Menü

Hogyan működik az immunrendszer? - Betegségek

E heti és egyben utolsó részünkben az immunrendszer betegségeinek rejtelmeibe nyerhetünk betekintést, hogy milyen érdekes és egyúttal rémisztő dolgokra is képes lehet a saját testünk.

Az immunrendszer betegségeiről…

Az immunrendszer összetettsége miatt számos lehetséges útja van annak, hogy valami esetleg elromlik a rendszerben. Az immunrendszert érintő betegségek három csoportba oszthatóak, ezeket fogjuk kicsit közelebbről is megvizsgálni.

Immunhiány

Ez az állapot akkor jelentkezik, ha az immunrendszer egy vagy több összetevője nem működik. Számos oka lehet az állapot kialakulásának, és itt nem kell nagy dolgokra gondolnunk, hiszen az okok közé sorolják a kort, az elhízást és az alkoholizmust is. A fejlődő országok listáján az alultápláltság is szerepel. Az AIDS betegség a szerzett immunhiánynak egy általános példája.

Autoimmunitás

Ebben az esetben az immunrendszer nem helyesen a test saját, egészséges sejtjeit támadja meg ahelyett, hogy a kórokozó vagy hibás sejtek elpusztításán dolgozna. Ilyenkor sajnos nem tudja a saját sejteket a nem saját sejtektől megkülönböztetni.

Az autoimmun betegségek gyakrabban előfordulnak, mint gondolnánk, hiszen ilyen betegség a cöliákia, az 1-es típusú cukorbetegség és a reumatoid artritisz is, de a sort sajnos napestig folytathatnák.

Hiperszenzitivitás (=hiperérzékenység)

Hiperszenzitivitás esetén az immunrendszer valamilyen helyzetre túlzott mértékben reagál, és így az egészséges szövetekben is kárt tesz. Ennek nagyon jó példája az anafilaxiás sokk, amikor a test az allergiát kiváltó anyagra olyan mértékben reagál, hogy akár az életet is veszélyztető állapot alakulhat ki.

Összefoglalás dióhéjban:

Az elmúlt hetek során talán túlzott mértékben is megismertük immunrendszerünket annak minden egyes résztvevőjével, feladatával és potenciális hibáival. De saját magunk megismerése – úgy, ahogy a lelki oldalról sem -, testi oldalról sem fejeződik be sosem.

Az immunrendszer egy rendkívül bonyolult hálózat, amely elengedhetetlen a túlélésünkhöz. A legtöbb és a legideálisabb esetekben a testben számos különböző rendszer és sejttípus dolgozik együtt tökéletes harmóniában, hogy a betegséget előidéző idegenekkel felvegyék a harcot, és testünk elöregedett, elhalt sejtjeit eltakarítsák. Ezért tehát érdemes megbecsülnünk fizikai valónkat is.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.