Meglepően egészséges húsvéti falatok
- Dátum: 2019.04.22., 03:31
- Udvari Fanni
- egészség, étkezés, fogyókúra, főzés, gasztronómia, húsvét, krémes, sonka, tojás, torma, ünnep
Tojás
A tojásnak manapság rossz hírneve van, mivel a tojássárgája magas koleszterinszintet okoz, de számos tanulmány kimutatta már, hogy a szívbetegségeket kiváltó magas koleszterinszintet a telített és transz-zsírok fogyasztása váltja ki, nem pedig a tojás. A tojásban D-vitamin (többek közt ismert fogyókúrás vitamin) és kolin található (vitaminszerű anyag, amely a B-vitaminok családjába tartozik, mégsem igazi vitamin, mert a szervezetünk elő tudja állítani). Használjunk fertőtlenített héjú tojásokat, és különösen ügyeljünk a vásárlás körülményeire és a hűtőlánc folyamatosságára.
A hűtőlánc azt jelenti, hogy a boltokban hűtve tárolt árut – ami hűtött üzemből, hűtött kamionokkal érkezett – a lehető legrövidebb időn belül tegyük újra hűtőbe, esetleg hűtőtáskával szállítsuk haza. A főtt tojás maximum 2 órán keresztül maradhat hűtés nélkül, utána vissza kell tenni a hűtőbe. Ezért célszerű külön dekorációt készíteni és külön főtt tojást az ünnepi menükhöz, amit tálalásig hűtve tároljunk. Sose tegyük a főtt tojást vissza a tojástartóba, mert az ott könnyen szennyeződhet.
Torma
A legújabb kutatások bebizonyították, hogy a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása félnapon át tart. A torma antibakteriális hatását a benne található glikozidoknak köszönheti, a mustárolaj viszont fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a kálium pedig serkenti a veseműködést. A reszelt tormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet. A népi gyógyászatban a frissen reszelt tormát pakolásként is hatásosan alkalmazzák. A torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat, ezért sok helyen a tormát az egészség szimbólumának tartják.
Érdekességek a tormáról: A régi időkben a tormát gyógynövényként termesztették, csak később vált a főtt és füstölt ételek közkedvelt ízesítőjévé. A torma csípősségét, erősségét enyhíthetjük, ha a frissen reszelt állapotban néhány percre betesszük a sütőbe, vagy ecetes cukros vízbe rakjuk. Állítólagos bélféreg űző hatása miatt a középkorban gyorsan elterjedt egész Európában. Magyarország jelentős mennyiségű tormát exportál nyugat-európai országokba.
Húsvéti sonka
A sonkákban (és általában a húsokban) levő foszfor sokkal könnyebben felszívódik, mint a gabonafélékben vagy hüvelyesekben levő foszfor. A húsok jelentős B12-vitaminnal szolgálnak. Kerüljük azonban a zsíros sonkák, szalámik, szalonnák fogyasztását, mert ezek magas zsír, só és nitrát/nitrit tartalommal bírnak. Egy tanulmány szerint a fahéjjal és kurkumával fűszerezett sonka egészségügyi áldás a II-típusú cukorbetegségre. Fogyasszunk tehát sovány sonkát, lehetőleg nyers állapotban vásároljuk, és mi magunk készítsük el. A házi füstölt sonkák sem ártalmasak, de napi 60-75 grammnál többet nem ajánlatos fogyasztanunk belőle.
Édességek
Vizsgálatokkal kimutatták, hogy a kakaóbab és makadám dió fogyasztása pozitívan befolyásolja, azaz csökkenti a koleszterinszintet. Így az ünnepre tudományos alapon csokoládés, makadám diós nassokat ajánlunk. Természetesen a csokoládéval is bánjunk körültekintően és olvassuk el a csomagoláson feltüntetett kakaótartalmat, minél magasabb, annál jobb minőségű a csoki és így annál jobb hatással lesz a koleszterinszintre.
Diétás Fehérjés Almás Krémes
Hozzávalók a piskótához:
3 db tojás
4 ek. zabpehelyliszt
2 ek. vaníliás fehérjepor
1 kk. sütőpor
7 ek. víz
2 ek. eritritol
1 db nagyobb alma (ha szeletelve tesszük a piskótába, viszont, ha reszelve, akkor legalább 2 darabra lesz szükségünk)
Hozzávalók a krémhez:
2 cs. vaníliás pudingpor
5 dl víz
2 ek. eritritol
2 tojásfehérje
1 kk. folyékony édesítő (ez kiváltható por állagú édesítőre is)
Tetejére:
4 dl cukrozatlan habtejszín
1 kk folyékony édesítő
cukrozatlan habfixáló, a biztonság kedvéért (a növényi tejszínt használsz, nem lesz rá szükséged)
Diétás krémes
Elkészítés:
• 3 tojásból piskótát sütünk /175 fokon, 15 perc/, úgy, hogy a sütőpapírral bélelt tepsi aljára almaszeletek teszünk. (A szeletelt almák helyett tehetünk reszelt almát is, csak akkor előtte kicsit ki kell nyomkodni a levét, ízlés szerint fahéjjal megszórhatjuk.) Ha a tészta megsült, felfordítjuk a tepsibe, hogy az almás része kerüljön felülre.
• A pudingot vízzel és 2 evőkanál eritritttel, ez lehet több is, attól függ, ki mennyire szereted édesen) sűrűre főzzük. 2 tojásfehérjéből 1 kávéskanál folyékony édesítővel kemény habot verünk, majd a meleg pudinggal elkeverjük.
• Ezután a tejszínből kemény habot verünk, majd a sütemény tetejére simítjuk. Én ebbe is tettem 1 kávéskanál édesítőt, plusz egy kis habfixálót, hogy tutira ne essen össze. 1-2 órára hűtőbe tesszük.
/Ez a réteg elkészíthető tejföllel vagy görög joghurttal is, összekeverjük édesítővel, zselatinporral és így megy a tetejére./
Fahéjjal meghintve, kockára szeletelve kínáljuk, hacsak nem állunk neki már a tepsiből kienni az egészet!
Szerző: Udvari Fanni
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.