Menü

Vegán étrend gyerekeknek?

A vegán életmód alapja az étkezési szokásokat tekintve az állati eredetű táplálékok (húsok, tejtermékek, tojás és méz) teljes kizárása, az életmódot tekintve pedig minden olyan termék használatának elkerülése, ami állati eredetű vagy állatokon tesztelt, mint például a kozmetikumok.

A vegán étkezés már a kutatók szerint is egy nagyon egészséges formája a táplálkozásnak, mivel a sok gyümölcs és zöldség bevitele csökkentheti a zsíros, húsos ételek okozta betegségek kialakulását. A testi egészség mellett pedig a környezetnek is hasznos lehet lemondani a húsfogyasztásról.

Természetesen a vegán vagy vegetáriánus étrendet követőknek is oda kell figyelni a tudatos táplálkozásra, a megfelelő vitaminokbevitelére.

Gyermekek között is egyre gyakrabban fordul elő, hogy valaki áttér a húsmentes étkezésre. Ez legtöbbször szülői döntés, de van, hogy maga a kisgyerek szeretné kizárni az állati eredetű termékek fogyasztását. Sokszor ez nem jelent tartós elköteleződést, de van, hogy a kisgyermekként vegán életmódot követő felnőttként sem tér vissza a húsfogyasztáshoz.

Szakértők szerint a vegán életmód bármelyik életszakaszban elkezdhető. A babák is születésük után – túlzással élve – vegán életmódot követnek az anyatejes táplálás miatt. A hozzátáplálás során is a kisgyerekek először valamilyen gyümölcsöt, zöldséget, majd gabonaféléket kezdenek el fogyasztani, amelyek mindegyike vegán.

Egy gyermek fejlődésénél különösen fontos a teljeskörű odafigyelés, amivel megelőzhető a hiánybetegségek kialakulása. Az egyoldalú táplálkozás sem a gyermek, sem a felnőtt szervezetnek nem egészséges. És bár a jól kialakított és felépített vegán életmód nagyon hasznos a gyerekek számára, inkább javasolt a vegetáriánus étrend követése, mivel a halak, tejtermékek fogyasztása során sokkal nagyobb koncentrációban jutnak hozzá a fejlődéshez nélkülözhetetlen B12 vitaminhoz és vashoz és fehérjékhez. Dietetikusok ajánlják a hús- és tejtermék fogyasztást, természetesen arányosan a zöldség- és gyümölcsfogyasztással. Ajánlásuk szerint egy 6 és 17 éves kor közötti fejlődő szervezet napi táplálékbevitelének majdnem egy negyedének kell állati eredetű tápláléknak lennie.

További információk találhatók erről a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének honlapján.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.