Menü

A McKenzie torna nyomában

A McKenzie tornáról már szinte mindenki hallott. Nekem is ezt írták ki a hátfájásom kezelésére. A módszer kétségkívül remek, a világ 40 országában alkalmazzák. Az alapja, hogy egy erre kiképzett, szakintézeti oklevéllel rendelkező szakember (többségében gyógytornász) alapos állapot felmérés során a gerincbetegségeknél fellépő fájdalom lokalizációját követően egy közös munkában elnyújtja és megszünteti azt. A lényeg, hogy a beteg aktívan részt vegyen és 'meggyógyítsa' önmagát. Sok hazai, otthoni gyakorlást igényel, amelyhez sok türelem szükséges. Emellett nagyon fontos, hogy őszinték legyünk a kezelőnkkel, mert nem mindenkinél alkalmazható ez az eljárás, a fájdalom centralizáció nem mindig megoldható. Például ha különféle a gyulladásos betegségek, a tumoros megbetegedések és a súlyos csontritkulás van a háttérben, akkor sajnos ellenjavalt. Tehát, korán sem jó minden állapotra ugyanaz a gyakorlat. Kimondható, hogy ez a tornasor a nyugati orvoslás elvein alapuló, biomechanikailag, élettanilag és anatómiailag is alátámasztott hozzáállás/kezelési rendszer.

A sok előnye közül az egyike ennek a módszernek, hogy segédeszközmentes. Emellett a sok apró gyakorlat a mozgásszervi problémák okait, amelyek lehet a napközbeni egyoldalú terhelés vagy a hosszú ideig tartó ülés, kiegyenlíthetjük a nap folyamán többször végzett ellentétes irányú mozgással. Maga a módszert, ezt a mechanikus diagnózist és kezelési elvrendszert a fájdalom egyéni mozgásáról, is így fedezte fel és dolgozta ki az angolszász névadó orvos.

A személyre szabott segítség, feladatsor kialakításakor figyelembe veszi a szakember a páciens életmódját, hogy a lehető legkönnyebben beépíthesse hétköznapjaiba a tornát. Az önálló egyéni munkát később már csak érintőlegesen segítik. Általában a komolyabb problémák, műtétek megelőző kezeléseként is működik. A McKenzie- módszer tehát hosszú távon és távra kínál olyan gyakorlatokat, amelyekkel kezelhetjük magunkat a hát és nyaki részeken egyaránt. De mi helyzet más ízületek esetében, mint a váll és a térd? A módszer nagy hangsúlyt fektet a fájdalommentes teljes mozgástartomány mihamarabbi elérése és a panaszok kiújulásának megelőzésére. Fontos, hogy figyeljük a testünk üzenetét hozzánk és merjünk szakszerű segítséget kérni, hogy aztán szép lassan megtanulhassunk meggyógyítani magunkat.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.