Menü

Kullancsszezon

A napokban néztem utána, mikor kell a kullancs elleni védőoltás ismétlését megkapniuk a gyerekeimnek, sajnos a melegebb évszakok és jó idő beköszöntének kellemetlen és veszélyes velejárója: a kullancsszezon.

Az apró paraziták súlyos betegségek okozói lehetnek, nagyon fontos a megelőzés és az odafigyelés, s sajnos tévhit, hogy a kullancsok csak erdőben fordulnak elő, bizony a városi zöldterületeken is éppúgy fellelhetőek. A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a fákról támadják meg áldozataikat és nem is kizárólag az erdőben jelentenek veszélyt, a fűben, bokrok alacsony ágain tartózkodnak leggyakrabban és a párás, meleg időt kedvelik. Mivel nem szeretik a fényt, ezért a ruha alá próbálnak bebújni, s leginkább a hajlatokat kedvelik, de a hajas fejbőrön is gyakran előfordulnak.

Mivel a kullancsok szeretik a nedves és meleg környezetet, ezért egy esős nyári napot követően különösen aktívak lesznek, de száraz és hűvös időben is keresik a gazdaállatot vagy az embert. Érdemes beadatni a védőoltást, vagy inkább védőoltás-sorozatot, hogy mielőbb kialakuljon a védettség. Ha túrázunk, kirándulunk, szabadban sportolunk, esetleg teljesítménytúrákon veszünk részt, akkor nagyon fontos a zárt ruházat viselése, illetve a gyógyszertárakban kapható kullancsriasztó készítmények használata. A kullancs elleni oltás helytelen fogalom a köznyelvben, hiszen nincs ellene védőoltás, csak a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen kérhetünk vakcinákat.

A kullancsszezon időszakaiban minden este át kell vizsgálni testünket, hajlatainkat, s nemcsak magunkat, de családtagjainkat, különös tekintettel a gyermekeinket is. Ha kullancsot találunk magunkon vagy a gyermekeinken, azt kullancseltávolító csipesszel szedjük ki és figyeljük, jegyezzük meg a kullancs csípésének helyét, ez a későbbiekben fontos lehet. Az élősködőt úgy kell eltávolítani, hogy ne nyomjuk össze a testét, és törekedni kell természetesen arra, hogy az eltávolítás minél hamarabb megtörténjen. Ha mégis beszakad a kullancs szájszerve (nem a feje, mint azt mondani szokták), nem kell vele tovább bajlódni, mert ebben már nincs érdemi mennyiségű fertőző anyag, s a beszakadt rész magától kilökődik-mondják a szakemberek. Egyre több helyen olvasom, hogy a kullancsot célszerű megőrizni, mert ez segítheti a későbbiekben a diagnózist. A javasolt oltási menetrendet és ellenjavallatokat a orvostól tudhatjuk meg. A kullancs által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás. Amennyiben a kullancscsípés helyén kb. 8 cm átmérőjű kör jelenik meg, Lyme-kórról beszélünk, a diagnózis gyakran ránézésre megállapítható, és indokolt az antibiotikum-kezelés.

Van olyan tünet, ami gyors ellátást indokol, ez pedig az arcon kezdődő Lyme-folt. A fül mögötti kullancscsípés okozza, s ekkor gyors diagnózisra van szükség. Az ilyen esetekben specialista feladata a teendők meghatározása. Tévhit, hogy a csípés helyét fertőtleníteni kell, s krémmel bekenni, netán ecettel, olajjal, gyufával, szegény nagymamám egyik nyári szünetben, gyerekkoromban mégis ezt tette, szerencsére azonban akkor csak egy anyajegy okozott ijedtséget.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.