Menü

Sérüléseink

Aki rendszeresen sportol, tudja, hogy minden óvatosság (bemelegítés, nyújtás) ellenére alkalmanként előfordulhatnak sportsérülések, de egyszerű húzódások, ficamok, rándulások akár sporttevékenység nélkül, a mindennapjaink alatt is könnyen kialakulhatnak. Elég egy rossz mozdulat, és a húzódás miatti fájdalom akár több napon keresztül is megkeserítheti az életünket. Hogy mit tegyünk, ha már megtörtént a baj, erről szól mai cikkünk.

Mindenképp érdemes elkészíteni házilag saját "gyorssegély" dobozunkat, melyet természetes fájdalomcsillapítókból, gyulladáscsökkentőkből, regenerációt elősegítő krémekből állítsunk össze.

A kamilla nemcsak megfázáskor segíthet rajtunk, ugyanis hatékony fájdalomcsillapító és nagyon jó gyulladáscsökkentő szer. Rándulás, ficam és húzódás esetén is nyugodtan használhatjuk.

Ha szeretnénk mihamarabb véget vetni a fájdalmaknak, használjunk fekete nadálytő krémet vagy oldatot, ez a gyógynövény igazi kincs. A csonttörések, és a véraláfutással járó sérülések egyik leghatékonyabb doktora, serkenti a gyógyulást.

Rozmaringos krémeket rendszeresen használok sporttevékenység után, illetve izomlazító, regeneráló krémeket.

Árnika krém is mindig van otthon. Az árnika kiváló természetes gyulladáscsökkentő megoldást kínál rándulás, ficam, húzódás okozta fájdalmakra.

Az orbáncfű ideg-és immunerősítő, nagyon jó a rándulásokra. Ez a növény remek segítség lehet a sérüléses idegi fájdalmak esetén is.

Két kisgyerekem van, az árnika krém mellet,t a körömvirág krém a másik nélkülözhetetlen eszköz családi patikámban. A körömvirág (természetesen sok gyógypuszi mellett) a sebgyógyulást, hámosodást segíti elő sérülések, sebek esetén.

Égési sérülés is sajnos előfordulhat a mindennapokban, gondoljunk csak a sütés-főzés közben előforduló apróbb balesetekre, forrázásokra. Égési sérülés esetén az első és legfontosabb teendő az égés súlyosságának megállapítása. Súlyos (tehát harmad- és negyedfokú) ,vagy nagy területű égések esetén sürgősen mentőt kell hívni, enyhébb esetben elegendő az otthoni ápolás is. A gyógynövénytartalmú kenőcsök hatásosak lehetnek ebben az esetben. Az aloe vera, a körömvirág, a csalán és az orbáncfű mind-mind enyhíteni fogják a fájdalmat. Ha nincs kéznél gyógynövényes krém, kenjünk mézet a sebre, ugyanis csillapítja az égető érzést.

Horzsolások, gyakorlatilag mindennaposak kisgyermekes családok életében. Felületes horzsolások esetén a sebet folyó csapvízzel le kell mosni, majd felületét fertőtleníteni pl. Betadine oldattal. Ezután tapaszt, kötszert tegyünk a sebre - méretétől függően.

A kakukkfüves olajat is érdemes kipróbálni, a rándulásokat külsőleg dörzsöljük be az elixírrel, melyet frissen szedett kakukkfűlevelek és olaj keverékéből készíthetünk. A szert töltsük üvegbe és három hétig tartsuk meleg helyen. A kakukkfüves olajjal, naponta többször kenjük be a rándulást.

Az aloe vera közismert orvosságunk. A jól ismert növény, égési sérülésekre és vágott sebekre is kiválóan alkalmazható. A húsos és kocsonyás levélszeleteit használjuk fel erre a célra: tegyük a sebre az aloe vera leveléből frissen kinyomott kocsonyás nyálkaanyagot.

Többféle szert is érdemes kipróbálni, egy azonban biztos, az "ezeréves" filléres természetes trükköknél, gyógynövényes házi praktikáknál, teáknál, krémeknél nincs jobban bevált módszer. Többet segítenek sokszor, mint a gyógyszerek, vegyszeres készítmények.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.