Menü

Folyamatosan változó időjárás - hogyan viseljük el?

Az odakinn röpködő mínuszok ellen tenni viszonylag könnyű: vitaminokat szedünk, jól felöltözünk, kerüljük a hideg ételeket és italokat. De ha egy hideg, szeles, dermesztő napot egy meleg, napsütéses nap követ, nehéz megállapítani, mi lenne a helyes viselkedés.

Főleg azért is, mert ilyenkor sem alulöltözni, sem túlöltözni nem tanácsos. Minden napra új haditervvel kell előállnunk, és a szervezetünknek minden nap új külső hatásokhoz kell alkalmazkodnia. A hidegben a testhőmérsékletünk védelmében rengeteg energiát kell felhasználnia, ilyenkor általában érdemes több ételt bevinni. Az enyhe időjárás azonban a szervezetünk pihenőideje, amikor sokkal kevésbé ellenálló a vírusokkal szemben, ezért a védelem érdekében muszáj több vitaminnal szolgálnunk az immunrendszerünk számára. Tehát tervben ez úgy néz ki, hogy a hideg napokon jöhet valami, amiben több hús és zsiradék található, az enyhe napokon pedig inkább natúr salátákat és leveseket tanácsos fogyasztani.

De mi legyen az öltözködéssel? Nos, az abszolút helytelen taktika az, hogy minden nap nagy hidegre készülök, aztán majd nap közben alakul. Hiszen ennek úgyis az a vége, hogy teljesen kimelegszünk, amely során sokkal könnyebb megbetegedni. Érdemes ehelyett minden nap figyelni az előrejelzést. Vagy, ha mindenképpen be akarunk öltözni vastagon, akkor inkább vegyünk fel hozzá vékonyabb kabátot. Éjszakánként pedig tegyük el a plusz takarókat. Fűtsük fel a szobát kellemes hőmérsékletűre, és próbáljunk meg rendesen, szimpla takaróval aludni. Ez fontos a tavaszi időre való átszokás szempontjából.

A vitaminok szedése semmilyen időjárás mellett nem megy ki a divatból, de a melegebb időjárás más módot kíván, mint a zimankós téli. Télen a tea, forró levesek és a déli gyümölcsök jelentik a természetes forrást, míg a február-márciusi idő már lehetővé teszi lassacskán a jobb minőségű zöldségek vásárlását. Ezért ilyenkor igyekezzünk jól bejáratott, biztos helyről minél frissebb zöldségeket megvásárolni, melyeket nyersen, salátaként vagy mártásként is elfogyaszthatunk. Emellett a gyógyszertárban kapható vitaminokat is szedhetjük természetesen, de a fajtája kiválasztásához mindig kérjünk segítséget a gyógyszerészektől, hiszen ők pontosan tudják, hogy miből mekkora mennyiségre van szükségünk.

Ne csüggedjünk el tehát, ha ma még fagy, mert holnap akár 15°C is lehet. És mindkét időjárásnak megvan a maga veszélye, ahogy a szépsége is. Nekünk csak fel kell készülni, és élvezni kell.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.