Menü

Tipikus hibák, amelyekre nem figyelsz oda diéta során

Diétás ételekkel akarsz fogyni?

Elsőre talán ez a fogyás hiba sem túl hihető, de a reklámokkal ellentétben, a diétás ételek egyáltalán nem segítik a fogyást. A mesterséges édesítőszerekkel ízesített, illetve a csökkentett kalória tartalmú ételek valójában hizlalnak. Ha valaki ezekre alapozza a fogyókúrát az nagyon kevés!

Túl keveset eszel?

Szinte hihetetlen, de az egyik leggyakoribb hiba a fogyásnál, hogy valaki túl keveset eszik. Ha túl keveset eszel, szervezeted azonnal alkalmazkodik a kevés kalóriához, és ehhez igazodva lelassítja az anyagcserét is. A fogyás pedig stagnál, vagy nagyon lelassul. Testünk egy csodálatos szerkezet. Ha úgy érzi, egy drasztikusabb fogyókúra miatt (éhezés, koplalás) nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, lelassítja az anyagcserét, hogy a fenyegető időszak alatt minden lehetséges energiát a létfontosságú szervek (szív, agy stb.) működésének fenntartására fordíthasson. A fogyás természetesen beindul, hiszen az elraktározott zsírt fogja a szervezet üzemanyagként elégetni. Azonban a zsír mellett az izomzatot is felhasználja, ami így még inkább lassítja az anyagcserét. Amint elkezdesz rendesen enni, vagy csak többet, mint a koplalás alatt a szervezeted azonnali raktározásba kezd. És pontosan ez az éhező üzemmódba váltás veszélye! Hiába nem eszel többet a kelleténél, hirtelen felszeded a korábban leadott kilókat, sőt a tapasztalatok alapján még többet, mint amennyivel belevágtál a diétába!

A mozgásnál nem tartod be a zsírégetés szabályait?

Egy másik gyakori fogyás hiba, amikor valaki nem megfelelően végzi a testmozgást. Noha bármely mozgás jobb, mintha nem mozognál, a fogyás és zsírégetés hatékonyságát nézve, nem mindegy hogyan végzed a testmozgást. A megfelelően végzett testmozgás megtöbbszörözi a zsírégetés hatékonyságát! Zsírégetés és fogyás szempontjából a legjobb edzés két fő részből áll: KARDIO EDZÉS + ERŐSÍTŐ EDZÉS. Egy ideális zsírégető edzésterv legalább heti 2 kardio edzést és 2 erősítő edzést tartalmaz. De tudd, bármennyi mozgás jobb, mint a nem-mozgás! Vagyis, ha csak hetente egyszer tudsz elmenni mozogni, az is sokkal jobb, mintha semmit nem csinálnál!

Nem teszel eleget a fogyásért?

Szintén gyakran előforduló hiba, amikor valaki nem tesz eleget a fogyásért. Például, ha valaki csak zsírégető tablettákra és fogyasztószerekre hagyatkozik, reménykedve bedől a reklámoknak, s semmit vagy csak nagyon keveset változtat étrendjén és/vagy életmódján, fogyása legjobb esetben is csak átmeneti lesz.

Túl gyorsan akarsz lefogyni?

A következő gyakori hiba, hogy valaki túl gyorsan akar lefogyni. Amikor valaki egy rohamdiétával vagy szimpla kalória-megvonással – hirtelen ledob néhány kilót, azt leginkább nem a testzsírból adja le, hanem az elraktározott vízből és szénhidrátokból. Ezek a kilók gyorsan vissza is jönnek. A rideg tények alapján, 1 kg testzsír megközelítőleg 7000 kcal energiát tartalmaz. Vagyis 1 kg felesleges testzsír elégetéséhez energia-szükségletünket 7000 kalóriával kell csökkenteni. Testsúlytól, életkortól és aktivitástól függően a napi kalóriaszükséglet kb. 1800 és 3000 kcal között mozog.

Ha biztonságosan szeretnél fogyni, naponta nem több mint 300-500 kalóriával csökkentsd csak a kalóriabeviteled. Amennyiben mindezt egészséges ételekből rakod össze, akkor a szervezetednek elegendő üzemanyaga lesz a kényelmes működéshez! Ha ezt a diétát követed, nem kell külön figyelned a kalóriabevitelre, és tuti fogyni fogsz!

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.