Hátráltató szokásaink bűvkörében
- Dátum: 2018.12.09., 14:56
- Udvari Fanni
- döntés, egészség, egyensúly, életvitel, hátráltatás, kényszer, szokások, túlzás
A szakértők szerint a rossz szokások felszámolhatók. Ehhez pedig nem kell más, mint egy kis őszinteség, sok-sok bátorság, pár száz munkát megszakító szünet és közös játék. Legelőször azt kell megérteni, hogy mi magunk okozzuk saját érzéseinket és persze problémáinkat. Amint sikerül mindezt elfogadni, készen állunk arra, hogy az önmegváltoztatás útjára lépjünk, melynek siker lesz a végpontja. A leszokás lépéseit el kell sajátítanod magadban és szépen fokozatosan elérni a célodat. A legtöbb rossz szokás a stresszhez köthető.
1) Legelső lépésként a legjobb, ha tudatosítod magadban, mikor és mik késztetnek arra, hogy ezeket csináld. Rá kell jönnöd milyen érzések dominálnak ilyenkor.
2) Vesd papírra az előzményeket, illetve azt, hogy milyen érzelmeket vált ki belőled, mondjuk a körömrágás. Legalább 5 napig rendszeresen vezess naplót ezekről és fokozatosan szabadulj meg tőlük.
3) Most már világos számodra, miért ropogtatod az ujjaidat néha-napján, de a következő lépés, hogy találj valami helyettesítő cselekvést, ami kevésbé rossz hatással van rád, illetve a környezetedre. Jól bevált módszer, a körmöd rágása helyett, mondjuk rágózni. túlevés helyett pedig vizet inni. A diétázók számára mindezek mellett a cukormentes rágógumiknak még egy fontos előnye van: azt az üzenetet küldi az agynak, hogy rágunk (vagyis eszünk), mindezt kalória-bevitel nélkül. Az édes íz megnyugtatja az ízlelőbimbókat, így általa átvészelhetők azok az időszakok, amikor nehezen tartjuk magunkat a fogadalmunkhoz.
4) A meditálás is nagy segítséget jelenthet egy-egy nehéz nap után, és általa a lelki. megnyugvást is könnyebben elérheted.
Legszembetűnőbb káros szokások:
Internetezés lefekvés előtt: Tanulmányok szerint, ha túl sok ér minket az éjszakai fényből, az összefüggésbe hozható a rákkal (különösen a mell- és a prosztatadaganattal), de az elhízás, a szívbetegség és a diabétesz is fenyegeti egészségünket. Elalvás előtt arra van szükségünk, hogy lenyugodjunk. Ha olvasni szeretnénk valamit, nyissunk ki egy könyvet! A hálószoba pedig legyen sötét és csendes.
Túlzásba vitt alkoholfogyasztás, dohányzás: Sokan nem tudják a mértéket betartani, ezért kerülnek bele a ,,már úgy is mindegy” gondolkodásba. Vesebetegséget, májbetegséget, emésztési problémákat, szívproblémákat, csontkárosodást és rákot kockáztatva ezzel.
Túl sok időt töltünk egyedül: Ismerőseim közül sokan a téli hidegre hivatkozva, nincs kedvük kimozdulni a meleg lakásából. Ha magányosak vagyunk, akkor menjünk társaságba, kezdjünk bele valami újba, lépjünk ki a komfortzónánkból.
Túl sok evés: Még ha egészséges ételről van is szó, könnyen hízni kezdhetünk – ez rossz hatással van az egészségre. Ellenőrizzük evés előtt az adagokat és figyeljünk oda, mennyit eszünk! Ha már reggel átgondolod, milyen uzsonnát teszel a táskádba, jó eséllyel nem csoki kerül a kezedbe először, hanem például egy finom alma.
Tisztálkodási kényszer: a személyes tárgyak állandó sikálása, naponta többszöri zuhanyozás, szigorú higiénia. Ezek a cselekvések mások számára gyakran észre sem vehetők vagy jelentéktelenek, de gondolni kell arra, hogy az érintett személynek napi több órát vehetnek el az életéből.
Nem alszunk eleget: Az alvás, pontosabban annak hiánya az életünk minden területére hatással van, nemcsak a hangulatunkat befolyásolja, hanem azt is, hogy miként végezzük a munkánkat, vagy éppen mennyire vagyunk képesek megőrizni az egészségünket. Bármennyire is úgy gondoljuk, hogy a fáradtságon kívül nem lesz következménye, hosszú távon növeli a krónikus betegségek kockázatát.
Ne felejtsd el, hogy minden fejben dől el! Éppen ezért igen hasznos megtanulnunk, miként formálhatjuk a mentális beállítódásunkat, gondolatainkat úgy, hogy ezek minél inkább segítsenek, ne pedig hátráltassanak minket.
Szerző: Udvari Fanni
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.