Menü

Ne robbanj le télen!

A telet nem sokan ússzák meg betegségek, megfázások, felfázások nélkül, az enyhébb idő a vírusoknak kedvez, támadnak a kórokozók! Mit tegyünk?

Számtalan tanács kering a köztudatban immunrendszerünk erősítésére, érdemes mégis megemlíteni néhány alapvető tudnivalót, hogy megerősítsük szervezetünket, immunrendszerünket. Mondanám, hogy sportoljunk a szabadban, tapasztalatból mondom, hogy amióta futok télen, (s egyáltalán nem túlöltözve) azóta soha nem kapnak el a betegségek, hiába üldöznek. Aki nem sportol télen, neki is van számtalan lehetősége arra, hogy ne kerüljenek mindenféle téli nyavalya fogságába.

Nagymamám sajnos már nincs velünk, de máig emlékszem, hogy citromolajat párologtatott télen, anya is átvette a szokást, megfékezi a vírusok terjedését, erre a célra a teafa- és a citromolaj ajánlott, ma veszek is egy üvegcsével.

Nézzük tovább: gyakori kézmosás. Ez szinte alap, mégis sokan nem tartják be, a gyerekeimnek folyton mondom, jusson eszükbe óvodában, iskolában megtenni ezt a fontos teendőt, mindössze pár mozzanat. Sajnos száraz a kezem, így minden kézmosás alkalmával be is kell krémeznem, de mégsem spórolom meg a szappanos és alapos kézmosást, kéztörlést.

Az étrend is a fontossági sorrend elején említendő. Minél színesebb, minél több zöld, minél több sárga, citrus, vitamin, ásványi anyag, olaj, gabona. D vitamint télen mindenképp pótoljunk, a fiaim reggel a D vitamin cseppekkel kezdik a reggelit, nem maradhat el, még nyáron is szedjük. A banán pedig mostanában nagy barátom, az avokádóval karöltve, zabpehellyel zabkásának vagy kevés mézzel turmixnak, vagy kakaóporral csokoládékrémnek álcázva.

Nem koplalunk. A tél nem a nyári fogyókúrák és léböjtkúrák meg koplalások és kalóriamegvonások ideje, kövezzetek meg érte, nem tartom helyesnek akkor sem, most sem, az immunrendszernek tápanyag kell: szénhidrát, jó zsírok, fehérje, vitaminok, ilyenkor felturbózni kell a szervezetet, nem kimeríteni.

Nem azt mondom, hogy jöhet a három tábla csoki, két túrórudi, meg egy csomag sajtos keksz, a zsírt, fehérjét és szénhidrátot nem így értettem, de éhezésbe ezúttal sem kezdünk. Mondjuk a karácsony nem is erről szól általában, ott viszont arra figyeljünk, hogy ne essünk át a ló túloldalára. Nem kell illemből vagy szokásból 3 rúd bejglit megenni.

Alvás. Ha korán kelsz, mint én, feküdj le korábban. Már hallom is a választ. Már miért ne menne? Ha kilenc órakor az ágyunk felé vesszük az irányt, s a szokás kialakult, a szervezet meghálálja a pihenést. Többet ér majd, mint az a plusz három óra a közösségi oldalakon. Ha nem pihensz eleget, gyengül az immunrendszered és nő a betegségek kockázata. Ezt ugye nem akarod?

Biztosan lehetne folytatni a sort, sokan védőoltásokkal próbálkoznak, gyógyteákat isznak, falumbéli idős emberek meg a savanyú káposztára, a hagymára, no meg a pálinkára esküsznek. Természetesen csak egészségügyi szempontok miatt.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.