A lustaság kialakulásának okai
- Dátum: 2019.06.22., 19:00
- Udvari Fanni
- dopamin, félelem, halogatás, időbeosztás, lustaság, motiváció, pihenés, szorgos, teendők
Ugyanúgy ahogy legtöbb embertársunkra, a majmokra is jellemző az, hogyha a cél távoli, akkor sokkal kisebb hajlandóságot mutatnak dolgozni, mintha a cél kézzelfogható távolságban van.
Azonban, ha egy gént kikapcsoltak, akkor az addig lustálkodó majmok elkezdtek keményen dolgozni. Amerikai kutatók megtanították a majmokat arra, hogy meghúzzanak egy kart, amikor a komputer képernyőjén egy lámpa pirosról zöldre vált. Az állatoknak többször egymás után jól kellett a feladatot megoldani, hogy jutalmat kapjanak. Hogy tudják, mennyit kell még dolgozniuk, a számítógép képernyőjén egy szürke vonal a feladat előrehaladásával egyre világosabbá vált. Normálisan a majmok, amikor még sok feladat volt hátra a jutalomig, csak nyugodtan húzogatták a kart, és csak akkor kezdtek el gyorsabban dolgozni, amikor már csak néhány feladat volt hátra és a jutalom kézzelfogható közelségbe került.
Ezután a majmok agyába egy rövid DNS darabkát fecskendeztek, ami átmenetileg kikapcsolt egy gént, amelyről tudták, hogy az agy jutalomadás folyamatában szerepel. A gén a dopamin D2 receptor fehérjét kódolta, amely az agyban termelődő dopaminhoz kötődik, és ez a kapcsolat a jutalomhoz kapcsolódó kellemes érzéseket vált ki (Így, illetve itt hatnak például egyes kábítószerek is). Ha a gént kikapcsolták, a majmok nem törődtek vele, hogy a jutalomig hány feladatot kell még végrehajtaniuk. Abbahagyták a feladat halogatását, és teljes erőből dolgoztak a feladat megkezdésétől egészen a teljesítéséig, és egyre kevesebb hibát ejtettek. A kutatás alapján elképzelhető, hogy ezeknek az embereknek a dopamin D2 receptor mennyisége változott meg az agy bizonyos területein, melyet esetleg gyógyítani lehet.
Tippek a lustaság leküzdésére
Ne az egész hegyet nézd, csak a következő lépést!
A saját bőrömön is tapasztalom, hogy amikor elképzelem, mennyi mindent kell megcsinálnom egy cél eléréséhez, kaotikussá és ijesztővé válik. Koncentrálj az átláthatóságra és higgy magadban!
Bontsd lépésekre a feladatokat!
Gondolj bele, hogy milyen büszke leszel majd magadra, ha nem hátrálsz meg és inkább produktív vagy!
Adj Magadnak határidőket!
Te is tudod, ahogy a mondás tartja:
Teher alatt nő a pálma.
Másképp kifejezve, ahhoz, hogy kilépjünk a komfortzónánkból, fejlődjünk értsd: legyőzzük a lustaságunkat - nem árt, ha nyomás alá helyezzük magunkat.
Légy fegyelmezett!
“Ahhoz, hogy égjen a lámpa, folyamatosan csepegtetnünk kell belé az olajat.” (Kalkuttai Szent Teréz)
Ha sikerül felállítanod egy ütemtervet, és következetesen tartod magad hozzá, akkor könnyebb fegyelmezettnek maradnod, és nem esel a tétlenség hibájába.
Mindent a maga idejében
“Mindent szeretettel és szeretetből tegyetek, használjátok jól a jelen perceket, és ne aggodalmaskodjatok a jövő felől!” (Szalézi Szent Ferenc)
A szeretet a legerősebb fegyver a félelem ellen. A bukástól, erőfeszítéstől, elköteleződéstől való félelem a halogatás melegágya. Tűzd ki a napot, amikor cselekszel, és motiváljon a szeretet!
A jól megérdemelt pihenést sose keverjük össze a lustasággal! Időt kell szánni arra, hogy élvezni tudjuk a vágyott cél elérését, és fel kell töltődnünk energiával a további tevékenységekhez.
Szerző:Udvari Fanni
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.
Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.