A komolyzene egészségre gyakorolt hatásai
- Dátum: 2019.02.12., 07:44
- Udvari Fanni
A klasszikus zenehallgatás nyugtató módon hat a testre, segíti a pozitív gondolatok előretörését, és megkönnyíti az elalvást. Továbbá sokkal jobb eredményeket produkálnak azok a diákok, akik iskolai teszt közben alkalmazzák, hiszen inspiráló hatása is van. Lelki bajt is képes orvosolni, kedvtelenség, depresszió ellen is kiváló, segít a relaxációban, elmélyülésben melynek során közelebb kerülhetünk valódi belső világunkhoz. Azok az emberek, akik rendszeresen hallgatnak klasszikus zenét, sokkal kiegyensúlyozottabbak, és nyugodtabban állnak az előttük álló kihívásokhoz is. Nem félnek szembenézni a problémáikkal és orvosolni azokat.
Kimutatták azt is, hogy azoknak az embereknek, akik rendszeresen hallgatnak komoly zenét, alacsonyabbak a vérnyomásértékei, mint azoknak, akik nem teszik ugyanezt. A zene ugyani gyógyító hatású az érrendszeri gondokkal, szívproblémákkal, kimerültséggel küzdő betegek részére. Köztudott, hogy Mozart zenéje a várandós anyukáknak előnyös, ha nyugodt babát szeretnének, Bach muzsikája pedig a szívproblémákra, vérnyomás csökkentésére hat pozitívan. Egy hazai kutató állítása szerint nyugodtabban alhatunk éjszaka, ha lefekvés előtt 45 percig klasszikus zenét hallgatunk.
Bűnmegelőzésben
2003-ban London számos metrómegállójában elkezdtek klasszikus zenét játszani. Másfél évre rá itt megritkultak a lopások és támadások száma.. Az oregoni Portland közlekedési hatósága hasonló eredményeket kapott: miután klasszikus zenét játszottak be a vasútállomásokon, körülbelül 40 százalékkal csökkent a rendőrségi hívások száma.
Pedagógiában
Zeneterápiás foglalkozások az örömteli mozgás- és zenei élményeken keresztül segítik a gyermekek fejlődését, színesedő kommunikációját és egyéniségük kibontakozását. Ajánlott elkezdeni már kiskorban, amikor még beszéd nem alakult ki, illetve a mozgás- vagy beszédfejlődésben elakadt gyermekeknél, de a szorongásos zavaroknál, alvásproblémáknál, valamint a feszültség oldásában is eredményes hatással bír. A zenélés és a szavak nélküli kommunikáció elősegíti a kapcsolatteremtést, kezdeményezésre és spontán önkifejezésre bátorítja a gyermekeket, motiválja és segíti őket a koncentrációban.
Az értékes és változatos komolyzenei vagy egyes népi kultúrákból vett zenei részletek többszöri meghallgatása lehetőséget nyújt az egyre ismerősebben csengő hangok alatt a teljes átváltozásra. A zene egyes rezdüléseinek belső átélése segít a gyerekeket képzeletük világába repíteni, ahol a felgyülemlett feszültség oldódik. Ha éneklünk, akkor elmélyedünk magunkban, senki sem tud énekelni és mellette gondolkodni. Amikor éneklünk, elhallgatnak a belső dialógusaink, félelmeink és nem teljesült vágyaink.
Platónban így fogalmazódott meg a zene személyiségfejlesztő hatása:“A zene erkölcsi törvény. Lelket kölcsönöz a mindenségnek, szárnyat az élménynek, szállni tanítja a képzeletet, bájt ad a szomorúnak, derűt és életet mindennek. Lényege a rendnek, és útja minden jóhoz, igazságoshoz és széphez vezet, amelynek csak láthatatlan, de kápráztató, szenvedélyes és örökkévaló alakja.”
Szerző: Udvari Fanni
Szent Flórián, a tűzoltók védőszentje és a Tűzoltók Világnapja

A hagyományoknak megfelelően évtizedek óta Szent Flórián halálának napján, május 4-én tartják a tűzoltók világnapját. Hazánkban is több helyen találunk Szent Flórián szobrot.
Sikeres emberek szokásai

A sikeres emberek szokásai gyakran hasonlók bizonyos dolgokban, még akkor is, ha különböző területeken értek el sikert. Ezek a szokások nem garantálják az eredményeket, de nagymértékben hozzájárulhatnak az érvényesüléshez. Íme néhány gyakori szokás, amit sok sikeres ember gyakorol!
Tudnivalók az önbeteljesítő jóslatról

Önbeteljesítő jóslat az az előrejelzés, vagy hiedelem, amely akkor is valóra válik, ha eredetileg nem volt alapja vagy indoka, mert az, hogy valaki hisz benne vagy cselekszik ennek megfelelően, hozzájárul ahhoz, hogy a jóslat valósággá váljon. Gyakran előfordul például a pénzügyi vagy társadalmi helyzetekben, ahol a várakozások befolyásolják a viselkedést, és ezáltal alakítják a tényleges eredményt.
A cukros víz egészségesebb, mint az energiaital?

A sima cukros víz, vagyis a fehér cukor (szacharóz) oldat, ugyanolyan hatékony lehet a sportteljesítmény fokozásában, mint a drágább energia- vagy sportitalok. Ez különösen akkor igaz, ha a sportoló a maximumra törekszik, például verseny közben.
Miért lett újra menő matricákat gyűjteni?

Mostanában azt érzem, hogy a matricák, más néven stickerek gyűjtése és használata újra virágkorát éli. Nemcsak a gyerekek ragasztanak színes kis képeket füzeteikbe, hanem felnőttek milliói is szenvedéllyel halmozzák fel, rendszerezik, sőt, eszközeiket – laptopjaikat, telefonjaikat, vizespalackjaikat – is előszeretettel díszítik velük.