Menü

Hogyan működik az immunrendszer? - Betegségek

E heti és egyben utolsó részünkben az immunrendszer betegségeinek rejtelmeibe nyerhetünk betekintést, hogy milyen érdekes és egyúttal rémisztő dolgokra is képes lehet a saját testünk.

Az immunrendszer betegségeiről…

Az immunrendszer összetettsége miatt számos lehetséges útja van annak, hogy valami esetleg elromlik a rendszerben. Az immunrendszert érintő betegségek három csoportba oszthatóak, ezeket fogjuk kicsit közelebbről is megvizsgálni.

Immunhiány

Ez az állapot akkor jelentkezik, ha az immunrendszer egy vagy több összetevője nem működik. Számos oka lehet az állapot kialakulásának, és itt nem kell nagy dolgokra gondolnunk, hiszen az okok közé sorolják a kort, az elhízást és az alkoholizmust is. A fejlődő országok listáján az alultápláltság is szerepel. Az AIDS betegség a szerzett immunhiánynak egy általános példája.

Autoimmunitás

Ebben az esetben az immunrendszer nem helyesen a test saját, egészséges sejtjeit támadja meg ahelyett, hogy a kórokozó vagy hibás sejtek elpusztításán dolgozna. Ilyenkor sajnos nem tudja a saját sejteket a nem saját sejtektől megkülönböztetni.

Az autoimmun betegségek gyakrabban előfordulnak, mint gondolnánk, hiszen ilyen betegség a cöliákia, az 1-es típusú cukorbetegség és a reumatoid artritisz is, de a sort sajnos napestig folytathatnák.

Hiperszenzitivitás (=hiperérzékenység)

Hiperszenzitivitás esetén az immunrendszer valamilyen helyzetre túlzott mértékben reagál, és így az egészséges szövetekben is kárt tesz. Ennek nagyon jó példája az anafilaxiás sokk, amikor a test az allergiát kiváltó anyagra olyan mértékben reagál, hogy akár az életet is veszélyztető állapot alakulhat ki.

Összefoglalás dióhéjban:

Az elmúlt hetek során talán túlzott mértékben is megismertük immunrendszerünket annak minden egyes résztvevőjével, feladatával és potenciális hibáival. De saját magunk megismerése – úgy, ahogy a lelki oldalról sem -, testi oldalról sem fejeződik be sosem.

Az immunrendszer egy rendkívül bonyolult hálózat, amely elengedhetetlen a túlélésünkhöz. A legtöbb és a legideálisabb esetekben a testben számos különböző rendszer és sejttípus dolgozik együtt tökéletes harmóniában, hogy a betegséget előidéző idegenekkel felvegyék a harcot, és testünk elöregedett, elhalt sejtjeit eltakarítsák. Ezért tehát érdemes megbecsülnünk fizikai valónkat is.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.