Így ismerhetjük fel az ágyi poloska csípését
- Dátum: 2020.04.11., 17:20
- Udvari Fanni
- ágyi poloska, betegség, bőr, csípés, duzzanat, egészség, élet, hidegroham, láz, otthon, rovar, szervezet
Az ágyi poloska 0,5-0,7 cm nagyságú, lapos, barnás-vöröses árnyalatú élősködő, mely állatokból, emberekből táplálkozik. Az ágyi poloska a világon mindenütt elterjedt, és bár gyakoribb az elhanyagolt, szennyezett környezetben, a tiszta otthonokban is megtelepedhet (számoltak már be ágyi poloskákról luxusszállodákban is).
Ágyi poloska csípése: honnan ismerhetjük meg?
Az ágyi poloska olyan élősködő, mely az emberekből kiszívott vérrel táplálkozik, vagyis más rovarokhoz (pl. a szúnyoghoz vagy a bolhához) hasonlóan a poloskák is csíphetnek. Az ágyi poloskák éjjel a legaktívabbak, és minden olyan testrészt megcsíphetnek, mely szabadon van, vagyis nem fedi takaró, ruha, hálózsák. Éppen ezért a leggyakrabban az arcot, a nyakat, a kezeket, a karokat vagy a lábfejet csípik meg az ágyi poloskák. Maga a csípés nem fájdalmas, az áldozat gyakran nem veszi észre azt, nem ébred fel rá.
Az ágyi poloska csípése apró és kerekded, kiemelkedik a bőr felületéből, leginkább a csalánkiütésre hasonlít. Rendszerint a csípés kipirosodik, megduzzad és erős viszketés jelentkezik. Egyéb rovarcsípésekkel ellentétben az ágyi poloska csípésének helye nem mindig lesz azonnal észrevehető! Akár még az is előfordulhat, hogy csak egy-két hét elteltével vesszük észre, hogy megcsípett az ágyi poloska. Fontos ismertetőjel, hogy nem egy-egy csípést ejt, hanem több is található egy kisebb területen, ezért az ágyi poloska csípése könnyen összetéveszthető allergiás reakció vagy fertőző betegség okozta kiütéssel.
Első ijedtségünkben NE kezdjük el szétpakolni, kivinni másik helyiségbe tárgyakat, ruhákat, mert csak szétszórjuk a poloskákat a lakásban! Ha poloska ártalom gyanúja áll fent, akkor az emberek nagyon gyakran első teendőként egyszerűen kidobják az ágyat, és újat vesznek. De ezzel a probléma sajnos nem oldódik meg, hiszen a poloskák NEMCSAK az ágyban, hanem annak környezetében is tartózkodnak.
A poloska fertőzöttség nagyságától függően döntsük el, hogy mi magunk próbálkozunk az irtással vagy szakember segítségét vesszük igénybe.
Amennyiben a poloska fertőzést a korai időszakban vettük észre, úgy az irtással magunk is megpróbálkozhatunk. Ebben az esetben arra kell törekedni, hogy a fertőzött helyiségben az ágyneműt, takarókat, mosható textíliát – óvatosan megfogva –erős, zárt zsákba csomagoljuk vigyázva, hogy véletlenül se szórjuk szét a poloskákat.
Amit feltétlen ki szeretnénk mosni, azt külön tegyük a mosógépbe, és legalább 60 fokon mossuk ki. Gondoljuk az ágyneműtartóban lévő, használaton kívüli takarókra, esetleg ágyneműre, kiváló búvóhely lehet az ágyi poloskák számára.
Az irtószeren lévő használati utasítást maradéktalanul tartsuk be.
Az irtást követően a használati tárgyakat lemoshatjuk, a textíliákat mossuk és vasaljuk át.
Ha viszont régóta fennálló fertőzöttséggel állunk szemben, úgy lehet, hogy csak szakember bevonásával biztosítható a lakás teljes poloskamentesítése.
Így kezelheted a tüneteket
Annyit te is megtehetsz – és tedd is meg, mert segíthet –, hogy alaposan átporszívózod a padlót, a matracokat és a bútorokat, majd gőztisztítóval is átmész rajtuk. Az ágyneműt, a szőnyegeket és a ruhákat érdemes a legmagasabb hőfokon kimosni, majd szárítani. A nem kimosható dolgokat pakold el légmentesen zárható tasakokba, és tárold őket néhány napig -17 fok hidegben (fagyasztóban, ha van), vagy hetekig szobahőmérsékleten. Tömd be a fal mentén, a konnektorok és vezetékek környékén található réseket.
A poloskacsípés általában egy vagy két héten belül magától is elmúlik. A viszketés enyhítésére használhatsz bőrnyugtató krémet, esetleg antihisztamint és fájdalomcsillapítót is, ha szükséges. Ritka esetben a csípés allergiás reakciót válthat ki, ilyenkor orvoshoz kell fordulni. Az elfertőződött csípésből cellulitisz (nem cellulit, azaz narancsbőr, hanem az orbánc egy súlyosabb formája!) alakulhat ki, ami súlyos, bakteriális eredetű gyulladásos betegség.
Fertőzésre utal, ha a seb fájni kezd, jobban megduzzad és kivörösödik a kelleténél, vörös csíkok vagy foltok jelennek meg benne, esetleg váladék kezd szivárogni belőle. Láz és hidegrohamok is előfordulhatnak ilyenkor. Allergia esetén láz, émelygés, hányinger, szédülés és elakadó légzés is jelentkezhet.
Szerző: Udvari Fanni
Kövirózsa, a kerti csodaszer
Ki ne ismerné a kövirózsát, amit szinte minden nagyszülői ház kertjében megtalálhatunk. Ez nem is véletlen, hiszen a népi gyógyászat közkedvelt növénye.
Rákellenes Világséta
Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.
A gyógyfürdők varázsa
Amikor éppen túl stresszesnek éljük meg a mindennapokat, esetleg valami mozgásszervi megbetegedéssel küzdünk, vagy egyszerűen szeretnénk kicsit kikapcsolódni, mindenképp érdemes lehet ellátogatni egy gyógyfürdőbe. Hazánk több, termálvizes medencével rendelkező létesítménnyel büszkélkedhet, így kiválaszthatjuk a számunkra leginkább megfelelőt.
2025- a változás éve a kínai horoszkóp szerint
Sokféle jóslatot olvashatunk az év vége közeledtével, hogy mire számítsunk a következő, 2025-ös évben. Nézzük, mint mond a kínai asztrológia.
A tűzijáték használat szabályai és veszélyei
A tűzijáték termékek forgalmazását, illetve felhasználását Magyarországon kormányrendelet szabályozza. A vonatkozó jogszabály értelmében december 28-ától december 31-éig vásárolhatunk pirotechnikai termékeket.