Menü

Testi-lelki harmónia

Mikor egészségről vagy betegségekről beszélgetünk, gyakran a kézzel fogható dolgokban keressük a megoldást, az egészséges reformételekben, az étrend kiegészítőkben és gyógyszerekben, s megfeledkezünk sokszor arról, hogy testi állapotunk mellett lelkileg milyen módon tehetünk saját életünkért. A testi-lelki harmónia szorosan összefügg, és nem működhet egyik sem a másik nélkül.

A pszichoszomatika kifejezés görög eredetű, a test a „szoma”, a lélek a”psziché”, vagyis a test, lélek, szellem egységét hangsúlyozó irányzat. Mely világosan kimondja, hogy a test és a lélek kölcsönhatásban van egymással. A testi betegségek lelki következményeivel való törődés, elengedhetetlen a gyógyulásunk szempontjából.

Az egészséges életmód kialakítása többtényezős folyamat, mely nyilván az élelmiszereink lecserélésével, rendszeres sport beiktatásával kezdődik, ám mindezek mellett azokra a dolgokra is figyelnünk kell, melyek a testi-lelki harmónia megteremtését szolgálják. A táplálkozás nagyon fontos. „Ételed legyen orvosságod, és orvosságod legyen ételed.”- mondta Hippokratész. Számtalan életmódváltó cikkünk született már a témában, de rengeteg étrend, diéta, tanács, torna video, edzésterv található meg a világhálón, s mivel a friss zöldségek és gyümölcsök ideje következik, - ha eddig nem tettük - most könnyedén belevághatunk életmódunk átformálásába.

A sport a diétával kézen fogva jár, a rendszeres mozgás, legyen az bármely sporttevékenység, mindenképp a javunkat és egészségünket szolgálja.

Az elegendő folyadékfogyasztás mellett is mindig szót emelünk. A testünk 70%-a víz, nagyon fontos, hogy folyamatosan fogyasszunk elegendő italt, gyógyteákat, mértékkel cukrozatlan gyümölcsleveleket, zöldségleveket, leveseket, de a legjobb mindig a tiszta víz.

Nagyon szeretem, hogy egyre többet süt a nap, feltölt D-vitaminnal, elengedhetetlen az emberi szervezet számára, legyünk sokat a szabadban! Töltődjünk fel energiával! Ma szerencsére hétágra sütött a nap, ki kell használni!

A szabad levegő és a napfény a hangulatunkat is javítja, tegyünk ma is egy „stressz-űző” napfényes sétát!

Elegendő alvás. A pihenés akkor is felülír sok mindent, ha halaszthatatlan éjszakába nyúló munkád van, vagy későn adják a kedvenc filmedet, esetleg a világhálón olvasgatsz, miközben az idő már éjfélre jár, netán a közösségi oldalakon áldozod fel a pihenőidődet.A szervezetnek egyszerűen szüksége van rá, hogy eleget aludj, meg fogja hálálni, azonban az ellenkezőjét is megtapasztalhatod. Ne merítsd le magad a végsőkig, állj a számítógépasztaltól 9 órakor, vagy kapcsold ki a tévét, reggel megköszönöd magadnak, ha kipihenten ébredsz.

A mértékletesség elvét mindannyian alaposan megfontolhatnánk, sokszor élünk mértéktelenül, eszünk többet, mint kellene, de a táplálkozáson kívül az élet más területein is igaz, hogy a mértéket mindig szem előtt kellene tartanunk. Gyakoroljunk önuralmat és mondjuk néha nemet.

A lelki egyensúly nagyon fontos feltétele az egészség megőrzésének. Ehhez, nem kevés belső munkára van szükség, de ez az egyik legjobb dolog, amit tehetünk önmagunkért. Kárpótol majd minket, hogy a végén, egyszer csak, minden a helyére kerül.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.