Miért jó kirándulni?
- Dátum: 2019.10.24., 19:28
- Sipos Zsófia
- erdő, feltöltődés, kikapcsolódás, kirándulás, különleges, lélek, meditatív, ősz, pozitív, szabadidő, testmozgás, túra
A természetben lenni minden évszakban csodálatos, de talán az ősz az az időszak, amikor a legcsodálatosabb kirándulni. A túrázásnak – legyen szó könnyedebb vagy komoly testmozgásról – több pozitív hatása van testre és lélekre, mint gondolnánk.
Kikapcsol
Ma már legtöbbünk a városban, folyamatos zajban és rohanásban él. Dudáló autók, szirénázó mentők és robogó villamosok ringatnak minket álomba és keltenek reggel. Mindenképp fontos bizonyos időközönként, lehetőleg minél gyakrabban, kiszakadni ebből a közegből, ami semmilyen szempontból nem lehet egészséges az emberi szervezetre. Kimenni az erdőbe, járni a természetben segít lecsendesíteni a rohanó gondolatainkat, lelassulni és megállni. A stressz-levezetésben is rengeteget tud segíteni az erdei környezet, ami ilyenkor ősszel még különlegesebb.
Feltölt
A kirándulás pozitív hatással van a fizikumra is. A friss levegő nemcsak az elmét és tisztítja meg, hanem a tüdőt, feltölti az szervezet oxigénellátását. Erdőben kirándulni az a mozgásfajta, ami minden izmodat átmozgatni, cardio-jellegű, így a szívműködésre, a keringési rendszerre és az állóképességre is remek hatással van. Mindemelett pedig úgy mozoghatsz, hogy közben teljesen megfeledkezel a fizikai fáradtságról.
Elkápráztat
Ezernyi szín, rengeteg állat és csend. Az erdő minden része elkápráztató és gyönyörű. A kirándulás során közelebb kerülünk a természethez, ami tiszteletet és csodálatot ébreszt bennünk. Megtanuljuk értékelni mindazt, ami körülvesz minket és vigyázni az apró kincseire.
A kirándulás egyéni és közösségi szempontból nagy hatással van az emberre. Egyedül kirándulni inkább meditatív, elcsendesedő színt ad, míg barátokkal vagy családdal túrázni a kikapcsolódás egy teljesen más, de ugyanúgy feltöltő formáját adja.
Magyarország nagyon gazdag gyönyörű hegyekben és erdőkben, így rengeteg kiránduló hely közül választhatunk, ha szabadidőnk engedi. Mindenképpen érdemes a Mátrába, Börzsönybe ellátogatni vagy a Pilis kincseit felfedezni egy-egy túra során.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.