Menü

Ünnepi veszélyek

Általában az életmód, egészség, diéta, sport, család témákban készült cikkek fűződnek az érdeklődési körömhöz, azonban most egy kicsit más jellegű témakört választottam, de úgy gondolom ez is kapcsolódik a családhoz és legalább olyan fontos beszélni róla, mint a közelgő ünnepekről, a diós bejglim receptjéről, vagy egy 238. fajta diétáról.

Az ünnepek közeledtével, a téli hideg beköszöntével és a fűtési szezon kezdetével több veszély leselkedik ránk otthonunkban, melyre érdemes felhívni a figyelmet. Ez most nemcsak azért jutott eszembe, mert édesapám és a férjem tűzoltó, hanem, mert a felhívások és figyelmeztetések ellenére sokszor apró gondatlanságok okoznak tüzet, mely elkerülhető lenne csekély odafigyeléssel. Szülő is vagyok, tanár is vagyok, tűzoltófeleség is vagyok, nekem erről "hivatalból is" illik beszélnem.

Ünnepek előtt általában már hetekkel elkezdődik a sütés, a konyha még nagyobb figyelmet kap, s bizony egy apró figyelmetlenség könnyen nagy tüzet okozhat, például, ha a lángra kapott olajat valaki vízzel akarja eloltani. Az iskolákban ma már gyakori, hogy tűzoltók látványos bemutatóval szemléltessék a veszélyhelyzeteket, illetve a világhálón is számtalan figyelemfelkeltő, oktató videót találni arról, milyen gyorsan lángra kaphat valami, mennyire hamar terjedhet a tűz, milyen gyorsan megvan a baj.

Az adventi időszakban a dekorációs anyagok is gondot okozhatnak, a koszorúk, a mécsesek, gyertyák és a csillagszórók, elektromos árammal működő díszek (pláne ünnepek végén a kiszáradt karácsonyfán) - bár kétségtelenül hangulatosak és hozzátartoznak az ünnepvárás melegségéhez - mind baleseti veszélyforrások. Az alapszabály, hogy éghető anyag ne kerüljön nyílt láng közelébe, hiszen a tűz könnyen belekaphat a terítőbe, függönybe, illetve függönyön keresztül átterjedhet az otthonunk más helyiségeire. Megdöbbentő, amit hallottam: egy átlagos lakás akár 5-10 perc alatt teljesen kiéghet.

Hogy elkerüljük a tűzeseteket, elég olyan dolgokra odafigyelni, mint például, hogy az adventi koszorúkat nem éghető anyagból készült felületre tesszük és közvetlen közelében nem tartunk éghető anyagokat. A gyertyákat, mécseseket csak felnőttek gyújtsák meg, csak felügyelet mellett égessük, s ha kimegyünk a helyiségből, oltsuk el azokat. Ha vásárolunk, csak magyar érintésvédelmi előírásoknak megfelelő elektromos fényfüzéreket vegyünk, s hosszabb távollétre vagy éjszakára ne hagyjuk bekapcsolva.

Ha előfordul, hogy kigyullad valami, az égő tárgyakat vizes pokrócokkal, vagy ha van kézi tűzoltó készlékkel lehet gyorsan megfékezni, természetesen figyelve arra, hogy ha karácsonyfatűz alakul ki és a fán elektromos lámpafüzér van, azt vízzel vagy vizes pokróccal csak azután kezdjük meg eloltani, miután kihúztuk az elektromos füzér csatlakozóját a konnektorból.

A fent említett tanácsok lehet, hogy felnőttként már berögzültek, azonban ne feledkezzünk meg a téli szünetben otthon lévő gyerekről sem, nekik - akár többször is - fontos elmondani ezeket a tudnivalókat, illetve, ha mégis megtörtént a baj: a 112-es telefonszámon kérhetnek segítséget. Fontos, hogy mindenki hallgassa és fogadja meg a tűzoltók tanácsait, fordítson figyelmet a fent említett dolgokra, s így remélhetően minden családban biztonságban és békében telnek az ünnepek. Kellemes adventi készülődést kívánok!

Fermentáljunk, de hogyan?

Mi is az a fermentálás? Tulajdonképpen egy ősrégi módszer az élelmiszerek tartósítására, mesterséges tartósítószerek nélkül. A fermentált élelmiszerek jótékony hatásúak a szervezetre! Ha szeretné a tartósításnak ezt a módját kipróbálni, akkor érdemes elolvasnia cikkünket.

Vénasszonyok nyara. De miért pont ez a neve?

Kicsit mosolyogva olvastam a minap, hogy egy német hölgy a múlt században egyszer panasszal élt az „Altweibersommer” - azaz vénasszonyok nyara - kifejezés miatt a helyi bíróságnál. Nőként és időskorúként is sértőnek találta ezt a szót. Hogy milyen döntés született a bíróságon, a cikkből kiderül!

Hibiszkusz – a virág, ami gyógyít

Rengeteg növényt ismerünk, amit teaként fogyasztunk, nem csak az ízük miatt, hanem hatásuk is fontos egészségünk szempontjából. Érdemes megismerkedni a hibiszkusszal.

A legerősebb és legtermészetesebb tisztítószerek

Szeretnék mindenkit lebeszélni a vegyszerekről, erős kemikáliákról, vessünk be helyettük éppoly hatásos, ám természetes, házi tisztító – és fertőtlenítőszereket!

Brüsszel nevezetességei és látnivalói

Belgium fővárosa, Brüsszel, leginkább az Európai Unió fő székhelyeként ismert (holott több intézménye is máshol van). Lévén, hogy Brüsszel már elég messze van Magyarországtól így nem nevezhető “kedvelt” célpontnak, viszont egy nagyon hangulatos, divatos és sokszínű várost ismerhetünk meg rengeteg programmal ha leküzdjük a több, mint 1000 kilométeres távolságot.