Miért jó kirándulni?
- Dátum: 2019.10.24., 19:28
- Sipos Zsófia
- erdő, feltöltődés, kikapcsolódás, kirándulás, különleges, lélek, meditatív, ősz, pozitív, szabadidő, testmozgás, túra
A természetben lenni minden évszakban csodálatos, de talán az ősz az az időszak, amikor a legcsodálatosabb kirándulni. A túrázásnak – legyen szó könnyedebb vagy komoly testmozgásról – több pozitív hatása van testre és lélekre, mint gondolnánk.
Kikapcsol
Ma már legtöbbünk a városban, folyamatos zajban és rohanásban él. Dudáló autók, szirénázó mentők és robogó villamosok ringatnak minket álomba és keltenek reggel. Mindenképp fontos bizonyos időközönként, lehetőleg minél gyakrabban, kiszakadni ebből a közegből, ami semmilyen szempontból nem lehet egészséges az emberi szervezetre. Kimenni az erdőbe, járni a természetben segít lecsendesíteni a rohanó gondolatainkat, lelassulni és megállni. A stressz-levezetésben is rengeteget tud segíteni az erdei környezet, ami ilyenkor ősszel még különlegesebb.
Feltölt
A kirándulás pozitív hatással van a fizikumra is. A friss levegő nemcsak az elmét és tisztítja meg, hanem a tüdőt, feltölti az szervezet oxigénellátását. Erdőben kirándulni az a mozgásfajta, ami minden izmodat átmozgatni, cardio-jellegű, így a szívműködésre, a keringési rendszerre és az állóképességre is remek hatással van. Mindemelett pedig úgy mozoghatsz, hogy közben teljesen megfeledkezel a fizikai fáradtságról.
Elkápráztat
Ezernyi szín, rengeteg állat és csend. Az erdő minden része elkápráztató és gyönyörű. A kirándulás során közelebb kerülünk a természethez, ami tiszteletet és csodálatot ébreszt bennünk. Megtanuljuk értékelni mindazt, ami körülvesz minket és vigyázni az apró kincseire.
A kirándulás egyéni és közösségi szempontból nagy hatással van az emberre. Egyedül kirándulni inkább meditatív, elcsendesedő színt ad, míg barátokkal vagy családdal túrázni a kikapcsolódás egy teljesen más, de ugyanúgy feltöltő formáját adja.
Magyarország nagyon gazdag gyönyörű hegyekben és erdőkben, így rengeteg kiránduló hely közül választhatunk, ha szabadidőnk engedi. Mindenképpen érdemes a Mátrába, Börzsönybe ellátogatni vagy a Pilis kincseit felfedezni egy-egy túra során.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.