Menü

A születési súlyt befolyásoló tényezők

Az elején kiemelném, hogy most inkább a környezeti tényezőkről lesz szó. Ilyenek például az anya súlya és egészségügyi állapota, hisz ez a babának a közvetlen környezete. Ide tartozik ezen kívül a diéta, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a tea, kávé, illetve más koffeintartalmú ételek/italok fogyasztása, a hőmérsékletingadozás, a kábítószerek és a pszichés stressz.

Érdemes megnézni, hogy a méhen belüli fejlődés során mik a kritikus időszakok a baba gyarapodása szempontjából. A 12. hétben alakul ki az első harántcsíkolt izom. A 16. hétben megjelenik a zsírszövet, rá 4 hétre pedig a bőr és a zsírréteg vastagodása dominál. A 24-28. hétnél húzzák meg a koraszülés alsó határát, a felsőt pedig a 37. hétnél. Ettől kezdve már érett szülésről beszélünk egészen a 42. hétig, ami pedig már túlhordásnak számít.

Az európai átlag 3,5 kg (3500 g), de 2,5-5 kg között normálisnak tekintjük a születési súlyt. Ezek alatt és fölött alacsony és magas születési súlyról beszélünk, de fontos, hogy milyen területen nézzük az átlagot. Ázsiában például az átlagos születési súly 240 g-al kevesebb, mint Európában.

A születési súly és hossz kapcsolatából lehet következtetni arra, mikor maradt el a fejlődés. Ha „csak” a születési súly kisebb az átlagnál, de a hossz normális, akkor az utolsó hetekben maradt el a fejlődés, azonban, ha mindkettő adat kisebb a normálisnál, már a terhesség korábbi szakaszaiban is elmaradhatott a növekedés.

Nézzük, hogyan hat az anya egészségügyi állapota a csecsemőkre. Minden egységnyi növekedés az anya születés előtti BMI indexében legalább 25,9 grammal növeli a baba születési súlyát, vagy másképpen: minden 10 kilogrammnyi gyarapodás a terhesség 30. hetéig 224 grammal nagyobb születési súlyt eredményez. Ebből jól látszik, hogy tévhit, amikor azt mondják, most kettő helyett esznek. A terhesség alatt összesen +11-14 kg többletsúllyal számolva megkapható az optimális kalóriabevitel, ami azt mutatja, hogy napi 2-300 kalóriával kell többet elfogyasztanunk, hogy egészségesen fejlődjön a baba. A terhesség alatt nem ajánlott diétázni, mind a gyermek, mind az anya egészsége szempontjából.

A dohányzásra és az alkoholfogyasztásra nem térnék ki részletesen, hiszen egyértelmű, hogy nem egészséges sem a szülőnek, sem a babának. Érdekesség viszont, hogy a korábban dohányos, de leszokott anyák gyermekeinek születési súlya nem különbözött azokétól, akik sosem dohányoztak.

Egy másik tényező, amit ritkán hallani, az a hőmérsékletingadozás. Kutatók azt találták, hogy azok a nők, akik terhességük alatt szélsőségesen meleg, vagy hideg időjárásnak voltak kitéve, nagyobb eséllyel adtak életet a normálisnál alacsonyabb súlyú gyermekeknek, annak ellenére, hogy szó sem volt koraszülésről. Ennek kapcsán érdemes elgondolkodni, hogy a globális felmelegedés a szélsőséges időjárási jelenségek mellett ilyen következményekkel is járhat.

A végére maradt a pszichés stressz, nem véletlenül. Több kutatást is végeztek ebben a témában, azonban annyira eltérők az eredmények, hogy nem lehet egyértelműen kijelenteni, mennyiben is járul hozzá a születési súlyhoz a stressz. Egyes kutatások szerint, ha más negatív tényező nem áll fenn, akkor nincs kimutatható hatása a születési súlyra, mások szerint viszont nagyban befolyásolja azt. Mindenesetre az a legjobb, ha a kismama nyugodt és biztonságos környezetben van.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.