Hogyan éld túl a vizsgaidőszakot!
- Dátum: 2019.05.03., 08:07
- Martinka Dia
- alkohol, cigaretta, cseresznyefa, diák, ellenálló képesség, elviselhető, energiaital, érettségiző, fáradt, fejfájás, felkészült, gyógyszer, gyomorprobléma, hallgató, kávé, kétségbeesés, kimerült, levelező, mozgás, nappali, negatívum, összpontosít, pozitívum, reggeli, relaxáció, reménytelen, sport, stressz, szakmai vizsga, tanév, tanul, tanulás, tavasz, virágzik, vizsga., vizsgaidőszak, zökkenőmentes
Emlékszem, hogy amikor azok a gyönyörű szép cseresznyefák Szombathelyen virágba borultak, s elképesztően hangulatos lett a főiskola előtti tér, jellegzetes illatot ontva, s kellemes sétákat tettünk a környéken, nos akkor ezt az idilli képet számomra csak egyetlen dolog zavarta meg. De az nagyon. A tavaszi vizsgaidőszak.
Hogy hogyan lehet túlélni a vizsgaidőszakot? Valahogyan biztosan, mert mi is túléltük, de tény, hogy nem egyszerű időszak egy hallgató vagy érettségiző, szakmai vizsgákra, vagy felvételire készülő diák életében.
Ha abból indulok ki, hogy mindenki végigtanulta a tanévet, (nyilván így van…) még akkor is összecsapnak a hullámok sokszor a vizsgaidőszakban a fejünk felett, s nem kevés álmatlan éjszakát okoz nappalis és levelezős, munka mellett tanulós diáknak, hallgatónak, felvételire készülőnek egyaránt. (Természetesen tanárként látom a másik oldal szintén fárasztó tevékenységét is, hiszen a vizsgáztatás sem igényel kevesebb felkészültséget, de valahogy róluk kevesebb szó esik)
Egy biztos: kétségbeesni nem kell, a helyzet nem reménytelen.
Ilyenkor rengeteg a feszültség az emberben, hiszen egyértelműen stresszes időszakról beszélünk, melyet egy jól megtervezett stratégiával és néhány egyszerű módszerrel elviselhetőbbé és zökkenőmentesebbé tehetünk. Sajnos a stressz csak ront a helyzeten, nem ijesztgetésképp mondom, de tény, hogy a stressz csökkenti az ellenálló képességünket, ezért jelentkeznek az igazán fontos vizsgák előtt megfázások, betegségek. Ugyanígy nem véletlen az állandó fejfájás, a gyomor- vagy emésztési panaszok megjelenése sem, melyeket csak tetéz az a napi 6 kávé, energiaital, cigi, alkohol, vagy gyógyszer.
Ha segíteni akarsz magadon, első tippem a mozgás. A tanulás sokkal jobban fog menni, ha mellé beiktatsz egy kis időt a sportolásra. A mozgás segít levezetni a felgyülemlett feszültséget. Még a legzsúfoltabb napirendbe is be lehet iktatni egy kis kocogást vagy tornát, bicajozást. A sport mellett a relaxációs technikák alkalmazása is javasolt, ami akár néhány perc alatt is jelentős hatást fejthet ki.
Növeld az önbizalmad azzal, hogy hiszel magadban! Ne azt hajtogasd, hogy neked úgysem sikerül, úgysem fogsz jó tételt húzni, úgyis leblokkolsz. Ha ezt a sok negatívumot erősíted magadban, szinte biztosan így is fog történni. Ahelyett, hogy magadat sajnálnád, inkább a pozitív gondolkodásra és hozzáállásra összpontosíts!
Reggelizz! Pláne a vizsga reggelén! Ne egy kávéval és csokival elfogyasztott energiaitaltól várd a csodát. Először nagyon felpörget, aztán eltűnik minden energiád és nagyon fáradtnak érzed majd magad, a gyomorproblémákról nem is beszélve. Egyél inkább reggel normálisan!
S végül, de nem utolsó sorban: tanulj meg tanulni! Oszd fel az idődet, készíts vázlatot, használj színes szövegkiemelőket, olvasd hangosan, vagy tanulj a barátoddal, szobatársaddal, vesd össze a jegyzeteid a többiekével, bármi működik, kivéve, ha a vizsga előtti este szeretnél mindennek nekiállni.
Sok sikert és kitartást!
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!