Menü

Jó vendéglátó vagy?

Tudom, tudom a karanténhelyzet nem arról szól, hogy ki milyen házigazda, mert most valószínűleg semmilyen, de amikor az életünk újra visszakerül a rendes kerékvágásba, ismét meglátogathatjuk a barátainkat, rokonainkat, találkozhatunk a baráti körünkkel és újra a nagy nevetéseké lesz a főszerep. Lesz is mit bepótolni.

Ha pedig majd vendégsereg érkezik hozzánk, bizony kitehetünk magunkért, hiszen ez hiányzott már régóta! Kápráztasd el vendégeidet! De vajon ki a jó házigazda, milyen egy jó vendéglátó, hogy varázsolhatunk igazi együttlétet otthon? Erről szeretnék írni pár gondolatot.

Egy házigazdának nagyon sok feladatot kell ellátnia, sok készüléssel jár, de az igazán udvarias vendéglátó számára ez öröm, nem teher.

Milyen is egy jó házigazda?

Pontosan tudja, milyen eseményre készül, mi a találkozó apropója, szépen kitakarít és rendet rak, majd megterít, dekorációt teremt, zenét keres, gondoskodik a vendégváró környezet otthonosságáról, hangulatáról.

A vendégeket időben kell meghívni, hogy tudjanak úgy tervezni, hogy résztvehessenek a rendezvényünkön.

Hogy benti buli legyen, vagy kerti parti, mennyi költségből kell megoldani, milyen legyen a dekoráció, kik legyenek a vendéglistán, mi legyen a helyszín és milyen ételek, italok legyenek, ez mind a vendéglátó feladata.

Ha nem is adunk meg dress-code-ot, azért arra figyeljünk vendéglátóként és vendégként is, hogy elnyűtt, koszos, szakadt ruhában fogadni is, és érkezni is illetlenség.

Az ételek elkészítése a legnagyobb körültekintést igénylő feladat. Én szeretem, ha az előre elkészíthető fogásokat, desszerteket már egy nappal az esemény előtt a hűtőben tudhatom, így aznap nem érzem azt, hogy összecsapnak a fejem felett a hullámok.

Az italkínálásra fokozottan érdemes figyelni, - nekem folyton szólnom kell a férjemre, hogy üresek a poharak - s fontos, hogy gondoljunk a sofőrökre is, számukra biztosítsunk alkoholmentes italokat, üdítőt, alkoholmentes sört. A gyerekek számára szintén gondoskodni kell gyerekpezsgőről, üdítőitalokról, szörpről.

A vendégváró ételek, italok, desszertek listáját a világhálón bárki megszemlélheti, van, aki szeret újdonságokkal előrukkolni, mások a jól bevált receptjeiket veszik elő.

Egy-egy otthoni összejövetelnek sosem az a lényege, hogy mennyi pénzt költünk rá, hiszen nem ezt fogják értékelni a vendégek. Ennél sokkal fontosabb az egymással töltött idő, s hogy minden vendég elégedetten távozhasson az esemény után.

Martinka Dia

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.