Menü

Stresszevés? Számolj le vele!

A stressz, vagy, ahogy hívják sokan a „csendes gyilkos” sok gondot, egészségügyi problémát okoz mindennapjainkban. Az érzelmi evés az egyik leggyakoribb. Ebben az esetben a szervezetünk úgy szeretne boldogsághoz jutni, hogy extra kalóriákat vesz magához, mintha az érzelmi megnyugvást evéssel érné el. Sokan azonnal ennivaló, nassolni való után nyúlnak, ha bánat éri őket, ha szomorúak, ha dühösek, ha idegesek, vagy ha nem tudják kezelni a stresszt. Ezzel most leszámolunk!

Az érzelmi evés ugyanis nagyon gyorsan plusz kilókhoz, esztétikai és egészségi problémákhoz vezet, ezért tenni kell ellene, le kell küzdeni a kisördögöt. Oldalunkon már számtalanszor ajánlottunk egészséges nassolnivalókat a hizlaló rágcsik helyett, adtunk tanácsokat stresszevés esetén a helyettesítendő reformélelmiszerekre, közzétettünk egészséges recepteket, azonban tehetünk az életmódváltáson kívül mást is, hogy elkerüljük az érzelmi falást.

Elterelhetjük például a figyelmünket az evésről, a problémáról azzal, hogy olvasunk egy kicsit, megnézünk egy filmet, elmegyünk futni, biciklizni, teszünk-veszünk otthon, lehetőleg messzire elkerülve a konyhát. A hűtőben ne ilyenkor rakjunk rendet!

Szerintem házon kívül a legkönnyebb megakadályozni a nassolást, főleg ha sportolni megyünk. Számtalan tanulmány bizonyította, hogy a stresszkezelés tekintetében a sport hatékonynak bizonyul. Vérkeringésünk gyorsabb lesz, így pedig a kortizol – stresszhormon – gyorsan kiürül a szervezetünkből. Fél órája pedig mindenkinek van bármire, ha akarja.

Az érzelmi evés sokszor pótcselekvés, vagyis szinte mindig az és nem a valódi éhségről szól. Próbáljuk csak ki, hogy eszünk egy almát, vagy banánt, ha nem elégít ki, nem voltunk igazán éhesek, a tábla csoki nem valódi éhséget jelent, ahogy az üveges mogyorókrém sem. A boldogsághormonjaink és kedvünk kicsit megugrik ugyan tőle, kisimulnak a ráncaink, na de milyen áron… Hosszútávon nem hálálja meg a szervezetünk.

A stresszevés leküzdését nagyon megnehezítik a szigorú és egyoldalú diéták, nem leszünk velük közelebb a megoldáshoz, sőt! A szigorú diéták valójában koplalások, amelyek csak a stresszhormont növelik bennünk és ez szintén falásrohamokhoz vezet. Végső elkeseredésünkben és éhségünkben dühösen tépjük fel a hűtőajtót, s mivel egy falat „bűnözés” óriási lelkiismeretfurdalást okoz, hamar követi a többi étel is, „ha lúd, legyen kövér” alapon. A falás után pedig ismét valami szigorú egyoldalú és koplalós diétával büntetjük magunkat másnap, amiből ismét a stresszevésbe menekülünk.

Szakemberek szerint a megfelelő vitaminbevitel is sokat segíthet a problémán, ugyanis a stressz kialakulását gyakran okozza vitaminhiány. Egy egyszerű laborvizsgálat megmutatja mely értékeink alacsonyak esetleg, hol van szükség vitaminpótlásra. Lehet, hogy bizonyos ételek után is azért sóvárgunk, mert például magnéziumhiányunk van.

Megfelelő vitaminbevitellel csökkenthetjük a kortizol szintünket (azaz a stresszhormon szintünket), ami hosszútávon véget vethet a stressz alapú érzelmi evésnek.

A stresszkezelés tanulható. Fontos, hogy semmiképp ne kössük össze a stresszes állapotot az evéssel. Alkalmazzunk figyelem elterelő technikákat, s vessük be stresszhelyzetekben.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.