Egy önvallomás arról, miért tettem ki a mobiltelefont a szobámból éjszaka
- Dátum: 2020.01.11., 14:16
- Boros Tamás
- alvás, éjszaka, idő, mobiltelefon, szabadidő
Kettős helyzetben voltam az elalvás tekintetében az elmúlt pár hónapban. Egyrészt szerencsés helyzetben vagyok, mert mint szabadúszó nem vagyok időhöz kötve, tehát nem reggel 8-ra kell bejárnom egy munkahelyre dolgozni. Ez nagyon kényelmesen hangzik, hiszen az ébredésem sincs időhöz kötve. Éppen ezért látszatra többet megengedhet magának az ember. A mobiltelefonom ott hevert mellettem, lefekvés előtt elolvastam a legfrissebb híreket, készültem a következő napra, esetleg videókat nézegettem a megosztó oldalakon, nem feltétlenül munka, sokkal inkább szórakozás gyanánt. És egyszer csak azt vettem észre, hogy nem tudok időben elaludni. Sosem voltam egy korán lefekvő, Tehát ha azt mondom, hogy este 11 vagy éjfél körül alszok el, akkor nálam ez jelenti azt hogy időben.
De ez az idő is jócskán kitolódott, így mindennaposan éjjel 2, 3, de akár 4 óra is lehetett, amikor végre átadtam magam az álomnak. Ez két problémát okozhat: az egyik, hogy másnap kialvatlanul ébredek. Talán nagyobb szerencse volt az, hogy velem nem ez történt, hanem normál mennyiséget aludva jóval később ébredtem, akár 10-11 órakor. Így viszont könnyen kitalálható, hogy elment egy fél napom, hasznos munkavégzés nélkül. És éreztem, hogy ez legalább ugyanakkora probléma, mintha kialvatlanul ébrednék. Bizony jó pár hónapig beleragadtam ebbe az ördögi körbe, és azt éreztem, hogy nem tudok belőle kimászni, például olyan hagyományos módszerekkel sem, mint az olvasás. Egyszerűen vagy nem fáradtam el, vagy igen, de elaludni nem tudtam.
És itt jön az akarati tényező. Mert nem kell orvosnak lenni ahhoz, hanem csak egyszerű, tudatos olvasónak, hogy ismerjük annak káros hatásait, ha lefekvés előtt a telefonnal babrálunk. Hogy miért akarati tényező? Természetesen azért, mert kizárni őket a szobából, mármint a mobiltelefonokat, bizony komoly akarati kérdés.
Egyre több kutatás bizonyította már, hogy a telefonokon a LED-kijelző fénye erősen befolyásolja az elalvásért felelős melatonin nevű hormon mennyiségét. Ráadásul az ágyban a magunk mellett felejtett telefon elektromágneses hullámai is befolyásolhatják a szervezetünket, és időt vesz el az alvástól, sőt befolyásolja annak minőségét is. Szakértők is azt javasolják, hogy hagyományos módszerekkel aludjunk el, ha máshogy nem megy, és nem vagyunk az adott pillanatban eléggé fáradtak, akkor olvasunk könyvet. Kutatások azt is kimutatták, hogy a leginkább veszélyeztetett korosztály a tinédzserek, de hatással van a mobiltelefon egészen a nyugdíjas korosztályig.
Valóban nehéz harc, hogy távol tartsuk magunktól a mobiltelefont lefekvés előtt. Tettem egy próbát, szerencsére úgy tűnik sikerült. És noha az, hogy én magam este 11 előtt nehezen alszom el, régebbre és más okra nyúlik vissza, azért az elmondható, amióta ezt az este 11 órai sikerült fixálni, nemcsak a közérzetem, hanem a munkához való viszonyom is pozitív irányba változott. Nem mellesleg találtam egy jó könyvet, amit örömmel olvasok.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.