Menü

Hosszabbítsd meg az életed! Íme, öt dolog!

Most ez nem tartozik ide, de érdekes, hogy erről pont egy férfimagazinban olvastam... pedig nekünk, nőknek is szükségünk van arra az öt (vagy több) dologra, amellyel tovább élhetünk minőségi életet. Gyorsan kipuskáztam a lényeget az újságból.

A cikkíró a Harvardi Egyetem kutatóira hivatkozva közöl egy mindenre kiterjedő tanulmányt, melyből kiderült a hosszabb élet öt kulcsa. És ahogy nézem, olyan nagyon nem is nehéz betartani. A szakemberek szerint ezzel az öt szabállyal, évekkel is tovább élhetünk, mint azok, akik egészségtelen életmódot folytatnak.

Lássuk, mi az 5 kulcs a hosszabb élethez:

Első a dohánymentes élet. Rendben, aláírom, ez fontos. Második: napi fél óra nem megerőltető testedzés. Belefér, simán. Harmadik a 18,5-25 közötti, vagyis az egészséges testtömeg-index kialakítása, de ez sem gáz, életmódváltással, néhány apró dologgal, pár élelmiszer (liszt, cukor, zsír) lecserélésével megoldható. Negyedik: mértékletes borfogyasztás, megoldva. (Könnyen beszélek, mivel ritkán iszom alkoholt.) Ötödik teendő: a gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban gazdag, ám vörös húsokban, telített zsírokban és cukros ételekben szegény étrend. Régóta tudjuk, hogy a hosszú élet titka mindig a tányéron hever, s bár én régi motoros vagyok az egészséges életmódban, számomra nem nehéz a szárnyas húsok, a halak, a zöldségek, a zabkása, köles és egyéb gabonák fogyasztása, akinek ez első hallásra sok, ő kezdje a teljes kiőrlésű kenyérrel, kísérletezzem zöldségekkel, egyen naponta kevés gyümölcsöt.

Az életmódváltás legegyszerűbb módja: limitálni a zsírok és cukrok, kenyérfélék, tészták, édességek, sütemények fogyasztását, előnyben részesíteni a friss ételeket, idényzöldségeket- és gyümölcsöket, a teljes kiőrlésű gabonákat, az alacsony zsírtartalmú húsokat, ám a jó zsírok beviteléről s megfelelő vitaminokról gondoskodni kell. Fontos korlátozni a kalória bevitelt, a feleslegesen bevitt kalóriák számát, pedig lecsökkenteni.

Egy 105 éves japán orvos felfedte a hosszú élet titkát (azt hiszem. neki el is hihetjük), szerinte néhány alapvető szabályt kell ehhez betartani: pl. odafigyelni az étkezésre, a megfelelő mennyiségű alvásra és arra, mennyit dolgozunk.

Az idős orvos szerint energiát nem az ételekből vagy a pihentető alvásból nyerünk, hanem abból, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. Amit szívesen csinálunk, feltölt, amit nem, az lemerít, ezért keressük azokat az elfoglaltságokat gyakrabban, melyek jó kedvre derítenek. A doktor orvosságok helyett inkább a zene-, a művészet- és az állatterápiában hitt. A leghatékonyabb orvosság - úgy vélte - a vidámság és az önfeledt nevetés. A hosszú élet, ugyanis a boldogságban és az elégedettségben rejlik. Van benne igazság.

Az ezeket a kritériumokat betartó elszánt életmódváltók akár plusz tíz évre is számíthatnak, ami már elég jó ok arra, hogy betartsuk ezt a nem túl nehéz öt lépést. S nem is az a lényeg, hány évig élünk, hanem, hogy milyen életminőségben, életerőben, egészségben, közérzetben tesszük azt! Megjegyeztétek? Akkor visszateszem az újságot.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?