Menü

Hogyan éld túl a vizsgaidőszakot!

Emlékszem, hogy amikor azok a gyönyörű szép cseresznyefák Szombathelyen virágba borultak, s elképesztően hangulatos lett a főiskola előtti tér, jellegzetes illatot ontva, s kellemes sétákat tettünk a környéken, nos akkor ezt az idilli képet számomra csak egyetlen dolog zavarta meg. De az nagyon. A tavaszi vizsgaidőszak.

Hogy hogyan lehet túlélni a vizsgaidőszakot? Valahogyan biztosan, mert mi is túléltük, de tény, hogy nem egyszerű időszak egy hallgató vagy érettségiző, szakmai vizsgákra, vagy felvételire készülő diák életében.

Ha abból indulok ki, hogy mindenki végigtanulta a tanévet, (nyilván így van…) még akkor is összecsapnak a hullámok sokszor a vizsgaidőszakban a fejünk felett, s nem kevés álmatlan éjszakát okoz nappalis és levelezős, munka mellett tanulós diáknak, hallgatónak, felvételire készülőnek egyaránt. (Természetesen tanárként látom a másik oldal szintén fárasztó tevékenységét is, hiszen a vizsgáztatás sem igényel kevesebb felkészültséget, de valahogy róluk kevesebb szó esik)

Egy biztos: kétségbeesni nem kell, a helyzet nem reménytelen.

Ilyenkor rengeteg a feszültség az emberben, hiszen egyértelműen stresszes időszakról beszélünk, melyet egy jól megtervezett stratégiával és néhány egyszerű módszerrel elviselhetőbbé és zökkenőmentesebbé tehetünk. Sajnos a stressz csak ront a helyzeten, nem ijesztgetésképp mondom, de tény, hogy a stressz csökkenti az ellenálló képességünket, ezért jelentkeznek az igazán fontos vizsgák előtt megfázások, betegségek. Ugyanígy nem véletlen az állandó fejfájás, a gyomor- vagy emésztési panaszok megjelenése sem, melyeket csak tetéz az a napi 6 kávé, energiaital, cigi, alkohol, vagy gyógyszer.

Ha segíteni akarsz magadon, első tippem a mozgás. A tanulás sokkal jobban fog menni, ha mellé beiktatsz egy kis időt a sportolásra. A mozgás segít levezetni a felgyülemlett feszültséget. Még a legzsúfoltabb napirendbe is be lehet iktatni egy kis kocogást vagy tornát, bicajozást. A sport mellett a relaxációs technikák alkalmazása is javasolt, ami akár néhány perc alatt is jelentős hatást fejthet ki.

Növeld az önbizalmad azzal, hogy hiszel magadban! Ne azt hajtogasd, hogy neked úgysem sikerül, úgysem fogsz jó tételt húzni, úgyis leblokkolsz. Ha ezt a sok negatívumot erősíted magadban, szinte biztosan így is fog történni. Ahelyett, hogy magadat sajnálnád, inkább a pozitív gondolkodásra és hozzáállásra összpontosíts!

Reggelizz! Pláne a vizsga reggelén! Ne egy kávéval és csokival elfogyasztott energiaitaltól várd a csodát. Először nagyon felpörget, aztán eltűnik minden energiád és nagyon fáradtnak érzed majd magad, a gyomorproblémákról nem is beszélve. Egyél inkább reggel normálisan!

S végül, de nem utolsó sorban: tanulj meg tanulni! Oszd fel az idődet, készíts vázlatot, használj színes szövegkiemelőket, olvasd hangosan, vagy tanulj a barátoddal, szobatársaddal, vesd össze a jegyzeteid a többiekével, bármi működik, kivéve, ha a vizsga előtti este szeretnél mindennek nekiállni.

Sok sikert és kitartást!

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.