Van, amin nem érdemes spórolni
- Dátum: 2019.01.30., 09:41
- Martinka Dia
- anyagi, anyagilag, betegségek., chips, cigaretta, csirke, csokoládé, diétás étkezés, drága, egészség, éjszaka, fiatal, fogyókúra, gyógyszer, joghurt, kávé, keksz, kifogás, kondi bérlet, költségvetés, megspórol, mesterséges, mogyoró, orvosi költségek, pénz, pizza, rizs, sör, sport, táplálkozás, tej, természetes, tojás, túró, zabpehely, zöldségek
Az emberek egyik leggyakoribb kifogása, hogy miért nem élnek egészségesen (a „nekem erre nincs időm” mellett), hogy tudatosan táplálkozni és sportolni drága, nem engedhetik meg maguknak anyagilag. Ennyivel elintézik. De valóban így van?
Egy átbulizott éjszaka ára fedezne egy havi kondi bérletet, pár zacskó chips, néhány tábla csokoládé, egy-két esti pizza rendelés, ivászat a cimborákkal, a napközben összevásárolt péksütemények ára, egy-két doboz cigaretta, kávé, sör, egy zacskó sós mogyoró… és még sorolhatnám. Ki lehet számolni, mi a drága és mi minden fér a költségvetésbe.
Ezzel szemben a csirke, a zöldségek, a rizs, egy zacskó zabpehely, túró, natúr joghurt, esetleg fehérjepor, tojás, tej, vagy növényi tej, egy havi kondi bérlet, egy sportcipő ára már sokaknak luxuskiadásnak minősül, melyre felháborodva reagálnak: „ez egy vagyon!”, „nekem erre nincs pénzem!”, „nekem erre nincs időm!”. Idő-és pénzhiányra hivatkozva azért sokan ülnek le a tévé elé esténként egy sörrel meg egy tábla csokival, egy zacskó keksszel. Akkor hogy is van ez?
A megspórolt orvosi költségek és gyógyszerek ára már közhelyesen hangzik, ezt nem szeretem elsütni, de valójában igaz és megfontolandó hozzáállás lenne a megelőzés és a tudatos életmód, ami kézen fogva jár a diétás étkezéssel (a fogyókúra szót szándékosan nem is használom) és a rendszeres sporttal. Bizonyos diétás élelmiszerekből azonban valóban nem érdemes olcsóbb, rosszabb minőségűt venni, ezekből megéri a minőséget választani, úgy, mint a friss tanyasi tojás, a magas kakaótartalmú étcsokoládé, a friss csirkemell, basmati, barna vagy jázminrizs, friss zöldségek, halfélék, egy jó minőségű olívaolaj vagy kókuszzsír, egészséges és természetes édesítőszer, például nyírfacukor, a mesterséges aszpartám helyett.
A sport sem kerül feltétlen horribilis összegekbe, nyilván a futáshoz kell egy jó futócipő, a súlyzózáshoz kondi bérlet, vagy néhány súly, kettlebell otthonra, de közel sem kerül olyan sokba hosszútávon, amiért ne érné meg elkezdeni.
„Úgy elmennék sütizés helyett futni egyet” – (mondta soha senki). Az idézet nem áll messze a valóságtól. Pedig a sport legalább olyan boldogsághormon adagot jelent, ha nem jobbat, mint pár percnyi élvezet a sütis tányéron a cukrászdában. Mégis a kifogásokkal van tele a padlás.
Azt mondják az egészséges életmód drága. A bikini is drága meg a divatos farmer is, amit megveszünk és utána csak a szekrényben áll évekig, vagy talán örökre, s sóvárogva dobjuk vissza a polcunk aljára. A vérnyomáscsökkentő gyógyszer is drága. Az utolsó kétségbeesésünkben nyár elején összevásárolt fogyasztószerek, krémek és csodatapaszok, turmixok, shakek, diétás porok, villámdiéták is drágák. Hosszútávon pedig károsak is.
Fiatal korban nem igazán foglalkozik az ember olyanokkal, mint a rák, a szívbetegségek, a magas vérnyomás, az elhízás, mert csak legyintetek: ilyen problémánk nincs! Rosszabb esetben azt mondják a diákjaim: „valamiben meg kell halni” és nevetnek rajta kórusban. Én azt gondolom ilyenkor halkan nekik: „azért az nem mindegy, hogy mikor, és főleg, hogy mi miatt történik így”.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?