Menü

Szeretetnyelvek

A szeretetnyelvek elkülönítését és pontos meghatározását Gary Chapmannek köszönhetjük. Ő az, aki rájött, hogy a személyek közötti tévedések és nézeteltérések gyakran az egymás felé küldött jelek téves dekódolásából adódik. Fontos személyiségjegyek és kapcsolati tényezők határoznak meg minket, melyek alapján az élet jelenségeit másképpen tudjuk értelmezni, mint társaink. A szeretet kifejezése és befogadása nem egyforma módon történik két embernél, de történhet nagyon hasonlóan. Ugyanakkor arra is jó esély van, hogy teljesen különböző módon vélekedünk a szeretet kinyilvánításáról. Ez attól még nem jelenti azt, hogy nem szeretjük egymást egyforma mértékben. Éppen ezért fontos ismerni az öt fő szeretetnyelvet.

1. Ajándék

Aki ebbe a csoportba tartozik, annak az apró figyelmességek, pici tárgyak, fényképek, az adott személyre emlékeztető dolgok fontosak. Akkor érzik legjobban a szeretetet, ha az megnyilvánul egy ajándékozós gesztusban. Általában ők maguk is szeretnek ajándékozni, úgy vélik, adni a legjobb, mert így a szeretetüknek bizonyítéka is van, ami tartós és maradandó. Finom és önzetlen lelkűek, de a nehézség, amivel szembe kell, hogy nézzenek az, hogy könnyű őket érzelmileg zsarolni vagy megvesztegetni, akaratukon kívül is. Ezért óvatosan kell az ajándékozók felé fordulniuk.

2. A minőségi idő

Akiknek ez a szeretetnyelve, azok egy kiadós baráti beszélgetésben, lelkizésben, közös programokban tudják legjobban megélni az érzelmeiket. Többet jelent nekik fél óra, amelyet együtt tölthetnek a szeretett személlyel, mint bármilyen ajándék. Jó hallgatóságnak számítanak, szívesen adnak tanácsot és jó szívvel közelednek az emberek felé. Nekik is meg kell küzdeniük a nehézségekkel, mint például azzal, hogy ne váljanak a kötődés és az idő rabjaivá, illetve ne érezzék magukat magányosnak egy baráti összejövetel hiányában

3. Dicsérő, elismerő szavak

Ha mindennél többet jelent számodra, ha azt mondják: értékes vagy, ügyes vagy, okos vagy, jól csináltad, szeretlek stb., akkor valószínűleg ebbe a csoportba tartozol. Az elismerés, mint szeretetnyelv, bizonyos szinten mindenkiben ott van, de fel kell ismerni, ha ez az elsődleges. Ugyanis az, aki ezt nem kapja meg, könnyen depresszióba eshet. Persze a dicsérő szavak szeretetnyelvként nem negatív dolgok, ellenben a becsvággyal, túlzott népszerűség-hajhászással. Fontos megtartani ezt a nyelvet is a rendes keretei között.

4. Szívességek

Azok, akik a szívességeken keresztül érzik legjobban a szeretetet, olyan apróságokat várnak el, mint takarítás, elmosogatás, egy kis segítség a munkában vagy házi feladatban, és ehhez hasonlók. Persze, nem állandóan, csak alkalomszerűen. Ők maguk is szeretik az érzelmeiket ilyen módon kifejezni, például meleg vacsorával várják haza a családjukat, reggel korábban felkelnek, hogy kávét főzzenek a párjuknak, kigazolnak a szomszéd előtt is. Arra kell vigyázniuk, hogy ez ne csapjon át munkamániába, illetve hogy ne azonosítsák a házi munkát a szeretettel. Ez ugyanis csak egyetlen apró módja annak, hogy kifejezzük, amely nem mindenkinek jut ugyanígy eszébe.

5. Testi érintés

Talán ez az, amelyiket legkevésbé kell magyarázni. Egy ölelés, egy kézfogás, egy simogatás, egy átkarolás többet jelent nekik, mint öt szép ajándék. Akinek az érintés a szeretetnyelve, az sokkal könnyebben engedi el magát, hiszen az érintés biztonságot ad neki. Arra viszont érdemes odafigyelni, hogy ez ne menjen át túlzott intimitásba, más magánszférájának megsértésébe. És azt is érdemes szem előtt tartani, hogy nem szabad a kapcsolatainkat csupán érintésekre alapozni, hiszen ezáltal sokkal könnyebben lehetünk visszaélés áldozatai.

Varga Ágnes Kata

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.