Kullancsszezon
- Dátum: 2019.03.27., 14:40
- Martinka Dia
- agyvelőgyulladás, antibiotikum-kezelés, csipesz, erdő, évszak, gyerekek, gyógyszertár, hajlat, ismétlés, kirándul, közhiedelem, kullancs, kullancscsípés., kullancsriasztó, kullancsszezon, Lyme-kór, megelőzés, meleg idő, melegebb, mező, párás, parazita, vakcina, védőoltás, veszélyes, zárt ruházat
A napokban néztem utána, mikor kell a kullancs elleni védőoltás ismétlését megkapniuk a gyerekeimnek, sajnos a melegebb évszakok és jó idő beköszöntének kellemetlen és veszélyes velejárója: a kullancsszezon.
Az apró paraziták súlyos betegségek okozói lehetnek, nagyon fontos a megelőzés és az odafigyelés, s sajnos tévhit, hogy a kullancsok csak erdőben fordulnak elő, bizony a városi zöldterületeken is éppúgy fellelhetőek. A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a fákról támadják meg áldozataikat és nem is kizárólag az erdőben jelentenek veszélyt, a fűben, bokrok alacsony ágain tartózkodnak leggyakrabban és a párás, meleg időt kedvelik. Mivel nem szeretik a fényt, ezért a ruha alá próbálnak bebújni, s leginkább a hajlatokat kedvelik, de a hajas fejbőrön is gyakran előfordulnak.
Mivel a kullancsok szeretik a nedves és meleg környezetet, ezért egy esős nyári napot követően különösen aktívak lesznek, de száraz és hűvös időben is keresik a gazdaállatot vagy az embert. Érdemes beadatni a védőoltást, vagy inkább védőoltás-sorozatot, hogy mielőbb kialakuljon a védettség. Ha túrázunk, kirándulunk, szabadban sportolunk, esetleg teljesítménytúrákon veszünk részt, akkor nagyon fontos a zárt ruházat viselése, illetve a gyógyszertárakban kapható kullancsriasztó készítmények használata. A kullancs elleni oltás helytelen fogalom a köznyelvben, hiszen nincs ellene védőoltás, csak a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás ellen kérhetünk vakcinákat.
A kullancsszezon időszakaiban minden este át kell vizsgálni testünket, hajlatainkat, s nemcsak magunkat, de családtagjainkat, különös tekintettel a gyermekeinket is. Ha kullancsot találunk magunkon vagy a gyermekeinken, azt kullancseltávolító csipesszel szedjük ki és figyeljük, jegyezzük meg a kullancs csípésének helyét, ez a későbbiekben fontos lehet. Az élősködőt úgy kell eltávolítani, hogy ne nyomjuk össze a testét, és törekedni kell természetesen arra, hogy az eltávolítás minél hamarabb megtörténjen. Ha mégis beszakad a kullancs szájszerve (nem a feje, mint azt mondani szokták), nem kell vele tovább bajlódni, mert ebben már nincs érdemi mennyiségű fertőző anyag, s a beszakadt rész magától kilökődik-mondják a szakemberek. Egyre több helyen olvasom, hogy a kullancsot célszerű megőrizni, mert ez segítheti a későbbiekben a diagnózist. A javasolt oltási menetrendet és ellenjavallatokat a orvostól tudhatjuk meg. A kullancs által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór és az agyvelőgyulladás. Amennyiben a kullancscsípés helyén kb. 8 cm átmérőjű kör jelenik meg, Lyme-kórról beszélünk, a diagnózis gyakran ránézésre megállapítható, és indokolt az antibiotikum-kezelés.
Van olyan tünet, ami gyors ellátást indokol, ez pedig az arcon kezdődő Lyme-folt. A fül mögötti kullancscsípés okozza, s ekkor gyors diagnózisra van szükség. Az ilyen esetekben specialista feladata a teendők meghatározása. Tévhit, hogy a csípés helyét fertőtleníteni kell, s krémmel bekenni, netán ecettel, olajjal, gyufával, szegény nagymamám egyik nyári szünetben, gyerekkoromban mégis ezt tette, szerencsére azonban akkor csak egy anyajegy okozott ijedtséget.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.