképző, tisztító, máj- és epevédő hatásúak.

Narancsszínt már tettünk az asztalra, jöhet mellé citrom és banán, grapefruit vagy sárga paprika, ezek erős antioxidáns hatásúak.

A barna színt megadják nekünk a magvak, mogyoró, dió, vagy fűszereink közül a fahéj.

Feketét is ehetünk, miért is ne, olívabogyó, fekete ribizli, vagy fekete retek is megkóstolandó, a fekete is elfér a színek között.

A színpompás ételek és azok előnyeinek felsorolásával órákat lehetne eltölteni. Én épp ráérek, azonban most mégsem ragozom tovább a témát. Veszek én is inkább, gyorsan, néhány színt a vacsorához. A lényeg, hogy ne teljen el nap a fogyasztásuk nélkül. A színes gyümölcsök, zöldségek, fűszerek nagyon fontos tápanyagforrást jelentenek, ezért nem hiányozhatnak a tányérunkról.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.