Hogy aludjak 30 fokban?
- Dátum: 2019.06.12., 17:49
- Martinka Dia
- 30 fok, ágynemű, alvás, baktériumtenyészet, borogatás, éjszaka, fagyasztó, fáradt, folyadék, forróság, hálószoba, hőmérséklet, hőségriadó, hűt, jégkocka, kánikula, kellemes, kerül, kikapcsol, klímaberendezés, koffein, megoldás, módszer, munkahely, napközben, párolog, pihentető, pizsamafagyasztás., vacsora, ventilátor, vizes, zsíros étel, zuhanyozás
Jó kérdés. Magam is azért kutatok a megoldás után, mert pár napja éjjel csak forgolódom, nézelődök, és óránként ránézek a telefonra, mennyi az idő, miközben rettentő melegem van. Ezzel pedig az a baj, hogy másnap napközben még fáradtabb és tikkadtabb az vagyok otthon, vagy a munkahelyemen. Váratlanul köszöntött be a kánikula, s a számunkra szokatlan hőségben jelentősen romlik az alvásunk minősége. Néhány egyszerű módszerrel azonban újra pihentető lehet az alvás.
A pihentető alvás egyik legfontosabb feltétele lenne a megfelelő hőmérsékletű hálószoba, ami hőségriadó idején - hacsak nincs klíma a szobánkban, nálunk nincs – szinte lehetetlen megoldani. Sajnos a napközbeni forróság után – hiába sötétítünk be napközben - a lakás éjszakára sem hűl le, így nem lehet kellemesen aludni. A szoba hűtésére talán egy ventilátor nyújthat megoldást. Ha valaki klímaberendezést használ, azt mindenképpen tanácsos 1-2 órával a lefekvés előtt bekapcsolni, majd alvás előtt kikapcsolni.
Ha a szobánkat nem sikerül lehűteni, akkor próbálkozzunk meg a testünk hűtésével. Erre a legegyszerűbb módszer a langyos vízzel történő zuhanyozás, vagy vizes borogatás alkalmazása azokra a helyekre, ahol érezni a pulzust: csuklóra, karra, halántékra, bokára. A borogatás helyett jégkockával is végigdörzsölhetjük a végtagjainkat.
Én már húztam magamra vizes lepedőt is, az ember sok mindent kipróbál. Ha jól akarunk aludni, a vacsorát tegyük pár órával a lefekvés előtti időszakra, s kerüljük a zsírosabb, nehéz ételeket, s a koffeintartalmú- illetve alkoholos italokat, mert ezek is nehezítik az elalvást.
Lefekvéskor gyakran csak egy kis alsóneműt adok a gyerekekre, a takarózáshoz is elég ilyenkor egy vékony pamutlepedő, igaz a kisebbik fiam kedvenc mesefigurás takarója ilyenkor is elmaradhatatlan, de szerencsére kiveszem belőle az ágyneműt, s elég csak a huzattal takaróznia.
Ha nincs klímánk (nincs) és mostanában nem is fogunk venni (nem) akkor alkalmazhatjuk azt a trükköt is, hogy hajszárítás nélkül, vizes hajjal fekszünk le pihenni. A vizes haj szép lassan párologva hűti a testünket, bár ennek a módszernek számos ellenzője is akad, akik baktériumtenyészethez hasonlítják az átnedvesedett párnát, így ők nem ajánlják a hajszárítás nélküli lefekvést. A kánikula idején este is fokozottan érvényes, hogy igyunk sokkal, sokkal több vizet, s amiatt ne aggódjunk, hogy egész éjjel a mosdóba fogunk járni. Egy pohár vizet érdemes elérhető távolságban tartani magunk mellett éjjel, ami frissítő hatású, s javítja az anyagcserét is. Érdekes dolgot olvastam a pizsamafagyasztásról. A hálóruhánkat célszerű beletenni egy műanyag zacskóba, majd bedobni a fagyasztóba 10-15 percre lefekvés előtt, mert ez friss és hűvös érzést ad, ami megkönnyítheti az elalvást.
Ha semmiképp nem sikerül lehűteni a hálószobát, költözzünk a lakásunk, házunk hűvösebb helyiségeibe, vagy a teraszra. Abban sincs semmi rossz, ha a szabad ég alatt alszunk. Ki kell próbálni! Jó pihenést! Én most indulok aludni.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.