Menü

Erős Pistás szaloncukor, bögrés bejgli és más

Érik az embert meglepetések. Az egyik üzletlánc karácsonyi újdonsággal rukkolt elő, piacra dobta a limitált kiadású „erős pistás” szaloncukrot, igaz limitált szériában, összesen 33 magyarországi boltban lehet megvásárolni. Akik megkóstolták, először édeset éreztek, ezt követte némi pikáns ízvilág, parányi csípős utóízzel a torokban.

Az újdonság első hallásra valóban fura, pedig különlegesnek számító karácsonyi édességek, szaloncukrok korábban is készültek már, például sütőtökből.

Az egyszerűséget kedvelők sütije lesz a bögrés bejgli – elronthatatlan receptet ígérnek a kitalálók. A bögrés sütik ismertetője, hogy olyan sütemények, amelyet csak összedob az ember, méricsgélések nélkül.

A sörös sajtleves receptje után érdekelni kezdtek a különleges karácsonyi étkek, így kis kutakodás után találtam a szokatlan olajban sült pufi hernyóra, ami Afrika déli részén igazi karácsonyi csemegének számít. A császárlepke bolyhos és kövér hernyóját olajban kisütve fogyasztják. A dél-afrikaiak gyakran esznek hernyókat karácsonykor, ugyanis ezeknek az állatoknak az ünnepek környékére esik a betakarítási ideje.

Karácsony ünnepén Norvégiában sült bárányfej a menü, melyet gondos elkészítés után répával és burgonyával tálalnak.

Nemcsak ételek vannak furcsák szerte a világban, de ünnepi szokások is. Ausztráliában például van olyan település, ahol a mikulás szörfön érkezik, mivel sokan a tengerparton töltik a karácsonyt. Az ausztrál hagyományok szerint pedig a télapó szánját 8 fehér kenguru húzza.

Van, ahol rövidnadrágban pulykát grilleznek a szabadban karácsonykor, Svédországban pedig 1966 óta minden évben adventkor egy 13 méter magas szalmakecskét állítanak Gävle város főterére. Ez az ő tradíciójuk. Norvégiában karácsony éjszakáján az összes seprűt elrejtik, mivel a hiedelem szerint ilyenkor a boszorkányok és a gonosz szellemek előjönnek, és ellopják a takarítóeszközöket. Venezuela fővárosában, karácsony estéjén lezárják az utcákat, és az emberek görkorcsolyával mennek a templomba.

A katalánoknál még bizarrabb a karácsony. Ők december 8-án egy farönköt visznek be a lakásba, akit elneveznek Tiónak, feldíszítik, szenteste pedig a gyerekek egy pálcával ütögetik, édességet kérve tőle.

Walesben egy ló koponyája áll az ünneplés középpontjában, mely kelta hagyomány. A döglött állat csontjaira csengettyűket és díszeket aggatnak, majd végig vonulnak vele az utcákon.

Ahány ház, annyi szokás, tartja a mondás. A szeretet ünnepének szokáskörében nagyon sok különbözőséget találunk, mind az ételekben, mind az ünnepvárásban, ünneplésben, azonban a lényeg azt hiszem mindegyik tradícióban egy és ugyanaz. Jó adventi készülődést!

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.