Mik az egyéni sportok előnyei?
- Dátum: 2019.09.21., 11:37
- Boros Tamás
- csapatsport, egyéni sport, élvezet, jellem, kitartás, sport, szabadidő
Aki mélyen el akar merülni az egyéni edzések, az egyéni sportok világában, annak javasoljuk az 1970-es években Balczó Andrásról, minden idők egyik legkiválóbb öttusázójáról készült dokumentumfilmet, a Küldetést. Balczó ugyanis tipikusan magányos farkasként érte el világbajnoki és olimpiai sikereit, a maga ura volt sportolói életében mindig is, és erről igen hosszan beszél Kósa Ferenc fekete-fehér filmjében. Ez a fajta magány jelleméhez hozzátartozott, és ezzel akár kisgyermekkorban is sokan lehetnek így. Kevesebb a szociális közösségi igényük, de attól lehetnek nagyon is kitartóak. Ez pedig sok gyermeknek is nagyon kényelmes.
Elsősorban mert függetlenek mindenkitől, saját tempójukban tudnak készülni. Felelősséget tanít a még kiforratlan személyiségű gyermeknek, akár az edzés, akár a versenyek során. Az egyedül készülő gyermekek nagyon kitartóak, ezt több nemzetközi kutatás is bizonyította. Mivel másra nem számíthat, önmagát kell motiválnia, nem mások tolják a szekerét, csak saját maga (itt most természetesen nem veszem számításba a szülői, rokoni hátteret, ami szintén biztos alapot és sokat adhat). Mindebből adódóan kiváló állóképességgel és fizikummal rendelkeznek ezek a fiatalok. Az egyéni sport nem tűri el a lazsálást, a kihagyást, vagy azt, hogy könnyen, félvállról vegyük az edzést. Nincs szülői igazolás, felesleges is. A magad esélyeit rontod, ha kihagysz.
Egyéni és egyéni sport között is vannak különbségek. Hiszen nem mindenki olyan magányos, mint Balczó András, még ha esetleg önmaga is öttusát űz. Vannak olyan egyéni sportok, ahol kifejezetten erős a közösségi szellem, a torna például tipikusan ilyen. Az ilyen sportokban, mondják, még ha csapatverseny is van, a versenyző akkor is individuális marad, nem annyira csapatjátékos. Ezen kívül akadnak olyan egyéni sportok, ahol kikerülhetetlen, hogy ne hozz be edzőpartnert, bár ezekben az esetekben is magadért sportolsz. Gondoljunk csak a teniszre, a hozzá hasonló labdajátékokra, vagy esetleg a küzdősportokra.
A végkövetkeztetés megint csak az, hogy a gyermeknek sportolnia kell valamit, lényegileg mindegy mit. A gyermek részéről az érdeklődés a legfontosabb, a szülőnek úgyis a gyermek testi épsége, és a saját pénztárcája lesz a fő szempont, jobb esetben ilyen sorrendben.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.