Menü

Cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség tünetei és szövődményei azt jelzik, hogy az adott szervek, sejtek károsodtak, regenerációjuk csökkent. Ebben a helyzetben szervezetünknek több őssejtre van szüksége.

A cukorbetegség előfordulása

A cukorbetegségben szenvedő betegek száma világszerte rohamosan emelkedik, s ez alól hazánk sem kivétel. A 2004-es adatok alapján mintegy félmillió diabeteszes egyénnel számolhatunk Magyarországon. A kezelt betegek számának többszöröse lehet a fel nem ismert cukorbetegség.

A cukorbetegség kezelése

Diéta és testmozgás: a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének alapja. Célja normalizálni a testsúlyt olyan étrend segítségével, melyben a szénhidrátok, zsírok és fehérjék megfelelő arányban vannak jelen. 1-es típusú cukorbajban fontos az inzulinkezelés és a diéta összehangolása.

Orális antidiabetikumok: A tabletták csak a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében játszanak szerepet. Egyes típusaik az inzulinérzékenységet fokozzák, mások az inzulintermelést, egy harmadik csoport a szénhidrátok felszívódását lassítja.

Inzulin: Az inzulinkezelés beállítása felelősségteljes, különös ismereteket igénylő szakorvosi feladat. A mai kiváló készítmények mellett a beteg kilátásai jelentősen javultak. Az inzulin bejuttatása a szervezetbe napjában több alkalommal a bőr alá adott injekcióval történik. Egyes esetekben lehetőség van az inzulint a bőr alá folyamatosan adagoló pumpa alkalmazására. Az alternatív bejuttatási módok (pl. belélegzés) még kísérleti fázisban vannak.

A cukorbetegség első vonalbeli terápiája minden diabéteszes beteg esetében az életmód kezelés. Ennek része a rendszeres, személyre szabott diéta és napi rendszerességű fizikai aktivitás. Minden cukorbeteg számára javasolt legalább heti 150 perc közepes intenzitású aerob mozgás végzése. Tovább ellenjavallat hiányában felnőtteknek javasolt heti alkalommal legalább rezisztencia vagy más néven erősítő típusú terhelés végezése is. A mozgás intenzitását, időtartamát, formáját és gyakoriságát egyénre szabottan kell meghatározni, lehetőleg cukorbeteg terápiában jártas mozgásterapeuta iránymutatásával.

Szöveti cukor monitorozás

A szöveti cukor monitorozás folyamatosan méri a cukorszintet. Akinél nehézségbe ütközik a vércukorszint gyakori mérése, vagy gyakori az ingadozó vércukorszint még többszöri mérések ellenére is, nálunk javasolt szöveti cukor monitorozás alkalmazása.

A modern technikának köszönhetően van lehetőség a szöveti cukor folyamatos mérésére. Ilyen esetbe egy szenzor kerül beszúrásra a szövetek közé mely, folyamatosan méri és rögzíti a glükóz szintet. Az eszköz használata a cukorbetegség bármelyik fajtájánál hasznos, főleg, ha gyógyszeres kezelés, diéta és rendszeres mozgás melett rosszúllétek alakulnak ki.

Központunkban lehetőség van hét napra szöveti cukor mérésére alkalmas szenzor használatára, majd az eredmények kiértékelésére és a terápia finomítására.

Inzulinhatást javító szerek

Az inzulintermelést nem befolyásolják, más úton fejtik ki vércukorcsökkentő hatásukat.

A szénhidrátok felszívódásának csökkentése útján hatók (akarbóz): a vékonybél bolyhaiban lévő cukor- és keményítőbontó enzimet, az alfa-glukozidázt gátolja, így azok nem tudnak azonnal felszívódni, és továbbhaladnak a bélcsatornában. Ennek következtében elsősorban az étkezések utáni vércukor-emelkedés mérséklődik.

Metformin: növeli az inzulin hatását, fokozza az inzulinra érzékeny szövetekben a glukóz felhasználását, tehát csökkenti az inzulinrezisztenciát, csökkenti a máj glükóz kibocsátása, valamint a bélből történő cukorfelszívódást. Étvágycsökkentő hatása miatt a túlsúlyos cukorbetegek fogyását is elősegítheti. 2-es típusú cukorbetegek kezelésében a metformin az első választandó készítmény.

Nem is gondolnánk, pedig legtöbbször bizony a cukorbetegség a fő okozója a kialakult vakságnak, a veseelégtelenségnek, a szívinfarktusnak, a stroke-nak és az alsó végtagok amputációjának is.

A kézfertőtlenítők árnyoldala

A kézfertőtlenítők mindennapjaink részévé váltak, mióta 2020-ban a Covid járvány során elterjedtek megelőzésképpen. Azonban ez nem egy olyan csodaszer, amit csak úgy a végtelenségig lehet használni és semmi egészségügyi hátránya nem lesz. A bőrünk sokszor hálátlanul fogadja ezt, a különböző adalékanyagok és alkoholtartalom miatt.

Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.

Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!

A nyirokrendszer egészséges működésének alappillérei

A nyirokrendszer egy létfontosságú szervezetünkben működő tisztító és szűrő rendszer, amely segít eltávolítani a sejtek anyagcsere során keletkező méreganyagokat, és támogatja az immunrendszer működését. A nyirokerek hálózatán keresztül kering a nyirokfolyadék, melyet a nyirokcsomók szűrnek meg, így akadályozva meg a kórokozók és salakanyagok szétterjedését.

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?