Menü

Kullancsszezon

A napokban néztem utána, mikor kell a kullancs elleni védőoltás ismétlését megkapniuk a gyerekeimnek, sajnos a melegebb évszakok és jó idő beköszöntének kellemetlen és veszélyes velejárója: a kullancsszezon.

Az apró paraziták súlyos betegségek okozói lehetnek, nagyon fontos a megelőzés és az odafigyelés, s sajnos tévhit, hogy a kullancsok csak erdőben fordulnak elő, bizony a városi zöldterületeken is éppúgy fellelhetőek. A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a fákról támadják meg áldozataikat és nem is kizárólag az erdőben jelentenek veszélyt, a fűben, bokrok alacsony ágain tartózkodnak leggyakrabban és a párás, meleg időt kedvelik. Mivel nem szeretik a fényt, ezért a ruha alá próbálnak bebújni, s leginkább a hajlatokat kedvelik, de a hajas fejbőrön is gyakran előfordulnak.

Mivel a kullancsok szeretik a nedves és meleg környezetet, ezért egy esős nyári napot követően különösen aktívak lesznek, de száraz és hűvös időben is keresik a gazdaállatot vagy az embert. Érdemes beadatni a védőoltást, vagy inkább védőoltás-sorozatot, hogy mielőbb kialakuljon a védettség. Ha túrázunk, kirándulunk, szabadban sportolunk, esetleg teljesítménytúrákon veszünk részt, akkor nagyon fontos a zárt ruházat viselése, illetve a gyógyszertárakban kapható kullancsriasztó készítmények használata. A kullancs elleni oltás helytelen fogalom a köznyelvben, hiszen nincs ellene védőoltás, csak a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen kérhetünk vakcinákat.

A kullancsszezon időszakaiban minden este át kell vizsgálni testünket, hajlatainkat, s nemcsak magunkat, de családtagjainkat, különös tekintettel a gyermekeinket is. Ha kullancsot találunk magunkon vagy a gyermekeinken, azt kullancseltávolító csipesszel szedjük ki és figyeljük, jegyezzük meg a kullancs csípésének helyét, ez a későbbiekben fontos lehet. Az élősködőt úgy kell eltávolítani, hogy ne nyomjuk össze a testét, és törekedni kell természetesen arra, hogy az eltávolítás minél hamarabb megtörténjen. Ha mégis beszakad a kullancs szájszerve (nem a feje, mint azt mondani szokták), nem kell vele tovább bajlódni, mert ebben már nincs érdemi mennyiségű fertőző anyag, s a beszakadt rész magától kilökődik-mondják a szakemberek. Egyre több helyen olvasom, hogy a kullancsot célszerű megőrizni, mert ez segítheti a későbbiekben a diagnózist. A javasolt oltási menetrendet és ellenjavallatokat a orvostól tudhatjuk meg. A kullancs által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás. Amennyiben a kullancscsípés helyén kb. 8 cm átmérőjű kör jelenik meg, Lyme-kórról beszélünk, a diagnózis gyakran ránézésre megállapítható, és indokolt az antibiotikum-kezelés.

Van olyan tünet, ami gyors ellátást indokol, ez pedig az arcon kezdődő Lyme-folt. A fül mögötti kullancscsípés okozza, s ekkor gyors diagnózisra van szükség. Az ilyen esetekben specialista feladata a teendők meghatározása. Tévhit, hogy a csípés helyét fertőtleníteni kell, s krémmel bekenni, netán ecettel, olajjal, gyufával, szegény nagymamám egyik nyári szünetben, gyerekkoromban mégis ezt tette, szerencsére azonban akkor csak egy anyajegy okozott ijedtséget.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.