Menü

Okosan használod? - az okostelefonok világáról

Mialatt utánajártam ennek a témának, tízezerszer ütöttem meg a saját telefonom képernyőjét. Eredményeket, kimutatásokat kerestem, leírtam a talált információkat, majd, mivel egy számítógép közelébe kerülni sokkal problémásabb, begépeltem a cikket is a telefonomba. Ezáltal megspóroltam az otthon eltöltött időmből órákat. Hogy miért? Mert az internet, annak minden tudásával együtt, szerencsére már szinte bárhol hozzáférhető. Ennek köszönhető, hogy utazás közben, iskolai vagy munkahelyi szünetekben is elvégezhetünk egy-egy feladatot, s azzal nem kell megvárnunk, mire számítógép elé ülhetünk.

És ezzel nemcsak én vagyok így. Emberek százai, ezrei töltik így a mindennapjaikat. Dolgoznak, komoly tárgyalásokat folytatnak, kutatnak, mindezt egyetlen telefonon keresztül. Ez nemcsak azt mutatja, hogy a tudomány pár év alatt hordozhatóvá vált, hanem azt is, hogy a munka ugyanolyan mobilis is lehet, mint egy pizzarendelés. Az, hogy egy munka nincs helyhez kötve, azt eredményezi, hogy időhöz kötve sincs. Az egyébként kötött, rohanó életünket így rugalmasabbá tehetjük. Aki pedig mindennek nem látja az előnyeit, az valószínűleg még nem tapasztalta meg.

Ugyanakkor, mint mindennek, az okostelefonnak is vannak hátulütői. A káros hatásairól cikkek, tanulmányok sokasága szól, noha ezek zömében a telefonos játékokról és a közösségi médiáról folytatnak hosszas elemzést. De az okostelefonon végzett munka sem ilyen egyszerű, és nem csupán előnyei vannak. Biológiailag a tartásunkra, a szemünkre, a kezeinkre van a legrosszabb hatása, bár ezen problémák akkor is fennállnak, ha egy laptop vagy egy asztali gép elé kényszerülünk. Mentálisan viszont kissé képes beszűkíteni a tudatot. Ha egy telefon az összes munkaeszközünk, akkor egy idő után sokkal nehezebb lesz rávenni magunkat, hogy a munka és a haladás érdekében vegyük a kezünkbe. Ellenben sokkal több haszontalan dolgot fogunk csinálni rajta. Mindez olyan lesz, mint egy kényszerítő erő, ami nem engedi, hogy letedd az eszközt, de azt se, hogy rendesen folytasd a munkád. Ráadásul az okostelefon által nyújtott rendkívül nagy szabadság olykor rossz időbeosztáshoz vezethet. Jobban hozzájárul a halogatáshoz, és mindenféle szempontból elkényelmesít.

Ahogyan anno a könyvnyomtatás megjelenése is újdonság volt, mai világunkban is rengeteg új eszköz jelenik meg, ami rengeteg lehetőséget nyújt az újításra. Ha ezektől mindig elzárkóznánk, akkor a fejlődés igen hamar megállna. Meg kell tanulnunk okosan használni az okos eszközöket, és mindenekelőtt észben tartani, hogy a valódi intelligenciát mi képviseljük. Így kevésbé valószínű, hogy a rabjává tesz minket a technika.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.