Magabiztosság csak úgy, magadtól
- Dátum: 2019.05.15., 07:22
- Varga Ágnes Kata
- ajánló, belső, érték, értékrend, fejlesztés, fejlődés, kedély, kedv, környezet, lélek, magabiztos, munka, önbizalom, psziché, pszichológia, segítség, tanács, tanulás, tipp, tulajdonság, viselkedés
Még a legmagabiztosabb, legpozitívabb önértékelésű emberek is elbizonytalanodnak néha, amikor nehéz helyzetbe kerülnek. Nem könnyű a mai világban határozottnak mutatkozni a külvilág felé. Pedig a legtöbb helyzetben erre van szükség: a munkánk során, a döntési helyzetekben, vagy akár egy szimpla szállásfoglalás esetében. Azok az emberek, akik könnyen állnak mások elé és stabilnak mutatkoznak, általában sikeresebbek, és többen néznek fel rájuk. Ez pedig, mondanom sem kell, még tovább növeli magabiztosságukat. De mit tegyünk, ha bennünk nincs meg ez a karizma?
Szerencsére ez olyan tulajdonság, ami önállóan is fejleszthető, kialakítható, bár tény, hogy nem a semmiből. Mindenképpen kell egy minimális önbizalom, amely úgy általában cselekvésre késztet bennünket. Hiszen csak így kezdhetjük el a gyakorlatban is alkalmazni azt, amit elméletben kitalálunk ennek a problémának az orvoslására.
Hogyan erősíthetjük meg magabiztosságunkat? Nos, ha már felismerjük, hogy fejlődésre szorul, elkezdhetjük magunkban összegyűjteni azokat a helyzeteket, melyekben szilárdan ki kell állnunk. Ilyen például egy vizsga, állásinterjú, találkozó egy ügyféllel, telefonhívások akár munka, akár személyes ügyben. Ezekben az esetekben mindig megpróbálkozhatunk azzal, hogy előre eltervezzük nagyjából a mondandónkat, belekalkulálva, hogy bármilyen váratlan helyzet kialakulása esetén is meg kell szólalnunk. Ha nagy vonalakban tudjuk, mit szeretnénk mondani, határozottabbnak tűnhetünk annak előadásakor, ezáltal mutatva a környezetünknek magabiztosságunkat. Ha a körülöttünk lévők erre pozitívan reagálnak, a viselkedés könnyebben bevésődik a tudatunkba, így legközelebb könnyű lesz magabiztosan viselkednünk.
Mi van még hatással a kiállásunkra? Egyrészt, az öltözködés. Olyan ruhát viseljünk, amely szerintünk a legjobban áll rajtunk. Ugyanis, ha jól érezzük magunkat a bőrünkben, sokkal biztonságosabban mozgunk azokon a terepeken, ahol megpróbáltatások érnek minket. Ez a hajviseletre, a nők esetén a sminkre fokozottan vonatkozik. Ha az önmagunk számára legtökéletesebb külsőt öltjük fel, teljesen mindegy a körülöttünk álló emberek ízlése: nem a ruha/cipő/haj fogja meggyőzni őket, hanem a viselője, aki megnövekvő önbizalmának köszönhetően sokkal több pozitivitást sugároz magából.
Erősítsük meg magunkban, hogy miben vagyunk jók, és élezzük ki a helyzeteket ezekre az adottságokra! Például, ha valaki kedves és mosolygós tud lenni idegen emberekkel is, az jó, ha egy szimpla rendelésnél is kamatoztatja ezt. Sokkal természetesebbé fog válni ez a viselkedés, úgy is mondhatjuk, hogy ez lesz a megszokott. Így minden helyzetben sokkal könnyebb lesz magabiztosan viselkedni.
A magabiztosság egy bizonyos fokig tehát tanulható, fejleszthető, de nem a semmiből gerjeszthető. Ha úgy érezzük, képtelenek vagyunk változtatni, kérjük szakember segítségét.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.